Jak zrobić format kompa

Witajcie mam jużjakiścza skompa i wygląda ,ż etrzeba zrobićformat ,tylko jak to zrobić. Mam na dysku dwie partycje. Czy format można zrobić tylko dla jednej Podobno trzeba wgraćsterownik plyty glownej a jak mi nie dali sprzedając kompa to co ?

Można sformatować dowolną liczbę partycji. Jeśli formatujesz partycję na której jest Windows, to po zainstalowaniu systemu od nowa będą ci potrzebne sterowniki do płyty głównej (i nie tylko). Dowiedz się jaką masz płytę główną, a sterowniki do niej znajdziesz w internecie.

Najprostszym sposobem sformatowania partycji na której nie masz systemu to kliknąć na ikonie dysku prawym klawiszem myszy i wybrać opcję Format. Jeśli chodzi o partycję z Windows, to po uruchomieniu komputera z płyty z systemem operacyjnym będziesz miał okazję formatowania dysku C.

To jest chyba najprostszy i najbezpieczniejszy sposób formatowania bez używania dodatkowego oprogramowania.

hmmm moze tak czemu uwazasz, ze trzeba zrobic format. Foramtowanie to ostatecznosc i dla mnie inforamtyk ktoremu cokolwiek sie sypie w komputerze robiacy format to pogarda <- dotyczy tylko specow bo zwykli uzytkownici maja prawo radzic sobie jak umieja :slight_smile:

Do rzeczy, z tego co wiem do formatowania nie trzeba zadnych sterownikow najprosciej i najbezpieczniej zrobisz to nagrywajac gparted ( http://downloads.sourceforge.net/gparte … ror=freefr ) na plyte cd nastepnie zrestartowac komputer i plytka sama sie zaladuje zakladajac ze w opcjach bootowania masz cdrom jako pierwszy (jezeli nie masz i laduje sie system to wejdz w bios’a wciskasz DEL podczas ladowania komputera nie systemu > potem szukasz boot setting lub czegos takiego i przestawiasz kolejnosc np tak 1. stacja dyskietek 2. cd rom 3. dysk twardy potem wciszasz F10 i gdy zapyta czy zapisac zmiany dajesz TAK)

potem klikasz w ikonke gparted zaznaczasz dany tydk prawy klik i delte partition, w gparted wszystko jest inutuicyjne i do wyklikania

gparted_7_small.jpg

jezeli chcesz sformatowac inna partycje nie systemowa to mozesz to zrobic z poziomu windowsa np.

ctrl+r wpisz cmd wpisz format : np. format d:

wchodzisz w moj komputer prawy klik na dysku ktory chcesz sformatowac i dajesz formatuj (wybierasz odpowiednie opcje i dajesz ok)

z plyty instalacyjnej windowsa xp tez sie da ale nie radze bo mozna wiecej zepsuc niz naprawic

Proszę popraw błędy, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN