Jak zrobić format C i jakie straty sa z tym związane

prosze mi powiedziec jak sformatować dysk C i co zyskam a co trace robiąc tą operacje

eee… czysty dysk, porządek na dysku, brak wirusów

dane :stuck_out_tongue:

Jeśli masz programy/gry na innej partycji często występują potem błędy podczas uruchomienia ich bo rejestr po formacie jest czysty i nie ma tego co było zainstalowane

Niektórzy twierdza że od częstego formatowania niszczy się dysk… sam nie wiem ile w tym prawdy…

wyszukaj w google “format dysku”

Jest tego od kopa na google. Szukałeś?

Format dysku C (jesli jest to dysk na ktorym jest Windows albo wazne jego elementy) nie jest mozliwy z poziomu Windowsa.

Aby sformatowac mozna:

  • uzyc dyskietki startowej z Win95/98. Wlaczy sie DOS i tak wpisujemy

    format c:

  • uzyc plyty instalacyjnej WinXP i podczas instalacji wybierasz takie opcje jak formatowanie dysku

Od formatowania nic sie nie psuje. Calosc polega na wykasowaniu wszystkich danych na dysku. Jesli miales tam Windowsa (a pewnie tak) to musisz wgrac na nowo. Musisz uwazac bo niektore programy/gry moga przestac dzialac (trzeba bedzie zainstalowac na nowo).

Dodatkowo na dysku C znajduje sie sporo danych ktorych moglbys nie chciec tracic (listy z outllooka, zawartosc Moje Dokumenty (tu czasem sa save z gier) czy Pulpit). Warto przegrac sobie te wazne dane zanim sformatujesz.

A po co formatowac? Zeby zainstalowac sobie system na nowo pozbywajac sie zbednych starych plikow (ktore moga obciazac system)

Jeżeli partycje są w woluminie NTFS, to dyskietka startowa Windows 95/98 nic tutaj nie da.

DOS nie widzi partycji NTFS, więc ich nie sformatujesz w ten sposób.

W tym wypadku: