Jak zmusić system win7 do korzystania ze wskazanych sterowników?

Cześć,
Korzystam z Win7. Zakupiłem niedawno dysk SSD na M.2 Samsung SM961. Zainstalowałem wsparcie Nvme pod win7 (jakaś aktualizacja KB). System wykrył dysk i wszystko jest ok. I tutaj mam pytanie. Chcę korzystać ze sterowników dostarczonych od Samsunga. W jaki sposób mam to wymusić na systemie?
Jeżeli dam opcję “aktualizuj sterownik” i wskażę folder z tymi sterownikami, dostaję komunikat, “że urządzenie już korzysta z najlepszych możliwych sterowników”.
I też drugie pytanie: czy da się sprawdzić z jakich sterowników korzysta urządzenie?
W sensie czy z systemowych, czy załóżmy od producenta urządzenia?

Menadżer Urządzeń > pozycja Stacje dysków, wybrać dysk > PPM na pozycji dysku > Właściwości > zakładka Sterownik. Dostawca sterownika: Microsoft lub inny.

Dzięki,
było na wierzchu, tyle razy byłem w tych zakładkach a nie zauważyłem.
Mam więc tutaj Microsoft i datę sterownika 2006-06-21.
Trochę dziwne swoją drogą, bo 10 lat temu przecież nie było M.2 i sterowników do nich.
Więc na 90% dysk korzysta ze sterowników od Microsoft. Pytanie, jak zmusić do korzystania ze sterowników od Samsunga?

Ba! I tego ja również nie wiem. Możliwe, że należy wybrać aktualizację sterowników z menu Menadżera Urządzeń > Przegladaj mój komputer… > Dalej > Pozwól mi wybrać ze sterowników dostępnych na moim komputerze > Wybrać Z dysku… i wskazać napęd z płytką. Ale nie mam pewności czy to “zaskoczy”.

Sterowniki od producenta dla tego modelu z m.2 nie będą działać na win 7 (kwestia kontrolera), nawet po tym jak zainstalowałeś hotfixa. Spróbuj jeszcze z tą paczką:

http://www.dell.com/support/home/pl/pl/plbsdt1/Drivers/DriversDetails?driverId=8JM71

Przypuszczam, że dla osiągnięcia pełnej wydajności bez aktualizacji systemu do 8.1 lub najlepiej 10 się nie obejdzie.

Udało mi się (prawdopodobnie) zmusić system do korzystania ze sterowników Samsung.
Nie zauważyłem wcześniej, ale w menadżerze urządzeń -> kontrolery magazynów
pojawiła mi sie pozycja Samsung NVMe controler. Jak kliknę we właściwości, korzysta on niby z zainstalowanych sterowników Samsunga.

Ale teraz tak:
Samsung Magican (oprogramowanie dedykowane) mi nie wykrywa tego dysku.
Nie mam jak sprawdzić, czy TRIM jest aktywny. Zewnętrzny program pokazuje niewiele informacji, a o TRIM’ie kompletnie nic.
Mam płytę główna opartą na sockecie AM3+, więc możliwości dysku ogranicza mi wersja PCIe - płyta ma wersję 2.0 (2 GB/s).
Dysk w odczycie sekwencyjnym ma ~1600 MB/s, zapis ~1200 MB/s.
Natomiast odczyt 4K to ok 250 MB/s - dla mnie trochę mało.
Korzystałem poprzednio z innego dysku SSD (Patriot Pyro SE na SATA III). Muszę powiedzieć, że różnica w działaniu systemu jest niestety niewielka. I teraz zastanawiam się nad dwoma rzeczami:

  1. czy TRIM jest aktywny - bo jeżeli nie, to zajadę ten dysk.
  2. czy przesiadka na nowszy OS, poprawiłaby szybkość działania tego dysku, czy po prostu z PCIE 2.0 więcej się już nie osiągnie. A naprawdę na win7 różnica w stosunku do SSD na SATA III jest bardzo niewielka.

Ad1
np:

Ad2

Zainstaluj i sprawdź.