Jak zrobić "poświatę" przy nakładaniu się zdjęć?

Witam! Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak zrobić “poświatę” przy nakładaniu się zdjęć lub dodawaniu warstwy? Chodzi mi o coś takiego, że np. wycinam dany przedmiot z jednego zdjęcia i chcę wkleić go na drugie zdjęcie, ale żeby brzeg tego wklejonego nie zlewał się z tłem to chcę go otoczyć powiedzmy, że białą ramówką, która będzie mocno biała przy tym wklejonym przedmiocie, a im dalej od tego przedmiotu to będzie się robić coraz bardziej przezroczysta.

Dokładnie chodzi mi o coś takiego (na dole strony zdjęcie):

http://allegro.pl/ewaed-3-cz-welurowy-d … 99505.html

w bardzo dużym skrócie:

jakimś programem graficznym obsługującym warstwy (np. paintNET)

-wycinasz obraz, który chcesz wkleić pozostawiając resztę przezroczystą

-w drugiej, niższej warstwie robisz biała otoczkę i szukasz opcji “rozmycie gaussowskie” albo “gaussian blur”

-sklejasz do kupy: tło, na to rozmemłana otoczka i na koniec wycięty obraz

pozdrawiam

A czy coś takiego da się wykonać w GIMP`ie? Jeśli tak to proszę o wskazówki.

Oczywiście, że się da. Zaznaczasz zdjęcie, wycinasz(ctrl x, ctrl v,ctrn n) je do nowej warstwy, potem tworzysz nową warstwę i wypełniasz ją kolorem poświaty np biały. potem tak ja pisali poprzednicy filtr -> rozmycie gaussa jakeś 5-10 px wystarczy. Łączysz to i masz fajne zdjęcie z poświatą.

Chyba coś źle robię, bo przy zastosowaniu tego filtra Gaussa rozmywa mi się cały obraz, a nie tylko jego brzeg :frowning:

Bo musisz pracować na jednej warstwie z rozmyciem, a nie na całym (jak domniemam) scalonym obrazku.

Robię tak:

  • otwieram dany obrazek

  • wycinam interesujący mnie obiekt (za pomocą inteligentnych nożyczek)

  • wycinam ten obiekt

  • tworzę nową warstwę z kolorem tła białym (tak jak podpowiedział maki_elk3)

  • wklejam wycięty obiekt na tą warstwę

  • stosuję filtr Gaussa i… rozmywa się cały obraz

Znalazłam na You Tube bardzo prosty sposób na zrobienie takiej obwódki, tyle, że w programie Photo Expert, który chyba nie jest darmowy, bo nie mogę znaleźć w necie dawnloadu -

Takie coś by się przydało, proste jak dla ćwierć inteligentnego szympansa ;) Bo widzę, że Gimpie mi nie idzie, albo coś źle robię.

http://www.inzaghi89.is.net.pl/uploads/gauss.swf - spróbuj tak. Może być nieco niewyraźne, ale wysłanie na YT trwałoby za długo ;).

Serdeczne dzięki! Jeszcze jedna wielka prośba: możesz mi przesłać tę prezentację na maila: normalnie4@wp.pl Byłabym niezmiernie wdzięczna, bo miałabym ją w razie potrzeby pod ręką.

Jest jeszcze inny sposób - mając zaznaczony element wokół którego chcesz utworzyć poświatę wybierasz Zaznaczenie->Odwróć i na nowej warstwie wypełniasz kolorem (w tym przypadku białym) całe zaznaczenie (które teraz obejmuje wszystko oprócz tego elementu). Potem Zaznaczenie->Zmiękcz… wybierasz wartość według uznania i potwierdzasz. Później wystarczy tylko wcisnąć Delete żeby usunąć resztę białego wypełnienia.

Żeby dostosować intensywność można duplikować tą warstwę i zmieniać jej krycie

A nie można tak?

Zaznaczasz wklejony obrazek

następnie warstwa-styl warstwy-blask zewnętrzny,

ustawiamy na ok 140pix

i zmniejszamy krycie tak, żeby obwódka nie była zbyt jaskrawa.