Jak zniszczyć wszystkie dane z komutera?


(gizmo21) #1

Witam

Chcę wyrzucić stary komputer który miałem przez 9lat. Co prawda ogólnie jest on dość czysty, tzn po ostatnim formatowaniu niewiele tam się rzeczy zapisywało, ale z tego co kojarzę (nie znam się za dobrze na kompach) to mimo formatowań itp. to dane nigdy nie są całkowicie usuwane z komputera i można je odzyskać. Dlatego chciałbym zrobić coś by całkowicie te dane zniszczyć, by nikt nigdy do nich się nie dostał? Co można w takim wypadku zrobić? Co zniszczyć i jak to najlepiej zrobić by się udało? :slight_smile:

Pozdrawiam


(Ciuci) #2

Zrób zerowanie dysku. http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html w linku masz opisane jak to zrobić.Punkt 3,robisz tylko zerowanie.


(j24) #3

Jeżeli chodzi tylko o zniszczenie danych nie zachowując niczego to nic prostszego jak wymontować dysk twardy i potraktować go młotkiem. Po uszkodzeniu mechanicznym dysk jest nie do odzyskania. Dla prawdziwego fachowca i specjalistycznych programów każde formatowanie daje jeszcze szansę na odzyskanie danych.


(rgabrysiak) #4

Cześć

Sposób z młotkiem też jest dobry :wink:

Ale możesz również skorzystać z narzędzia DBAN i wymazać cały dysk:


(roobal) #5

Lub przy użyciu dowolnej dystrybucji Linuksa, nadpisać dane losowymi danymi, które jest skuteczniejsze, niż zerowanie. Można to zrobić poleceniem.

dd if=/dev/urandom of=/dev/sda

Wygodniej będzie użyć magnesu :wink:


(MrBeckham666) #6

metoda roobala jest sprawdzona i dobra bo sam tak robiłem..;]

młotek ? co wy na dp takie porady.

słyszałem o sposobie wsadzenia do mikrofalówki na 30 sek;]


(Ciuci) #7

Nie rozumiem po co niszczyć dysk?Może jeszcze komuś sie przydać.Nadpisanie danych w zupełności wystarczy,nikt tego nie odczyta.


(Drobok) #8

Nadpisanie danych jest wolne.

@up miałem dwóch kumpli, co młotkowali dyski na praktykach :stuck_out_tongue:

@autor, nie zapomnij że elektroniki nie wyrzuca się do śmietnika, możesz go sprzedać za parę złotych (w celu odzyskania złota np)