Jak zrobić, by excel pokazał liczbę dób i jako resztę, liczbę godzin

Witajcie,

Mam do przeliczenia pewne liczby, np. liczbę 196.
Chciałbym, aby excel pokazał mi ile to będzie dni i ile godzin. Czyli aby wynik dzielenia 196/24 dał = 8 dni i 4h.

Tymczasem Excel pokazuje 8,166667.

Wiem, że można zmieniać formaty z liczb całkowitych na czas, jednak znalazłem tylko takie formaty, które pokazują miesiące, lata w parze z gg:mm:ss

Zmieniłem więc format na ‘dd. gg’ i powiedzmy, że działa (pokazało ‘8. 4’), ale działa tylko max. do liczby będącej sumą godzin w miesiącu. Potem Excel znów pokazuje nieprawdę. W

Weźmy liczbę 826 i przy wskazanym wyżej formatowaniu pokaże ‘3. 13’ - zapewne pominął miesiąc, którego miał nie pokazywać i wgl to tam powinno być 4, a nie 3, więc czuję, że uznał, że chodzi o styczeń, który ma 31 dni.

No więc pytam jak zrobić, by 826/24 excel pokazał jako jeden z następujących wyników:

  • 34 dni 13h
  • 1 miesiąc 4 dni i 13h
    (ten pierwszy format by mi bardziej pasował)

Pozdrawiam

Musisz sobie to policzyć, bo format daty służy do pokazywania daty nie ilości dni czy godzin. Innymi słowy dzielenie modulo i część całkowita dzielenia i ewentualnie składanie tego z tekstem przy użyciu & (jeśli potrzebne jest odmienianie słowa dzień i godzina to dochodzi funkcja “jeżeli”).

Zakładając, że masz polską wersję językową funkcji i nazywają się tak samo jak w LibreOffice :wink: to:

  • Liczbę dni z godzin policzysz tak CZ.CAŁK.DZIELENIA(A1;24)
  • Liczbę pozostałych godzin wyciągniesz funkcją MOD(A1;24)
  • Jeśli chcesz podać wynik w jednym polu, to możesz np. POŁĄCZ.TEKSTY(" dni i ";;CZ.CAŁK.DZIELENIA(A2;24);MOD(A2;24)) & " godzin", albo kombinować inaczej.

godziny.zip (1,6 KB)