Jak zrobić płytę botowalną?

Witam.Niech ktoś mi powie jak takową ZROBIĆ.Ściągnąłem sobie Xbuntu obraz ISO.Spaliłem w nero z 10 płytek i w innych programach też parę.W nero niby płytę botowalna można zrobić ale jak tą droą idę to w końcu mogę tylko wybrać jako urządzenie nagrywające A(flop).Nero to jakies 6 ultra edit.Co robię żle;albo czego nie robię.Bo już nie wiem.Może nagrywarka siada? ale muzykę nagrywa.Gdy taką niby nagraną płytę z obrazem ISO wkładam do napędu to komp zdycha.Poradzcie cos

w nero jak nagrywasz -

dajesz nero burning rom

-w nowej kompilacji na dole pisze -otwórz

wskazujesz na obraz płyty -i…

-albo użyj specjalnego programu do nagrywania obrazów no alcohol

Jak chcesz, aby płyta była bootowalna to w Nero StartSmart używasz opcji Nagraj obraz na dysk lub w Nero Burning Rom wybierasz Nagrywarka - Nagraj plik obrazu. Jeśli tak nagrana płytka nie bootuje się przy starcie kompa, to może oznaczać, że nie masz ustawionego w biosie bootowania z CD. W takim wypadku wchodzisz do BIOSu i szukasz opcji wyboru bootowania, CDROM ustawiasz jako pierwsze urządzenie bootujące, a HDD jako drugie. Jak nadal nie działa, to możliwe, że pobrany obraz był uszkodzony, wtedy musisz pobrać jeszcze raz. :smiley:

W Nero Start Smart wybierz opcję “Nagraj obraz na dysk” (mam to w menu Kopiuj i utwórz kopię)

No tak i robię.W BIOSIE ustawiam First Boot Device na CDROM i nie łapie mi płyty.Sprubóję jeszcze z inna wersją nero.Ale coś coraz bardziej myślę że moja nagrywarka siada.A nie powinien do obrazu ISO być dodany plik botowania?czu coś podobnego?Zeby komputer rozpoznał płytę jako botowalną.

Plik ISO powinien być tylko “wypalony” żadnych dodatków nie potrzeba

romek123

Zacytuję regulamin, który zobowiązałeś się przestrzegać podczas rejestracji na tym forum:

W tym momencie łamiesz postanowienia tego punktu nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte surowe konsekwencje.

Dzięki wam za wyjaśnienia.Próbowałem z Nero 7 i to samo;nie daje się wypalić.Niby wszystko zakończone powodzeniem,ale kiszka.Z innymi obrazami ISO też próby miałem;nic sie nie daje wypalić.Więc raczej coś z moją nagrywarką jest nie tak.Gdy taką wypaloną płytę wkładam do napędu następuje zawieszenie napędu.Nie mogę jej odczytać;nic.No i dalej nie botuje.