Jak zrobić dysk startowy z pamięci flash?

Witam

Chcialem zaktualizować sobie biosa w płycie głównej Gigabyte GA-965P-DQ6. Ściągnąłem go ze strony producenta, ale po rozpakowaniu zajmuje 1,16 MB, co oznacza że nie zmieści się na wcześniej przygotowaną dyskietkę startową. Przeczytałem gdzieś, że można do tego użyć pamięci flash. Pożyczyłem od kolegi pamięć 64MB i przerzucilem tam pliki ze standardowej dyskietki startowej oraz pliki nowego biosa. Po ponownym uruchomieniu kompa, gdy z menu bootowania wybieram USB HDD zamiast wiersza poleceń wlącza się standardowe ładowanie Windowsa (jak przy każdym uruchomieniu). Co zrobić aby uruchomić kompa z pamięci flash??

dyskietka ma 1,44 Mb to musi się zmieścić

Bios zajmuje 1,16 MB, a pliki z dyskietki ponad 0,3MB.

Poza tym to trochę się zdziwilem… W PCFormat 9/2006 jest wszystko fajnie krok po kroku napisane jak biosa zauktualizować i jest tam też takie coś:

I tu mam pytanie:

O jakich plikach onie piszą!? Gdy stworzę dyskietkę startową to mam na niej tylko takie pliki:

680db2bd3693ec29.jpg

O co chodzi? Oni jakoś inaczej robią tą dyskietkę tym sposobem: PPM na ikonie dyskietki, formatuj, utwórz dysk startowy systemu MS-DOS?

dobra dyskietka startowa / tworzona pod win 98 przy oryginalnym nośniku / liczy 32 pliki ok. 900 KB / , ta dyskietka umożliwia tylko osługę klawiatury i monitora, zrób dyskietkę pod win 98 usuń niepotrzebne pliki i zostaw tylko tw w/w / jęsli to jest wymagane pod udate /, a Ty utworzyłeś dyskietkę pod MS-dos, nie startową

Znalazlem gdzieś w swoich dyskietach dysk startowy win98 i tam z kolei są takie pliki:P :

e2a01d6b736996d1.jpg

Złączono Posta : 26.12.2006 (Wto) 1:09

Ściągnąłem te pliki z neta, ale gdy w menu bootowania dam na USB-HDD i tak nie uruchamia sie wiersz poleceń tylko mój WinXP :P. Jakieś rady?

Włącz explorer>narzędzia>opcje folderów>widok>wybierz pokaż ukryte pliki i foldery. Potem z dyskietki startowej usuń wszystko oprócz io.sys oraz msdos.sys - są to pliki ukryte, dlatego wcześniej ich nie widziałeś - oraz command.com. Skopiuj rozpakowane pliki z biosem i uruchom ponownie komputer. Pamiętaj, żeby w BIOS-ie ustawić start z FDD.:mrgreen:

Już dawno mam tak ustawione i plików tam po prostu nie ma :mrgreen: , ale mniejsza o to bo ściągnąłem je z internetu

Pisalem już że nawet jak zostawie tylko pliki io, command i msdos to i tak bios sie na dyskietce nie zmieści, dlatego próbuje coś zdzialać z pamięcią flash, ale komp się nie chce “zbootować” z niej.

A może to bios który się instaluje z poziomu systemu operacyjnego - sprawdź,czyli uruchamiasz program z poziomu systemu i wgrywasz bios. Ale upgrade biosu zawsze robić z poziomu systemu,albo z dyskietki 1.44 MB jak chcesz aby płyta przeżyła.

http://www.bios.com.pl/index.php?d036d. … 4.18/0.0.0

Witam.

ce3d170a6ece90f7m.jpg

Pobrałem z ciekawości najnowszy bios do Twojej płyty głównej :slight_smile:

I procedura wygląda tak:

Nie twórz żadnej dyskietki startowej,tylko skopiuj na dyskietkę same pliki z biosem.

Następnie restart kompa i kliknij Del i uruchom Bios,dalej…kliknij F8 aby uruchomić programik do flashowania QFlash.

Włóż dyskietkę z nowym biosem i kliknij Load Bios from Floopy.

Następnie wskazujesz mu plik z biosem (zaznaczyłem strzałką na powyższym obrazku) i klikasz flash.Jest to najprostsza procedura w płytach Gigabyte.

Pozdr.

Tak więc chyba jednak idzie to zrobić z poziomi windowsa, bez żadnych dyskietek, ale DOS jest jednak dużo stabilniejszy i zmniejsza się ryzyko zawieszenia itp. podczas aktualizacji.

Wie ktoś jak zbootować kompa z pamięci flash?

Złączono Posta : 27.12.2006 (Sro) 0:57

Heru

Dopiero teraz wczytalem się w twojego posta :mrgreen: - to chyba najlepsze wyjście, thx.