Jak zrealizować większy projekt (PHP, MySQL, HTML) w grupie


(Student0 0) #1

Witam

będę realizował projekt strony internetowej w grupie 5 osobowej. Mój obszar działań to zarządzanie tym projektem oraz sprawy formalne. Czy ktoś z was posiada doświadczenie przy realizowaniu projektów webowych w składzie większym, niż 1 osoba. Posiadam background programistyczny ale nie webowy - czy tu również stosuje się narzędzia kontroli wersji, etc.

Ja bym to widział właśnie w ten sposób - najlepiej, aby dany hosting udostępniał również jakiegoś CVS'a, plus powiedzmy Eclipse do oprogramowywania PHP. Aktualizacja wersji = aktualizacji strony.

Jak rozwiązany jest ten problem w firmach, oraz co ile dni aktualizacja kodu (jaka metodyka wytwarzania oprogramowania).


(Frankfurterium) #2

To trochę zbyt ogólne pytanie. Zarządzenie projektem to temat na semestralny wykład, a nie krótkiego posta.

W zasadzie ostatnimi laty prawie wszystkie większe komercyjne projekty to właśnie kwestie webowe. Niemal wszystkie metodyki i narzędzia wspomagające są dla nich wymyślone lub do nich dopasowane. Cokolwiek znasz z programowania desktopowego, najprawdopodobniej zadziała i tutaj. Dodatkowo kiedy robisz coś większego, warto stronę oprzeć o jakiś obiektowy framework.

No i podstawowa sprawa - budżet. Technologie darmowe (zawsze w jakiś sposób ograniczone - najczęściej zmuszają do jawności kodu)? Tanie? Czy po bogatości?


(Student0 0) #3

Budżet - zdecydowanie technologie darmowe.

Zastanawiam się, czy dało by się to zrobić bez CVS’a, w najprostszy sposób - czyli podział zadań (funkcjonalności) na określone osoby, a następnie każda uploaduje swoją część, co pewien czas. Z tym, że zadania nie zawsze będą od siebie całkowicie niezależne…


(Frankfurterium) #4

Wszystko się da. Linus Torvalds latami nadzorował prace dziesiątek / setek programistów drogą mailową. Mimo wszystko po to wymyśla się narzędzia wspomagające, żeby ułatwić życie “szefowi” projektu i w efekcie zwiększyć szanse powodzenia (według różnych statystyk około 70% projektów informatycznych kończy się niepowodzeniem - głównie przez bardak w organizacji). To, o czym piszesz, jest oczywiście wykonalne, ale sam bawiłbym się w to jedynie z ludźmi, do których mam absolutne zaufanie, że jeżeli się czegoś podejmą, to zrobią wszystko, żeby z zadania wywiązać się dobrze i terminowo. Słowem - jeżeli to projekt studencki / początkującego / niezgranego teamu, to jednak poszukałbym jakiejś darmowej platformy do dzielenia się kodem i wersjonowania.