Jak zrobić mały dysk RAM dla pliku wymiany

Witam

Z 4 GB RAM system widzi 3,5 GB. Chciałbym z tych pozostałych 0,5 GB zrobić dysk RAM by przenieść na niego plik wymiany. Ktoś wie jak to zrobić, i czym ?

P.S. Windows XP SP3 ; 32 bitowy

nie da się.

Musiał byś mieć 64bitowy system.

Swoją drogą, robienie RAM dysku na plik wymiany to głupota, lepiej po prostu wyłącz plik wymiany i wyjdzie dokładnie na to samo. Przy tej ilości RAMu spokojnie możesz pracować już bez swapa.

Po co chcesz to robić?

Przenieść pamięć wirtualną do pamięci fizycznej - schemat:

Mniej pamięci fizycznej -> szybsze użycie pamięci wirtualnej -> czyli swapowanie do pamięci fizycznej spowrotem. Totalnie bezsensu.

Zulowski

być może się da (jeśli płyta obsługuje więcej niż 4 GB)

M@ster

wyłączenie pliku wymiany może być ryzykowne, niektóre programy go potrzebują

manishe

nie jest bez sensu, bo ta część pamięci jest teraz i tak niedostępna, jeśli uda się założyć ramdysk, to ramu nie ubędzie a będzie miał szybszy dostęp do swapa

Virtus

a jaką masz płytę, czy ona obsłuży tylko 4 GB ram czy więcej?

sprawdź co ci pokazuje komp podczas startu na samym początku – jeśli pokaże dostępne 3,4 GB, to nie da rady założyć ramdysku w tej niedostępnej pamięci

jeśli płyta obsługuje więcej niż 4 GB, to można wrzucić 8 GB ramu, system 23-bitowy będzie widział 3,3 GB, a w pozostałej części można założyć ramdysk 4 GB (takie jest ograniczenie darmowych ramdysków)

programików do ramdysków jest sporo, wpisz w google: +ramdisk +free

jeśli utworzenie ramdysku się uda, to potem dla swapa daj małą stałą wielkość (minimalna=maksymalna), np. 20-50 MB, a drugi swap o większej wielkości początkowej daj na ramdysk – w ten sposób podczas startu systemu windows będzie miał dla siebie mały swap na twardzielu, a jak będzie potem potrzebował więcej, to skorzysta z drugiego w ramie (który powstaje dopiero w trakcie uruchamiania)

Pracuje od paru lat bez swapa i nigdy problemów nie miałem. Jeśli się takowe pojawią to zawsze można włączyć :slight_smile: zależnie od tego czy używa “wrażliwych” na to aplikacji.

@Christofor

Płyta obsługuje 8GB RAM-u. Wolałbym jednak najpierw zrobić próbę na tych 0,5 GB by mieć pewność, że na niewidocznym RAM-ie wszystko dobrze pójdzie.

Ma samym początku, to pokazuje to co widzi BIOS, a on widzi cały RAM. Natomiast we Właściwościach Systemu jest 3,5GB, czyli to co widzi Windows.

Jestem prawie pewien, że się da to zrobić, gdyż ze dwa lata temu czytałem artykuł na ten temat, tylko nie mogę sobie przypomnieć gdzie.

@M@ster

Wyłączyć pliku wymiany nie mogę, gdyż pokazuje się komunikat, że system ma go zbyt mało i sam zwiększa plik wymiany - tak się dzieje już przy zmniejszeniu go do 30MB.

No to odznaczasz że system ma nie regulować automatycznie pliku wymiany. Ja swapa i przy 2GB ramu swego czasu wyłączałem i nie miałem z tym problemu.

32bitowy system zawsze będzie Ci widział tylko 3,5GB ramu. Wg. mnie kombinowanie ewentualne z tym 0,5GB zajmie Ci więcej czasu i nerwów niż porządne rozwiązanie problemu w postaci 64bit systemu. Oczywiście z XP 64 będzie baaardzo ciężko (chyba tylko eng. są), więc przesiadka na Vistę/7 by Cię czekała.

Naprawdę jestem na tyle świadomym człekiem, że zniechęcanie mnie do tego co chcę jest czynnością jałową.

Pozwolę sobie na ogólniejszą uwagę dotyczącą kultury: jeśli ktoś prosi o konkretną radę by uzyskać konkretny rezultat, to zachęcanie go do tego by zrobił coś innego wydaje mi się niegrzeczne. W takiej sytuacji następuje dłuższa wymiana jałowych wypowiedzi w których delikwent musi się usprawiedliwiać dlaczego chce to co chce i nawet jeśli w końcu to zrobi, to “zniechęcacze” i tak mu wtedy nie dadzą poszukiwanej rady, gdyż gdyby takową znali to od razu by ją dali zamiast zniechęcać delikwenta do tego co sobie zaplanował.

W moim konkretnym przypadku nie chcę likwidować całkowicie pliku wymiany, gdyż jeśli się go nie zostawi choćby w małej wersji to system nie zrobi całej tej sprawozdawczości, którą robi w razie awarii.

3 osoby już Ci powiedziały że nie da się zrobić tego co chcesz, cudów nie ma i architektury 32bitowego systemu nie oszukasz - więc uzyskałeś odpowiedź na swoje pytanie. Ja tylko proponuje alternatywne wyjścia z sytuacji, jeśli wolisz dalej błądzić to już Twoja sprawa.

To nie ma związku. Zrzut pamięci w razie BSOD nie ma nic wspólnego ze swapem.

M@ster

3 osoby już powiedziały, że nie da się zrobić i źle powiedziały – poszperaj w necie o ramdyskach i znajdziesz opisy, że ludzie przy 32-bitowym systemie tą niedostępną część ramu używają na ramdysk

Virtus

płyta obsługuje 8 GB, więc szanse na założenie ramdysku w “niewidocznej” części ramu masz duże – szukaj programów do ramdysków, które w opisie mają obsługę tej “niewidocznej” części;

moja płyta obsługuje max. 4 GB i dlatego po starcie kompa pokazuje mi 3,3 GB (być może zależy to też od biosu płyty)

ale ramdysk i tak mam kosztem pamięci “widocznej”, używam go do wrzucania tam plików mp3, filmów, rozpakowywania archiwów, dla swapa photoshopa (różnica w porównaniu ze swapem na dysku jest ogromna)

Autor ma 4GB fizycznej pamięci RAM, z czego system widzi 3.5GB, to jest normalne w 32bitowych systemach Windows. Jeśli utworzy ramdysk, to zabierze mu z tego 3.5GB co widzi system, więc będzie miał 3GB RAM + 0.5 swap. Nadal nie widzę sensu takiej operacji.

@Christofor

A wiesz może jak przenieść do takiego RAM dysku cache przeglądarki Chrome ?

Już znalazłem taki program, to: VSuite Ramdisk. Teraz jeszcze muszę rozgryźć jak się go używa w takim przypadku jak mój.

@ manishe

Nie skumałeś, że chodzi o to by utworzyć RAM dysk na tych 0,5 GB których Windows nie widzi.

@ M@ster

Kryterium ilościowe przy poszukiwaniu prawdy, to złe kryterium, powinieneś to wiedzieć :+)

Dodane 09.03.2012 (Pt) 8:11

Dysk RAM został utworzony. Sprawdziłem, że jest to w tej części RAM-u którą system nie widzi, gdyż samego RAM-u mi nie ubyło i dalej mam 3,5 GB RAM-u.

U mnie w M.K. pojawił się wpis: Całkowity rozmiar 499 MB ; Wolne miejsce: 496 MB.

Na próbę wkleiłem plik Worda - działa.

.

Niestety wyłonił się następny problem. Problemów nigdy dość :+)

System nie tworzy pliku wymiany na moim RAM dysku. Gdy próbuję wersji, że system sam dobiera jego wielkość, to pojawia się komunikat:

“Dysk I: jest za mały dla podanego maksymalnego rozmiaru pliku stronicowania. Podaj mniejszą liczbę.”

A przecież w tym wariancie nie podaję żadnej maksymalnej wielkości pliku.

Gdy wpisuję wartości rozmiaru pliku ręcznie, to komunikat się nie pojawia, ale system pliku nie tworzy.

Czy jest ktoś mądry kto powie mi jak sobie z tym poradzić ?

przy “rozmiarze kontolowanym przez system” pewnie chce utworzyć swap o wielkości 2-4 GB stąd zgłasza brak miejsca

wybierz rozmiar niestandardowy, dla ‘początkowy’ i ‘maksymalny’ daj np. 450 MB

plik wymiany powstaje (lub zmienia swą wielkość) dopiero po ponownym restarcie systemu;

być może gdy system się uruchamia i chce go utworzyć, nie ma jeszcze ramdysku;

sprawdź w opcjach ramdysku czy można tworzyć jego obraz - wtedy przy wyłączaniu kompa jego zawartość zostanie zapisana na dysku, a przy uruchomieniu wczytana; w ten sposób uda się to ominąć

*

darmowe ramdyski do pobrania

http://memory.dataram.com/products-and- … re/ramdisk

http://www.romexsoftware.com/en-us/vsuite-ramdisk/

Pamięć powyżej 3 GB w WinXP i Vista jako ramdysk - instrukcja

http://www.polska.lu/viewtopic.php?t=4529 (lub http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=77586)

"Często w nowych komputerach jest montowane 4GB lub więcej pamięci RAM, w Windows potrafi wykorzystać tylko około 3-3,5 GB. Można jednak sprawić aby pozostała cześć pamięci nie leżała nieużywana.

Przewodnik ten dotyczy wersji 32-bitowej systemu Windows XP i Vista…"

szczegółowy opis instalacji i ustawienia, link do pobrania darmowego Gavotte_RAMDisk

http://www.mydigitallife.info/free-ramd … 03-server/

fragment z pliku readme:

pagefile support

you can set pagefile to FixMedia type disk w/ pre-formated system.

if you need other MediaType or re-format, use the addswap.exe utility:

addswap r:\pagefile.sys 16 32

create pagefile r:\pagefile.sys with min=16M max=32M

Christofor

Pisałem, że ręcznie też próbowałem - nawet gdy wpiszę 10 MB - 10 MB, to plik wymiany nie powstaje.

O tym, że system próbuje ustanowić plik wymiany zanim jeszcze uruchomi się RAM dysk, też myślałem. Czy wiesz jaki mechanizm uruchamia RAM dysk przy restarcie ? Myślałem początkowo, że to może “VSuite Ramdisk” automatycznie startuje z systemem i go tworzy, ale nigdzie go nie widać, przynajmniej moje programy do badania startup-u go nie wykrywają.

Spróbuję włączyć tworzenie obrazu dysku, ale tak na zdrowy rozum, to przecież najpierw musi się uruchomić RAM dysk, a dopiero potem jego poprzedni obraz może być skopiowany z dysku twardego i wklejony na RAM dysk.

Może mam wyłączoną jakąś Usługę, która jest potrzebna do tego typu operacji ? Zawsze wyłączam wszystkie których nie potrzebuję, więc mam ich wyłączonych sporo. Tylko która może to być ?

zrobiłem próbę u mnie (win xp sp3), utworzyło plik wymiany od razu (bez restartu), jest ukryty, ale widzę go w total commanderze;

później gdy ponownie włączę kompa zobaczę czy będzie tam nadal;

mój ramdysk jest widziany w systemie jako “dysk lokalny” o systemie plików ntfs, teraz używam tego z romexsoftware, kiedyś gavotte

*

poniżej makro od microsoftu pokazujące lokalizację i rozmiar pliku(ów) wymiany,

wystarczy to zapisać jako zwykły plik tekstowy z rozszerzeniem vbs, np. plik-wymiany.vbs a potem uruchomić

strComputer = "."

Set objWMIService = GetObject("winmgmts:" _

& "{impersonationLevel=impersonate}!\\" & strComputer & "\root\cimv2")

Set colPageFiles = objWMIService.ExecQuery("Select * from Win32_PageFileUsage")

For Each objPageFile in colPageFiles

Wscript.Echo "Lokalizacja: " & objPageFile.Name

Wscript.Echo "Rozmiar początkowy: " & objPageFile.AllocatedBaseSize

Wscript.Echo "Aktualne wykorzystanie: " & objPageFile.CurrentUsage

Wscript.Echo "Najwyższe wykorzystanie: " & objPageFile.PeakUsage

Next

Masz rację plik wymiany powstaje bez restartu ! Tak więc gdy robiłem restart, to znikał.

Teraz jeszcze muszę obczaić jak w tym programie robi się obraz dysku i powinno być dobrze :+)

Jak zrobię to się odezwę.

Dodane 09.03.2012 (Pt) 15:07

Działa, Działa, Wszystko dobrze działa ! :D/

Dzięki Christofor !!

P.S. Jak będę miał wolną chwilę, to opiszę dokładnie całą procedurę, coby nawet te marudy, co to twierdziły, że się nie da, wiedziały jak to zrobić :stuck_out_tongue:

może nie zatwierdziłeś zmian po ustawieniu nowego pliku wymiany i dlatego znikł?

u mnie po restarcie nie znika i jak widzę (przy pomocy powyższego makro vbs) nawet jest w użyciu

a takie głosy co podają na forach błędne informacje należałoby kasować :slight_smile: żeby potem inne matołki tego nie rozpowszechniały

Od lat ustawiałem plik wymiany na osobnym dysku logicznym, a więc siłą rzeczy setki razy konfigurowałem parametry tego pliku. Moje podejrzenie idzie raczej w stronę którejś z wyłączonych Usług. No ale to rozwiązanie, które mam teraz działa, więc nie będę szukał tej usługi, gdyż byłoby to b. czasochłonne.

P.S. Gdybyś kiedyś natknął się na przepis jak przenieść cache Chrome, to będę wdzięczny za P.W.

Jeszcze raz dzięki :+)

problem z cache Chrome można rozwiązać instalując firefoxa – w nim nie mam problemu ze zmianą lokalizacji

na szybko znalezione w sieci:

http://www.dobreprogramy.pl/Scottie33/P … 21966.html

http://downloadsquad.switched.com/2010/ … and-speed/

http://www.ghacks.net/2010/10/19/how-to … -and-size/