Jak zrobić cichy komputer?

Witam , mam stary komputer (duron 800 mhz, jakas tam plyta glowa, 256 ramu) i chcial bym zrobic na nim chlodzenie passywne zeby niehalasowal mi w nocy w pokoju, i bedzie mi sluzyl do sciagania duzyich plikow z netu czy jako serwer do strony www. Myslicie ze jest szansa ze na samym radiatorze na procku bez wiatraka z win xp i 1 uruchomionym programem duronik sie niespali ? , no i jakie znacie sposoby na wyciszenie zasilacza? mysle o schowaniu komptuera do szafy ,ale mysle ze to moze byc za malo?

Rozejrzyj się po internecie za matami wyciszającymi obudowę, dokręć dobrze wszystkie komponenty bo podczas pracy drgają powodując hałas. Możesz zdjąć wiatrak z radiatora i zastąpić go jakimś cichym, możesz go podłączyć do wtyczki molex, sposobem czerwony-czerwony , czarny-czarny. Jeśli mnie pamięć nie myli to ten radiator jest bardzo mały. Możesz jakimś drucikiem przyciągnąć do niego nowy, cichy cooler.

I tak przy pasywnym musi być jakiś obieg powietrza, a w szafie go nie znajdziesz szczególnie przy starym duronie, może są wolne ale przez wysokie napięcie pracy i tech wykonania mocno się grzeją, zmień wentylator na procu np na acutake, do zasilacza też wstawić cichy, lub kupić nowy jak masz codegena czy innego złoma, to kupić deltę czy fortrona z 120mm wentylatorem, a i tak jak masz dysk 7200rpm to on będzie najbardziej hałasował, chyba że wstawisz np laptopowy.

OK dzieki za podpowiedzi :slight_smile:

TobiaszzsaiboT nie ma chyba pojęcia o czym mówi. Zapomnij o matach, to jeden z najgłupszych pomysłów na wyciszanie komputera jakie testowałem. Nawet z dość mocnym wiatrakiem na procku jego temperatura tak wzrastała podczas pracy ze komputer najzwyczajniej zaczął się wyłączać, no a maty po kilku dniach niestety trzeba było odskrobać od obudowy. Najlepsze rozwiązanie to najzwyczajniej zainwestować kilkadziesiąt zł w dobry wiatrak.

@Godlike: Nie sądzę, że jego Duron grzałby się przy nawiewie z wiatraka 80x80, lub 120, gdy byłaby obłożona matami obudowa.

Tez tak nie sądziłem przyklejając kiedyś maty :wink: Co prawda od wszystkiego z napisem AMD od zawsze trzymałem się z daleka wiec nie wiem jak bardzo się to grzeje, ale biorąc pod uwagę to co czytałem i mówili mi znajomi jednak bym nie ryzykował. Po prostu jak by nie patrzeć maty do dodatkowe pieniądze które równie dobrze można od razu zainwestować w lepszy wentylator.

To że Godlike prawdopodobnie zakleiłeś każdą szparkę w obudowie i dlatego nie było przewiewu to nie znaczy że ktos inny będzie tak mądry?

Co do AMD - fanboy-om dziękujemy i prosimy na onet albo wp.pl

Eh co jeden to mądrzejszy, tylko czy któryś z was przyklejał tak na prawdę to dziadostwo do komputera? Dziur nie pozaklejałem a wręcz sporo się narzeźbiłem żeby zostały otwarte, ale wystarczyła jedna mata na prawej blasze obudowy czyli tej przy płycie głównej. Okazuje się ze przez ta blachę oddawanego jest tyle ciepła ze przyklejanie tam czegokolwiek to proszenie się o kłopoty.

na durona w swoim starym komputerze strzeliłem http://www.allegro.pl/item550002203_uni … lator.html coś takiego i chodził bardzo dobrze