Jak zrobić płytę botowalną?


(Romuald2 Com) #1

Witam.Niech ktoś mi powie jak takową ZROBIĆ.Ściągnąłem sobie Xbuntu obraz ISO.Spaliłem w nero z 10 płytek i w innych programach też parę.W nero niby płytę botowalna można zrobić ale jak tą droą idę to w końcu mogę tylko wybrać jako urządzenie nagrywające A(flop).Nero to jakies 6 ultra edit.Co robię żle;albo czego nie robię.Bo już nie wiem.Może nagrywarka siada? ale muzykę nagrywa.Gdy taką niby nagraną płytę z obrazem ISO wkładam do napędu to komp zdycha.Poradzcie cos


(Mlajtner) #2

w nero jak nagrywasz -

dajesz nero burning rom

-w nowej kompilacji na dole pisze -otwórz

wskazujesz na obraz płyty -i...

-albo użyj specjalnego programu do nagrywania obrazów no alcohol


(Szynaw) #3

Jak chcesz, aby płyta była bootowalna to w Nero StartSmart używasz opcji Nagraj obraz na dysk lub w Nero Burning Rom wybierasz Nagrywarka - Nagraj plik obrazu. Jeśli tak nagrana płytka nie bootuje się przy starcie kompa, to może oznaczać, że nie masz ustawionego w biosie bootowania z CD. W takim wypadku wchodzisz do BIOSu i szukasz opcji wyboru bootowania, CDROM ustawiasz jako pierwsze urządzenie bootujące, a HDD jako drugie. Jak nadal nie działa, to możliwe, że pobrany obraz był uszkodzony, wtedy musisz pobrać jeszcze raz. :smiley:


(rgabrysiak) #4

W Nero Start Smart wybierz opcję "Nagraj obraz na dysk" (mam to w menu Kopiuj i utwórz kopię)


(Romuald2 Com) #5

No tak i robię.W BIOSIE ustawiam First Boot Device na CDROM i nie łapie mi płyty.Sprubóję jeszcze z inna wersją nero.Ale coś coraz bardziej myślę że moja nagrywarka siada.A nie powinien do obrazu ISO być dodany plik botowania?czu coś podobnego?Zeby komputer rozpoznał płytę jako botowalną.


(rgabrysiak) #6

Plik ISO powinien być tylko "wypalony" żadnych dodatków nie potrzeba


(Kaka') #7

romek123

Zacytuję regulamin, który zobowiązałeś się przestrzegać podczas rejestracji na tym forum:

W tym momencie łamiesz postanowienia tego punktu nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte surowe konsekwencje.


(Romuald2 Com) #8

Dzięki wam za wyjaśnienia.Próbowałem z Nero 7 i to samo;nie daje się wypalić.Niby wszystko zakończone powodzeniem,ale kiszka.Z innymi obrazami ISO też próby miałem;nic sie nie daje wypalić.Więc raczej coś z moją nagrywarką jest nie tak.Gdy taką wypaloną płytę wkładam do napędu następuje zawieszenie napędu.Nie mogę jej odczytać;nic.No i dalej nie botuje.