Jak zrobic baze by wejsc na podstrony

Witam,

Koledzy przymierzam się do zrobienia pewnej stronki. Póki co zbieram materiały graficzne, pomysły itd. Wiem jedno, że dostęp do niektórych podstron chce by był możliwy tylko wtedy gdy użytkownik poda hasło wcześniej wygenerowane przeze mnie, jednak by to hasło nie było stałe a by zmieniało się co raz.

Wyglądało by to tak:

-> user wysyła mi maila z prosbą o udostepnienie mu hasla

• wysylam mu to haslo wraz z nickiem

-> user wchodzi na wczesniej niedostepne dla niego podstrony,

• kiedy bedzie chcial wejsc ponownie na te podstrony bedzie mogl uzyc hasla ktore juz otrzymal

Czyli chce stworzyc taka mala baze danych w ktorych bedzie przechowywane info o nicku i hasle by dostac sie na jakas tam podstrone, cos jak na wzor forum, tylko ze bedzie to strona.

Jak sie do tego zabrac?! co bylo by mi potrzebne. Mysle ze MySQL ale jak to ugryzc. Mam nadzieje ze znajdziecie chwile by mi pomoc :slight_smile:

Przypuszczam ze gdyby bylo to jedno haslo na wszystkich userow wystarczyl by mi zwykly htmlowski formularz, ale chce by haslo bylo osobne dla kazdego usera.

Z gory dzieki za pomoc,

php + mysql (chyba, że chcesz robić na plikach tekstowych). O html już nawet nie wspominam. :wink:

nio tak, a jak sie do tego zabrac… nakieruj mnie, mam ksiazki o php i mysql, tylko teraz czy robi sie to jakos inaczej, czy jest cos szczegolnego co powinienem wiedziec o swoim pomysle?

Diesel , jeśli przeczytasz książki (i zrozumiesz ich zawartość), to sam będziesz rozumiał, w jaki sposób ma działać ten skrypt. Sam go wtedy napiszesz. :slight_smile:

rss niestety po przeczytaniu tego wszystkiego, oraz kursow na www, jestem jeszcze to glupszy…

chodzi tylko o to by dostep do podstron wybranych byl ograniczony do podania hasla wygenerowanego przeze mnie…

ściągnij jakiś podobny gotowy już skrypt i zobacz jak to jest zrobione, potem wykorzystaj wiedze z ksiażek i pobaw sie jakos tym wszytkim, metoda prób i błedów…

robie juz to dluuugi czas… problem w tym ze te dane htacces i htpasswd w ogole nie dzialaja…

korzystam z http://www.amm.net.pl/htpasswd.htm

nic prostszego :slight_smile:

1. robisz tabele w bazie gdzie przechowujesz nick hasło

2. robisz formularz user sobie tam wpisuje nick jaki chce daje wyślij a formularz sobie wysyła do bazy ten jego nik i hasełko które zostanie wygenerowane automatycznie.

w php jest taka milutka funkcja jak rand

http://algorytmy.pl/doc/php-en/function.rand.php

takie hasełko szyfrujesz np md5 i juz gotowe.

formularz ten będzie wstawiał dane do bazy i jednocześnie wysyłał maila z nikiem i hasłem.

To wszystko :slight_smile: 5 minut rroboty i taki fomularz do hasła jest gotowy :slight_smile:

Zrobione, dziala. Thx koledzy.