Jak zrobić, aby Ubuntu był domyślnym systemem?


(Tojuzkoniecc) #1

Mam dwa OSy: Ubuntu 12.04 i Vistę, ale Vista się sypnęła :). Przy logowaniu jednak wyskakuje menu wyboru: Vista i Ubuntu. Jak zrobić, aby Ubuntu był domyślnym systemem.

Zawsze to zmieniałem w Windowsie, ale teraz wiNDOWS się sypnął.....

Robiłem tak: http://start.ubuntu.pl/dualboot-custom.html , ale w edytorze pliku nic mi się nie wyświetliło :frowning:


(rgabrysiak) #2

Cześć

Sprawdź: GRUB2 – zmiana kolejności systemów


(Tojuzkoniecc) #3

dz… to jest z 2009 roku… Tym razem plik mi się otworzył, ale nie ma tam słowa windows. Zatem tego kroku nie da się zrobić : Odszukaj wpis z Windowsem, będzie wyglądał mniej więcej tak…

Tak jak pisałem, Vista mi się sypnęła, ale wyświetla mi się w bootladerze.


(rgabrysiak) #4

Cześć

Nie wiem w czym problem. Mimo że jest to wpis z 2009 to jest on aktualny i dziś.

Który plik?


(Tojuzkoniecc) #5

Może być nawet z 1410 roku, ważne, aby działało :slight_smile:

sudo gedit /boot/grub/grub.cfg i w tym pliku nie ma słowa windows :slight_smile:

edit: zainstalowałemgrub customizer, ale też na razie nie wiem jak to zrobić…


(-Łukasz-) #6

Jak instalowałeś Ubuntu? “Normalnie”, czy “wewnątrz Windows” (WUBI)?


(reos) #7

Raczej tak:

sudo gedit /boot/grub/menu.lst


(Tojuzkoniecc) #8

przez WUBI

sudo gedit /boot/grub/menu.lst to wyświetla się pusty plik


(reos) #9

Instalacja Ubuntu przez Wubi, należało od razu o tym napisać, ponieważ to zmienia cały obraz problemu.

Dopóki Ubuntu się uruchamia, niczego bym nie zmieniał.

Kolejność bootowania można zmienić tylko poprzez Vistę, niestety jest uszkodzona.


(Tojuzkoniecc) #10

reinstalowałem Vistę i się udało…a tak swoją drogą czyli instalacja WUBI jest “gorsza” niż zwykła instalka?..Jakie jeszcze inne wady ma WUBI?


(reos) #11

Wubi okropnie spowalnia system. “Normalna” instalacja Ubuntu, czy innego Linuksa, to 3 razy większa szybkość, dostęp do wszystkich opcji konfiguracji systemu. Lepszym rozwiązaniem jest użycie live CD/DVD/USB , w celu zapoznania się z systemem.


(-Łukasz-) #12

Również raczej nie zalecam instalacji poprzez WUBI. To taka droga na skróty, która nie zawsze jest płaska - może być miejscami wyboista :slight_smile:

Za minus takiej instalacji należy przede wszystkim wymienić uzależnienie od Windows’a i wspomniane wyżej spowolnienie. Słyszałem, że nie ono aż takie wielkie (nie robiłem szczegółowych testów na moim sprzęcie :), ale z pewnością zależy to również od tego, jak często robisz defragmentację w Windows. Windowsowe systemy plików znacznie bardziej są podatne na fragmentację. Poza tym dochodzą kwestie z niemożliwą hibernacją. Oprócz tego instalacja poprzez WUBI jest wrażliwa na braki zasilania czy sytuacje, kiedy musisz zrestartować komputer inaczej niż normalnie. Na https://wiki.ubuntu.com/WubiGuide podane są skróty klawiaturowe, których można użyć jakby system się “zamroził”. Oprócz tego od czasu do czasu pojawiają się na forach posty z problemami wynikające z takiej instalacji.

Ogólnie nie ma nic złego w instalacji poprzez WUBI. Jeżeli jednak chciałbyś używać Ubuntu częściej niż okazyjnie, warto przeprowadzić normalną instalację, która nie jest wcale skomplikowana. Dzięki temu będziesz pewien, że masz możliwość wykorzystania wszystkich możliwości systemu.

Ze swojej strony mogę polecić tę, chyba najlepiej opisaną instrukcję instalacji: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu

Ubuntu do zainstalowania (na dzień dzisiejszy) to 12.10 (najnowsze wydanie - gdy lubisz nowości) lub wydawane co dwa lata wydanie z przedłużonym wsparciem technicznym - Ubuntu 12.04 (gdy cenisz przede wszystkim stabilność).

Wszystkie wersje do pobrania z oficjalnej witryny: http://www.ubuntu.com/download/desktop