Jak zrobić kopie oryginalnej płyty Windows XP SP3 OEM

Jak zrobić kopie oryginalnej płyty Windows XP SP3 OEM. Potrzebuje zrobić kopię ponieważ płyta ma już poważne zarysowania i często są problemy z instalacją systemu. No i jeszcze chciałbym się dowiedzieć jak zrobić kopię aktywacji, żeby kiedyś jak bede od nowa instalowal system nie musiał od nowa aktywować systemu.

Chcąc zrobić kopię aktywacji systemu będziesz musiał zakupić program Acronis True Image Home 2009, aczkolwiek program do tanich nie należy niemniej jednak program wart swojej ceny z uwagi na możliwości. Dzięki niemu możesz zapomnieć co to reinstalacja systemu :slight_smile:

Kopię płyty systemu wykonasz np. za pomocą darmowego programu dostępnego na dobpreprogramy.pl który się zowie Ashampoo Burning Studio 2009 tak zrobiłam i działa.

Możesz użyć Nero Burning Room (do skopiowania i nagrania)albo Unstoppable Copier (do skopiowania), przy nagrywaniu użyj minimalnej prędkości

Dodane 04.08.2009 (Wt) 20:13

Żeby zrobić kopię aktywacji systemu nie potrzebny jest żaden program, wystarczy skopiować sobie pliki wpa.dbl i wpa.bak

Poza tym Windows musi być formatowany co jakiś czas by działał poprawnie, gdyż po długim czasie użytkowania system się “zużywa” i staje się wolny i ociężały. Poza tym do utrzymania systemu w porządku wystarczą darmowe programy np. CCleaner

A jak byś czytał uważnie to byś wiedział, że kolega pyta jak zrobić kopię oryginalnej płyty Windows XP SP3

Kopię robi się tak, jak robi się kopię, za pomocą dowolnego programu do nagrywania płyt. Nośniki Microsoftu nie są zabezpieczone przed kopiowaniem. Gorzej, jak płyta jest zniszczona, bo by skopiować, trzeba dane wpierw odczytać. Może da się przenieść zawartość na dysk komputera, a później utworzyć obraz płyty, np. za pomocą nLite (w tym programie nie zaznacza się jakichkolwiek zmian zawartości płyty, prócz tworzenia obrazu bootowalnego).

Nie da się natomiast zrobić kopii aktywacji. Są w internecie sposoby, ale nie działają (kopiowanie wpa.dbl i wpa.bak). Jedynie zostanie zrobienie kopii dysku za pomocą jakiegoś programu do tworzenia obrazów. Kiedyś był Norton Ghost, ale po wersji 2003 to zupełnie inny program, w dodatku nie działa przy nowszych płytach głównych z interfejsem SATA. Wymaga też dyskietki.

Niektóre płyty główne mają opcję robienia kopii na ukrytej partycji.

pliki z aktywacją to Windows/system 32/ wpa.bak i wpa.dbl - pliki te kopiujesz po zainstalowaniu systemu i aktywacja nie powinna byc wymagana choć w sumie nie potrzebowałem tego próbować, gdyż używałem darmowego zamiennika dla Acronis True Image - Easeus Disk Copy

Jak byś człeku czytał uważnie to być wiedział że jestem kobietą chociażby po nicku i nie pisałbyś “wiedział” tylko “wiedziała” I kto tu nie czyta ze zrozumieniem, he? co?

Sorki, ale jestem zmęczony po 9 godzinach stażu, każdemu zdarza się pomylić. Tym bardziej jak byś wstawała dziennie o 6:50 i musiała zdążyć na autobus o 7:19 i pracować od pn-pt po 9 godzin od 8:00 do 17:00

Dodane 04.08.2009 (Wt) 20:55

Skąd wiesz, że nie działają?? Sprawdzałeś?? Z tego co wyczytałem to sztuczka może nie działać, gdy zmieniamy jakiś komponent sprzętu od ostatniej aktywacji

Robienie kopii wpa.dbl (wpa.bak można se odpuścić) w zasadzie umożliwia ominięcie konieczności ponownej aktywacji ale skoro chcemy sobie ułatwiać życie to lepiej zrobić kopię całego zainstalowanego na czysto i aktywowanego systemu z zainstalowanymi wszystkimi sterownikami i poprawkami. Instalowanie aplikacji moim zdaniem nie jest wskazane, bo przeważnie podczas odzyskiwania systemu z kopii mamy do dyspozycji nowsze wersje więc i tak instalujemy je na nowo… Soft do backupu znajdziesz na DP…

:roll:

wpa.bak też trzeba skopiować, wpa baln czy jakoś tak se można odpuścić

ale po co jakieś pliki kopiować…

moim zdaniem najlepiej jak zainstalujesz sobie raz system z wszystkimi sterownikami

i zrobisz kopię sytemu (całej partycji systemowej)

ja wiem że bardzo dobrym narzędziem jest norton ghost ale jest płatny…

polecam: partimage darmowy linuksowa aplikacja do tworzenia backupu systemów, całych partycji, dysków

ale zajrzysz do i poczytaj:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=1& … cja+danych

lub też:

jak-stworzyc-obraz-partycji-systemowej-przez-partimage-t330927.html

temat tworzenia backupów systemu i partycji przewija się na każdym forum więc na pewno coś znajdziesz, jak by coś to pisz na pewno ktoś ci pomoże…

a polecam tą metodę dlatego ze nie musisz instalować za każdym razem od nowa sytemu i bawić się z nim aby ci działał tak jak chcesz,

bo raz tylko stworzysz system pod siebie i później będziesz mogła go do woli odnawiać i za każdym razem będziesz miała jak byś ledwo go zainstalowała (na pewno dużo krócej to trwa niż nowa instalacja) jak kiedyś testowałem nortona ghosta to w wrzucenie od nowa sytemu trwało około 4 minut (cała operacja trwała 10min max) gdzie system zajmował około 2 giga i wyglądał jak bym go ledwo zainstalował, czyściutki i bez zabawy…

decyzja należy do ciebie…

Dodane 05.08.2009 (Śr) 18:50

a i zapomniałem dodać że taki backup zajmuje mniej więcej tyle samo miejsca co jest system, i musisz mieć przynajmniej z dwie partycje lub dwa dyski i to wolne miejsce na niego, lub też jeśli masz nagrywarkę dvd to możesz to nagrać na płytę ale to już zależy od programu czy ma tą opcję

Chcesz to płać grube pieniądze :hahaha: Kto nie zna alternatyw ten wyrzuca pieniądze w błoto a dla kolegi polecam zainteresować się tym tematem:

tworzenie-partycji-recovery-przy-pomocy-clonezilla-partimage-t344650.html

Obraz partycji możesz nagrać na DVD, zaś samą płytę z Windowsem możesz skopiować dowolnym programem do nagrywania płyt, masz prawo do wykonania jednej kopii zapasowej płyty. Samą płytą się nie przejmuj, zniszczy się i będzie w stanie nieużywalności, zamów sobie nową od Microsoft, było o tym na vortalu, poszukaj.

Musi to na Rusi, kto Ci takich bzdur nagadał. System reinstalują najczęściej Ci co w nim za dużo grzebią a jak instalujesz masę softu, którego później i tak nie się nie używa to nie dziwne, że system zwalnia jak wszystko na dodatek wrzucone jest w autostart a nabardziej zamulają system najróżniejsze PC Suity i inne menedżery telefonów komórkowych. Znam kilka osób co reinstalowali system po 6 - 8 latach używania i nic im nie muliło i nie było ociężałe, sam nie raz miałem okazję pracować na Windows95/98 od pierwszej i jedynej instalacji albo XP, który stał na kompie ponad 4 lata i chodził całkiem żwawo.

Pozdrawiam!