Jak zrobić folder (ulotkę)?

(adam749) #1

Jak i czym zrobić folder taki, który coś reklamuje. To są takie ulotki, chyba wiecie o co chodzi.

Dzięki!

(Litchi) #2

chyba wiemy jaki - ulotkę/folder trzeba ładnie zrobić :smiley: napisz cos wiecej o tej ulotce, czy ma być składana - folder, czy po prostu w postaci kartki z nadrukiem, jakiej wielkości? Poza tym co chcesz reklamować i czy masz dostęp do jakiegoś graficznego programu ... chętnie doradzę ... nara :lol:

(Artxde) #3

Ulotka składana na trzy - o to chodzi??

Podam przepis:

Potrzebne składniki:

Gimp/Photoshop

Word lub inny edytor tekstu z możliwością wstawiania obrazków oraz pól tekstowych

kalkulator

Przygotowanie:

na kalkulatorze rozmiar kartki A4 podziel przez 3

Ustaw poziomice na podane wartości

Zrób tło ulotki - wszystko, z wyjątkiem tekstu

Do Word'a wstaw przygotowany obrazek i za pomocą pól tekstowych nałóż tekst w odpowiednie miejsca.

Czemu?

Bo wydruk z Ps/Gimpa może rozmazać litery (w moim przypadku)

Jeżeli Tobie drukowanie z pliku graficznego nie rozmazuje liter, tekst wpisz w Gimpie/Photoshopie i wydrukuj.

Możesz też odpalić samego Worda i robić ulotkę - ale nie polecam - badziewny efekt.

(Litchi) #4

hmmm...ulotki drukowane z word'a? ale kombinujesz artXde! kolory Ci się nie rozjeżdżają przypadkiem? Na jakim sprzęcie i na jakim papierze drukujesz w ten sposób ulotki? Ciekawi mnie to baaardzo :lol:

(Artxde) #5

Word to dobry program do drukowania. Nic się nie rozjeżdża.

(Blotny) #6

Ehh panowie, bo powiększając grafikę rastrową zawsze się rozmaże. Co innego, gdyby wektorową, np. Inkscape.

(Artxde) #7

Lecz Inkscape ma mniejsze możliwości, niż Gimp.

(adam749) #8

Chodzi o ulotkę na kartce A4 złożoną na 3 części.

Jak te poziomice sie dodaje? W widok -> nowa linia pomocnicza nic się nie dodaje lub nie widać.

Mam PS, ale czytałem że lepiej robić w InDesign. Ten folder musi być 2 stronny tzn. Na 1 i 2 str kartki musi coś być.

(Blotny) #9

A Ty to chcesz drukować na domowej drukarce?

(adam749) #10

No tak. To jest praca do szkoły (nie praca domowa).

(Artxde) #11

Ależ ty bogaty... kupisz InDesigna do jednej ulotki??????? Chyba, że ściągniesz z torrenta, co jest nielegalny.

Polecam Gimp+Word/Inkscape(do tekstu).

(Blotny) #12

Drukarka zostawia marginesy. Jeśli uda Ci się z tym poradzić, to dobrze, ale warto już przy projektowaniu pomyśleć o "wtopieniu" tego białego.

W Inkscape możliwości edycyjne tekstu są bardzo dobre. Natomiast w GIMPie, w wysokiej rozdzielczość można robić różne wstawki do ulotki.

(adam749) #13

aha dzięki.

(Phobos64) #14

Mowa nie o folderze ani nie o ulotce ale o tryptyku A4. Jeżeli chodzi o przygotowanie wystarczy Gimp/Photoshop. Ja oczywiście używam tego drugiego, więc prosty przepis. Kartkę A4 dzielimy w następujący sposób (liniami pomocniczymi) - 100mm, 99mm i 98mm (nawet zakładając że drukarka doda sobie marginesy), chodzi o to aby tryptyk dał się wygodnie złożyć, to będą bigi, czyli miejsca gięcia. Strona wewnętrzna dokładnie odwrotnie 98, 99 i 100. Tekst robimy na ramkach tekstowych, by łatwiej go formatować (oczywiście z marginesami bezpieczeństwa). Teraz odrobina wyobraźni i tryptyk gotowy :wink:

Oczywiście takie rzeczy łatwiej zrobić w InDesignie :wink:

(adam749) #15

Właśnie tak zrobiłem jak napisał Phenom, ale nici z tego były bo nie miał kto tego wydrukować (ja nie mam kolorowego tuszu hehe) i zrobiliśmy to ręcznie :confused: .

(Prima01) #16

Jezeli chcesz zrobic ulotke, to najlepiej miec do tego jakis program graficzny. Ja osobiscie uzywam Corela i mysle, ze w nim by Ci sie najlepiej pracowalo. A jezeli chodzi o sama ulotke, to musisz na pewno zdecydowac, jak bedzie skladana, jakiego fontu najlepiej uzyc no i jakies zdjecia mozna by wkleic:). Na pewno musi byc w miare estetyczna i zeby milo ja sie ogladalo, zeby nie byla taka przecietna, tylko ze by czyms przykuwala uwage.

(adam749) #17

Następny nowy user z choinki się urwał.

Po 1 temat już jest zakończony,

Po 2 jakbyś przeczytał od początku to być wiedział w czym to robiłem,

Po 3 na forum używamy polskich znaków.