Jak zmusić program 'git' do instalacji starszej wersji programu?

Witam. Bawię się trochę programem ‘git’ w ‘Ubuntu GNOME 14.10’. Chciałem poinstalować kilka programów z oficjalnej strony ‘GNOME’ - https://git.gnome.org/browse/.

 

Za pierwszym razem udało mi się zainstalować ‘Brasero’, gdy wykonałem poniższe polecenia w terminalu. Jednak gdy chciałem zainstalować program ‘Baobab’, to nie mogłem sobie z tym poradzić, gdyż ‘git’ chciał instalować najnowszą dostępną wersję, co było niemożliwe, bo wymagało to wersji 3.13.2 ‘GTK+’, a ja posiadam wersję 3.12.2. I tu pojawia się moje pytanie - jak sprawić, by nie była wybierana wersja programu 3.13.2, ale np. 3.12.2?

 

Wykonuję poniżesz polecenia w terminalu, by zainstalować program: ‘git clone git://git.gnome.org/baobab’, ‘cd baobab’ i ‘./autogen.sh && make && sudo make install’.

 

Oto strona programu ‘Baobab’ - https://git.gnome.org/browse/baobab/.

Przecież wystarczy wejść w zakładkę refs -> Tag 3.12.1 -> Pobrać paczkę i rozpakować. Link: https://git.gnome.org/browse/baobab/tag/?id=3.12.1

 

Jak chcesz z poziomu gita to powinno zadziałać:

git clone https://git.gnome.org/browse/baobab/ -b v3.12.1

Ogólnie od wersji 1.8.X składnia do git clone’a z tagiem wygląda tak:

git clone --branch tag_name repo_url (albo właśnie z samym -b)

 

 

Jak chcesz się poduczyć gita to tu masz dobry tutorial: https://try.github.io/levels/1/challenges/1

Dziękuję. Działa bardzo dobrze. Jest jeszcze jedna kwestia. Jak instaluję program w ten sposób, to w katalogu domowym tworzy mi się folder z nazwą programu. Jak zmienić lokalizację takiego folderu, który powstaje podczas aktualizacji/instalacji?

Po prostu dodać lokalizację. 

Dzięki, wszystko działa.  :slight_smile: