Jak zrobić resize partycji z Ubuntu?

Witam,

otóż usunąłem 40GB partycję z Windows, więc po odpaleniu gparted wygląda to tak :

|---------40GB nieprzydzielone----------| |--------27GB partycja NTFS z danymi-------| |–7,8GB partycja z Ubuntu–| |-2GB SWAP-|

Chciałem rozszerzyć partycję z Ubuntu do 25GB, a resztę przydzielić na partycję z danymi. Jednak nie wiem ,jak to uczynić bez przeinstalowywania systemu.

Jakieś porady ;)?

No i jeszcze jedno - jak usunąć wpis Windows z GRUB?

Partycję 27GB NTFS musisz przesunąć tam gdzie jest 40GB. Wolne miejsce pojawi się obok partycji z Ubuntu i wtedy można zrobić resize.

Swoją drogą, widzę że nie masz /home, może lepiej byłoby po prostu 40GB przeznaczyć na tę partycję? Bo 7GB starcza na sam system, a pewnie nie masz miejsca na swoje pliki :).

Zgadza się, nie ma :wink:

Ale i tak ciut więcej bym chciał na tej mojej partycji :wink: Tylko jak przesunąć, bo nic oprócz niedziałającego przeciągnij i upuść go glowy mi nie przychodzi ](*,)

Żeby się nie bawić gparted, możesz ustawić w fstab montowanie partycję 40 GB do twojego folderu domowego.

Dobra, a jaka jest różnica w tym, że sobie rozszerzę tą z Linuxem? Lepiej zamontować do/home, są z tego jakieś korzyści? I jak to zrobić, bo “fstab” nic mi nie mówi :wink:

Jak podmontujesz, to łatwiejsza reinstalacja wtedy będzie (formatujesz tylko partycję /), a twoje pliki zostają na osobnej partycji.

poszukaj pliku /etc/fstab i poczytaj o wpisach w nim, powinieneś dać sobie radę.

polecam zapoznać się z LVMem (niestety, w “standardowym” ubuntu /tj. livecd/ niedostępnym) tutaj masz linka do info o tym http://www.eioba.pl/a/1iik/konfiguracja … d-oraz-lvm (mozesz go uzywac bez RAIDa).

tak jak już napisano przede mną- lepiej jest trzymać system (w sensie: programy etc) i /home oddzielnie (na innej partycji bądź wolumenach (?) logicznych)

Dobra, czy ten opis jest jeszcze aktualny i czy nic nie zepsuję?

http://www.ubucentrum.net/2008/12/przen … me-na.html

Aha, i jeszcze jedno - jaki system plików wybrać?

Ext4 będzie odpowiedni :slight_smile:

Wspominałem już o przesuwaniu? Zmianę rozmiaru partycji można zrobić tylko w jednym przypadku: gdy wolne miejsce jest obok istniejącej partycji.

Dobra, partycja z 43GB stworzona, tylko teraz jak przenieść /home na nią? Osobiście nie wiem jak się za to zabrać, nawet z poradnikiem :slight_smile:

Ponieważ partycje powinny być odmontowane, partycjonowanie lepiej jest robić spod LiveCD.

Szybko :slight_smile:

  1. Najpierw montujesz nową partycję w /mnt

    sudo mount /dev/sdaX /mnt

gdzie za sdaX wstawiasz oznaczenie nowej partycji. 2. Kopiujesz zawartość /home na nową partycję

sudo cp -prfv /home/sla17 /mnt

sudo chown -R sla17:sla17 /mnt/*
  1. Sprawdzasz UUID partycji

    sudo blkid

szukasz nowej partycji, np. sda1 i kopiujesz jej UUID 4. Edytujesz fstab

sudo su

echo "UUID=w tym miejscu wklejasz UUID /home ext4 errors=remount-ro 0 1" >> /etc/fstab

exit
  1. Usuwasz zawartość starego /home i odmontowujesz nową partycję

    sudo rm -rfv /home/sla17

    sudo umount /mnt

  2. I to wszystko, po restarcie będziesz miał zawartość /home na nowej partycji.

Pozdrawiam!

roobal , dzięki wielkie, udało się :slight_smile:

Ale po co bawić się z UUIDem?

Nie lepiej sprawdzić fdiskem gdzie mamy partycje i ją zamonotwać?

/dev/X /home ext3 errors=remount-ro 0 1

@womperm

W innym wątku dragonn niedawno wyjaśnił po co. Druga sprawa, w fstab partycje podane są po uuid, przynajmniej w Ubuntu.

Pozdrawiam!