Jak zostać ISP (prywatnie)?

Siema

Mam pytanie: jak zrobić internet? Mam ludzi (mechatronik, automatyk, elektryk), tylko jak by to wygłądało? Po moim pomyślunku trzeba by było taką wielką antenę jak do telefoni komórkowej i jakiś device własnej roboty tłumaczący komputerowi że to internet i przez to się łączy z serwerami. Nie chcę udostępniać nikomu tego intenetu tylko mieć własny, z maksymalną prędkością (jakieś światłowody i 8gb/s :}) internet. Może mi ktoś pokazać błędy w moim rozumowaniu?

Ja gdzieś czytałem że potrzeba 0.5 kg mąki , 2 jajka , 3 kg miedzi i dwa wiadra dobrych chęci . To wszystko miksujesz wiertarą na wolnych obrotach - 3 minuty , podłączasz do device robota > robota do komputra i voila :lol:

Zapomniałeś o dwóch wiaderkach prądu oraz o krasnoludkach na rowerkach generujących ruch:D

Internet to rozległa sieć… Chcesz mieć własny internet? Połącz X komputerów w sieć przy pomocy rutera, na każdym utwórz stronę www i masz prymitywny internet xD

Mhm, a tak serio? Co trzeba by było żeby łączyć się z serwerami? Nie chodzi mi oczywiście o lan :slight_smile:

Właśnie dostęp do internetu wykupiony u jakiegoś operatora. Dalej możesz sobie stawiać co chcesz, wifi, wimax, światłowód czy lan to już twoja sprawa.

No ok ale jak operator udostępnia mi te usługi i pozwala łączyć z wami?

Co to znaczy łączyć z wami? Masz normalny dostęp do internetu (łącze operatorskie) a co ty sobie z tym zrobisz to już twoja sprawa.

Na początek poczytaj :

http://www.wififorum.pl/topic/7145-howt … je-prawne/

http://www.bez-kabli.pl/ftopic2055.html

http://forum.4programmers.net/Off-Topic/147433-Jak_zostać_dostawcą_internetu

Chodzi mi o to że z innymi użytkownikami internetu mogę się łączyć.

I jak oni to robią że ja mogę się łączyć z internetem. W tych linkach pisze jak udostępnić internet innym. Ale jak ja jako dostawca ISP mam zapwenić sobie internet ?

Tak samo jak w tej chwili.

No tak ale np. Jest sobie TPSA i ona daje internet. Ale jak oni dostają internet żeby móc go udostępnić?

Niestety nie znam ich infrastruktury ale sądzę że są podłączeni światłowodami do kilku ważnych węzłów komunikacyjnych w Polsce i na terenie Europy.

A to jak my się łączymy z USA przez internet? Kablami pod wodą? Satelita? Jakiś supersygnał?

Tak, kablami pod oceanem - LINK

@Kwasek0-wytłumaczę to jak najprościej mogę(i umiem).

Łączysz się z Internetem, ponieważ Twój dostawca nadał Ci adres IP ze swojej puli, przez co łączysz się z jego infrastrukturą. Jego infrastruktura jest podłączona do innych, z którymi łączysz się dzięki protokołowi IP, bo to on jest używany do komunikacji. Cały pic polega na tym, żeby uzyskać ten adres-ale to wymaga pozwoleń i sporych kosztów, bo nie można “ot tak” nadać sobie jakiś adres i z niego korzystać. Dzięki temu nie ma bałaganu, a pula adresów, ze względu na ich ograniczoną ilość w standardzie IPv4(obecnie stosowanym, ale wypieranym przez IPv6) jest oszczędzana, ponieważ operator może przydzielić ten sam adres IP dla wielu użytkowników.

Zresztą, poczytaj o sieciach komputerowych i IP, bo ja się tu produkuję, ale nigdy tematu nie wyczerpię…

Kwasek0 , koledzy ironizując, chcieli dać Ci do zrozumienia, że oprócz sprzętu potrzebna jest wiedza na temat działania sieci komputerowych. Żeby zbudować własną sieć nawet LAN, nie wystarczy jedna antena, tu potrzebne są przełączniki, routery itp. Możesz stworzyć własną sieć WAN, ale to są zbyt duże koszty, a do podłączenia się do sieci globalnej i tak będziesz musiał skorzystać z usług jakiegoś większego operatora.

Operatorzy podzieleni są na poziomy. Operatorzy, którzy tworzą szkielet sieci Internet (TIER 1) i do nich są podłączeni ISP następnego poziomu (TIER 2), którzy podłączają lokalnych ISP do Internetu (TIER 3), poczytaj sobie o tym. Potem zapoznaj się z podstawami działania sieci komputerowych

Co Ci po tych ludziach, jeśli żaden z Was nie ma pojęcia o sieciach? Elektryk może co najwyżej położyc kable sieciowe i podłączyć urządzenia do sieci elektrycznej, a mechatronik zająć się co najwyżej serwisem sprzętu sieciowego. Jeśli chcecie tworzyć jakieś anteny, to może lepiej rozważyć wejście w branżę produkcji sprzętu sieciowego.

Dzięki za odpowiedzi, Bartolini234 i roobal rozgromili temat i zaspokoili moją ciekawość. Temat do zamknięcia/wyrzucenia (Już nie chce być internet service providerem :D)

Jeśli nie jest to twoim zainteresowaniem i nie czujesz się na siłach, to lepiej nie, oszczędzisz nerwów sobie i klientom. Jeśli nie chcesz, bo nie posiadasz wystarczajacej wiedzy, to może najwyższy czas zaczynać ją zdobywać, o ile Cię to kręci.

Jest tyle operatorów że starczy a skoro nie da się legalnie i tanio zrobić darmowego szybkiego internetu dla siebie (chyba że dużym kosztem ale to będzie tylko szybki.) to już nie trzeba :).

W pewnym sensie się da. To tzw Intranet http://pl.wikipedia.org/wiki/Intranet

Zastanów się jeszcze nad jednym - cóż z tego że będziesz miał swoją sieć internetową/intranetową - co z jej zawartością, co w niej miałoby się znajdować?

Nie masz najmniejszych możliwości aby zabierać się za tak rozległe (pod względem finansowym, intelektualnym i technicznym) zagadnienie, więc sobie odpuść.

A może Ty po prostu chcesz mieć szybie łącze internetowe do normalnego internetu?

Na bycie dostawcą sam dla siebie nie masz szans - koszty i wiedza.

Po prostu musisz wykupić szybkie łącze u jakiegoś dostawcy.