Jak zrobić pendrive przeszukujący partycje bootowalne?

W komputerze mam 2 partycje bootowalne: Win7 i Lubuntu. Win7 ma program rozruchowy na partycji nr1, a Lubuntu na partycji 2, tylko że pierwszeństwo ma Win7 ponieważ jest w głównym sektorze rozruchowym. Problem w tym że nie mogę się teraz dostać do Lubuntu ponieważ automatycznie startuje mi windows. Oczywiście mogłem podczas instalacji Lubuntu zainstalować GRUB’a na głównym sektorze dysku ale nie zrobiłem tego i Lubuntu tkwi jedynie na partycji nr2.

Więc pytam Was szanowni dobroprogramowicze :lol: czy mielibyście jakiś program tworzący bootującego pendrive, który po włączeniu komputera wylistuje mi dostępne partycje bootowalne i załączy przeze mnie wybraną?

Możesz ustawić MBR tak, żeby przy starcie pojawiał się wybór systemu (partycji do bootowania). Da się to zrobić z poziomu Windowsa np. przy pomocy Easy BCD. Tylko najpierw poczytaj kilka manuali, bo łatwo można ‘schować’ oba systemy :stuck_out_tongue:

Najlepiej posłużyć się programem EasyBCD 1.7.2.7. Ściągamy i instalujemy go na Windows 7 i odpalamy. Może się zdarzyć, że pojawi się komunikat o potrzebie instalacji platformy Microsoft .NET Framework 2.0 - jeśli nie jest obecna w Twoim systemie ściągnij ją z Vortalu i zainstaluj - .NET Framework 2.0. Uruchamiamy program i działamy:

:arrow: wybieramy Add/Remove Entries. W sekcji Add an Entry dodajemy nowy wpis - odpowiednio w polach : Windows Vista/Longhorn -> Microsoft Windows7 (tutaj nazwa może być dowolna) -> C:. Następnie klikamy Add Entry i Save,

Chyba Super Grub Disk ma taką opcję, a przynajmniej na pewno ma opcję zbootowania istniejącego Linuksa

Potwierdzam, że ma, mało tego SuperGrubDisk posiada opcję detekcji zainstalowanych systemów i potrafi uruchomić również Windowsa nawet jeśli tylko ten jeden system zainstalowany jest na dysku :wink: Jeśli chcesz mieć bootloader na pendrajwie, zaopatrz się w Super Grub Disk 2. Jeśli już chcesz pakować to na pendrajw, to ze swojej strony polecam wrzucić tam Parted Magic, zawiera wiele przydatnych rzeczy, system LiveCD, wspomniany Super Grub Disk i Super Grub Disk 2, czy MHDD, a zajmuje coś koło 150MB :wink:

Pozdrawiam!