Jak zrobić backup całego serwera?

Jak zrobić backup całego serwera, całego systemu? Najlepiej aby pliki spakować, np. do tara aby nie straciły uprawnień.

Może mi ktoś pomóc jak zrobić backup całego serwera bez konieczności wyłączania serwera?

Odpal jakąś dystrybucję z Live CD. Najlepiej taką ratunkową, czy do diagnostyki dysku, np. sysresccd, będzie miała potrzebne oprogramowanie. Odpal aplikację konsolową Partimage i zrób obraz partycji. Wiele razy taki backup mi pomógł. Niestety bez wyłączania serwera się nie obejdzie, gdyż backupowana partycja nie może być zamontowana.

Kolega chciał bez wyłączania serwera. Przemontuj partycję główną w tryb tylko do odczytu, bo znając Ciebie prawdopodobnie masz tylko / i /home, wtedy możesz albo przekopiować całość albo od razu spakować i wysłać na inny serwer.

sudo mount /dev/xxxx -o remount-ro /mnt

tar -cvjpf kopia.zapasowa.tar.bz2 /mnt

potem rozpakowujesz z zachowaniem uprawnień

sudo tar -xvjpf kopia.zapasowa.tar.bz2

ale wcześniej musisz sformatować partycję tym samym systemem plików.

Ja w ten sposób kopiowałem system z dysku na pendrajwa.

Pozdrawiam!

Hmm ale ja mam wszystko /*

Ja mam wsyzstko, bin, etc, var itd, to co ma każdy linux, i jak zrobie to co napisałeś to skopiuje mi wszystko? Bo chce aby mi skopiowało wszystko /*.

Oj widzę nie zrozumiałeś. Jeśli masz wszystko na jednej partycji, to ją przemontowujesz w tryb tylko do odczytu do katalogu /mnt i kopiujesz jego zawartość, tam będzie wszystko to co masz w /, z tym, że katalogi /proc i /sys będą puste i tak ma być, one mają być puste.

Pozdrawiam!

aha, a jak spakować system do pliku tar na serwerze i później przenieść na inny serwer?

Czyli serwer pakuje pliki na swój serwer a później już ten plik przeniosę na serwer z backupami.

PS. przenieść plik .tar to wiem jak, ale nie wiek jak stworzyć kopie systemu do .tar

Możesz go od razu przesłać na serwer i pakować w locie na inny serwer.

No przecież Ci napisałem wyżej jak to zrobić.

Pozdrawiam!

Mi pokazuje tylko:

root@ubuntu:/# tar -cvjpf kopia.zapasowa.tar.bz2 /mnt

tar: Usunięcie początkowego `/’ z nazw plików

/mnt/

/mnt/pendrive/

i:

root@ubuntu:/# sudo mount /dev/xxxx -o remount-ro /mnt

mount: special device /dev/xxxx does not exist

hmm, ale ja nie chce na pendriver tylko na dysk serwera.

Dodane 09.01.2011 (N) 0:50

Jak? :smiley:

To też mogę zrobić.

To najbardziej mnie interesuje, a jak mam się połączyć z drugim serwerem z backupami?

Może jednak oddaj władze nad serwerem twojemu koledze ppw, który ma jakieś pojęcie albo zatrudnij admina. Skoro bawisz się w admina, to myślałem, że nie muszę Ci tłumaczyć, że /dev/xxxx to partycja, którą chcesz backupować. Tak poza tym, miałeś najpierw przemontować partycję, a dopiero potem archiwizować katalog /mnt. Czytaj ze zrozumieniem.

Chociażby tak

tar cvjpf - /mnt | ssh login@host "cat > /sciezka/na/serwerze/gdzie/ma/byc/zapisana/kopia_zapasowa.tar.bz2"

Powodzenia!

Pozdrawiam!

A rozumiem!

Najpierw muszę przemontować partycje do /mnt i później pakować wszystko co jest w /mnt :slight_smile: (tar -cvjpf kopia.zapasowa.tar.bz2 /mnt)

A co trzeba zamiast xxxx wpisać przy przemontowywaniu? (mount /dev/xxxx -o remount-ro /mnt)

Podaje co mam:

root@server:/dev# ls

autofs loop7 random tty14 tty42 uinput

block mapper rfkill tty15 tty43 urandom

bsg mcelog root tty16 tty44 usbmon0

btrfs-control mem rtc tty17 tty45 usbmon1

bus net rtc0 tty18 tty46 usbmon2

cdrom network_latency scd0 tty19 tty47 usbmon3

cdrw network_throughput sda tty2 tty48 usbmon4

char null sda1 tty20 tty49 usbmon5

console oldmem sda2 tty21 tty5 usbmon6

core pktcdvd sda3 tty22 tty50 v4l

cpu port sda4 tty23 tty51 vcs

cpu_dma_latency ppp sda5 tty24 tty52 vcs1

disk psaux sda6 tty25 tty53 vcs2

dri ptmx sdb tty26 tty54 vcs3

dvd pts sg0 tty27 tty55 vcs4

dvdrw ram0 sg1 tty28 tty56 vcs5

ecryptfs ram1 sg2 tty29 tty57 vcs6

fb0 ram10 shm tty3 tty58 vcs7

fd ram11 snapshot tty30 tty59 vcsa

full ram12 snd tty31 tty6 vcsa1

fuse ram13 sr0 tty32 tty60 vcsa2

input ram14 stderr tty33 tty61 vcsa3

kmsg ram15 stdin tty34 tty62 vcsa4

log ram2 stdout tty35 tty63 vcsa5

loop0 ram3 tty tty36 tty7 vcsa6

loop1 ram4 tty0 tty37 tty8 vcsa7

loop2 ram5 tty1 tty38 tty9 vga_arbiter

loop3 ram6 tty10 tty39 ttyS0 video0

loop4 ram7 tty11 tty4 ttyS1 zero

loop5 ram8 tty12 tty40 ttyS2

loop6 ram9 tty13 tty41 ttyS3

Lista partycji

# fdisk -l

Fakt roobal…

No kolego! Nie wiesz jaki masz układ partycji na własnym serwerze? To jest w ogóle twój serwer? To Ty powinieneś wiedzieć, co i gdzie chcesz kopiować. Jak nie wiesz na jakiej partycji masz system, to sprawdzisz to poleceniem df -h.

Pozdrawiam!

Dziękuuuje z całego serca! Jest pan najlepszy!

Dziękuje jeszcze raz za pomoc :slight_smile:

Backup juz się robi :smiley:

Wpisałem:

df -h (zobaczyłem że mam sda5)

później mount /dev/sda5 -o remount-ro /mnt

no i :smiley: tar -cvjpf kopia.zapasowa.tar.bz2 /mnt

Dziękuje jeszcze raz za pomoc!

Nie ma za co. Na jaki adres wysłać rachunek? :stuck_out_tongue: Musisz tylko czytać z uwagą wszystkie instrukcje, jakie się podaje :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dobrze, będę czytać wszystkie instrukcje z uwagą :slight_smile:

A z rachunkiem, to może być na paypal? :stuck_out_tongue:

Oty Kosz

Najprościej to możesz zrobić obraz dysku tuż po instalacji serwera. Możesz napisać prosty skrypt w stylu Norton Ghosta. Jakiś czas temu opisałem to w artykule Jak prosto i szybko zrobić backup dysku?.

Możesz też skorzystać z aplikacji FSArchiver.