Jak zmusić system win7 do korzystania ze wskazanych sterowników?

(Lufcik) #1

Cześć,
Korzystam z Win7. Zakupiłem niedawno dysk SSD na M.2 Samsung SM961. Zainstalowałem wsparcie Nvme pod win7 (jakaś aktualizacja KB). System wykrył dysk i wszystko jest ok. I tutaj mam pytanie. Chcę korzystać ze sterowników dostarczonych od Samsunga. W jaki sposób mam to wymusić na systemie?
Jeżeli dam opcję “aktualizuj sterownik” i wskażę folder z tymi sterownikami, dostaję komunikat, “że urządzenie już korzysta z najlepszych możliwych sterowników”.
I też drugie pytanie: czy da się sprawdzić z jakich sterowników korzysta urządzenie?
W sensie czy z systemowych, czy załóżmy od producenta urządzenia?

(Astor44) #2

Menadżer Urządzeń > pozycja Stacje dysków, wybrać dysk > PPM na pozycji dysku > Właściwości > zakładka Sterownik. Dostawca sterownika: Microsoft lub inny.

(Lufcik) #3

Dzięki,
było na wierzchu, tyle razy byłem w tych zakładkach a nie zauważyłem.
Mam więc tutaj Microsoft i datę sterownika 2006-06-21.
Trochę dziwne swoją drogą, bo 10 lat temu przecież nie było M.2 i sterowników do nich.
Więc na 90% dysk korzysta ze sterowników od Microsoft. Pytanie, jak zmusić do korzystania ze sterowników od Samsunga?

(Astor44) #4

Ba! I tego ja również nie wiem. Możliwe, że należy wybrać aktualizację sterowników z menu Menadżera Urządzeń > Przegladaj mój komputer… > Dalej > Pozwól mi wybrać ze sterowników dostępnych na moim komputerze > Wybrać Z dysku… i wskazać napęd z płytką. Ale nie mam pewności czy to “zaskoczy”.

(Morfik777) #5

Sterowniki od producenta dla tego modelu z m.2 nie będą działać na win 7 (kwestia kontrolera), nawet po tym jak zainstalowałeś hotfixa. Spróbuj jeszcze z tą paczką:

http://www.dell.com/support/home/pl/pl/plbsdt1/Drivers/DriversDetails?driverId=8JM71

Przypuszczam, że dla osiągnięcia pełnej wydajności bez aktualizacji systemu do 8.1 lub najlepiej 10 się nie obejdzie.

(Lufcik) #6

Udało mi się (prawdopodobnie) zmusić system do korzystania ze sterowników Samsung.
Nie zauważyłem wcześniej, ale w menadżerze urządzeń -> kontrolery magazynów
pojawiła mi sie pozycja Samsung NVMe controler. Jak kliknę we właściwości, korzysta on niby z zainstalowanych sterowników Samsunga.

Ale teraz tak:
Samsung Magican (oprogramowanie dedykowane) mi nie wykrywa tego dysku.
Nie mam jak sprawdzić, czy TRIM jest aktywny. Zewnętrzny program pokazuje niewiele informacji, a o TRIM’ie kompletnie nic.
Mam płytę główna opartą na sockecie AM3+, więc możliwości dysku ogranicza mi wersja PCIe - płyta ma wersję 2.0 (2 GB/s).
Dysk w odczycie sekwencyjnym ma ~1600 MB/s, zapis ~1200 MB/s.
Natomiast odczyt 4K to ok 250 MB/s - dla mnie trochę mało.
Korzystałem poprzednio z innego dysku SSD (Patriot Pyro SE na SATA III). Muszę powiedzieć, że różnica w działaniu systemu jest niestety niewielka. I teraz zastanawiam się nad dwoma rzeczami:

1. czy TRIM jest aktywny - bo jeżeli nie, to zajadę ten dysk.
  2. czy przesiadka na nowszy OS, poprawiłaby szybkość działania tego dysku, czy po prostu z PCIE 2.0 więcej się już nie osiągnie. A naprawdę na win7 różnica w stosunku do SSD na SATA III jest bardzo niewielka.

(JNJN) #7

Ad1
np:

Ad2

Zainstaluj i sprawdź.