Jak zrobić serwer lub router bezprzewodowy z komputera?

Mam kompa, intel pentium 3 500mhz, 192mb ramu, dysk 10gb, i chce z tego starego kompa stworzyc serwer, albo router bezprzewodowy, co nalezy miec, trzeba miec karte bezprzewodową, ale na pci czy USB?, Słyszałem ze najlepsze pod serwer jest linux albo windows serwer 2003, a jak linux to jaki, prosze nie odsyłac mnie do google.pl, mam neostrade, jak zrobie router jak podłączyc neo?, przez modem?, bo mam modem fast 800 i speedtouch 330, czy to duzo prądu zezre, ile miesięcznie?, prosiłbym o opisanie wszystkiego po kolei bardzo was prosze, dziękuje z góry

Chyba taniej Ci wyjdzie kupic router sprzetowy (mniejszy pobor mocy - mniejsze rachunki za prad), chyba ze koniecznie chcesz miec serwer…

Linux czy windows - oba powinny obsluzyc karte wireless USB raczej bez problemu. Ale sprawdz model (chipset) czy pracuje pod linuxem.

W internecie napewno znajdziesz sposob jak podlaczyc neostrade do linuxa - co dokladnie trzeba zrobic i kompletny opis dla poszczegolnych modemow USB.

Mozesz tez pomyslec o rozwiazaniach:

  • Router-z-Dyskiem-HDD - wtedy bedziesz mial rowniez serwer plikow.

  • Sam router + dysk sieciowy.

  • Router + Dysk Sieciowy z wyjsciem TV :slight_smile:

A co do linuxa - to chyba najlepszy bedzie dla Ciebie Ubuntu

a bardziej mozecie mi to wyjasnic, te podłaczenie itp

Kupujac router miej na uwadze ze do neostrady najlepiej zeby to byl router z modemem ADSL, oczywiscie z siecia bezprzewodowa (bo taki jest zamysl)

Sama konfiguracja routera jest bardzo prosta i napewno korzystajac z instrukcji lub pomocy google sobie poradzisz (ustawienia neostrady wymagaja wpisania VPI 0 VCI 35)

Jezeli kupisz dysk sieciowy to zazwyczaj one maja juz w zestawie kabel Ethernetowy, ktory podlaczasz do router’a.

Chodziło mi o wyjasnienie zrobienie routera, jak podłączyc internet przez modem?, mam neo, jaki linuzx itp wszystko po kolei

  1. Linux - zainstaluj Ubuntu

  2. Podlaczenie Modemu USB do komputera

  3. Skonfigurowanie Internetu i udostepnianie polaczenia

Poszukaj w internecie napewno jest gdzies dokladny opis jak uruchomic neostrade i udostepnianie polaczenia na Ubuntu.

Pozdrawiam.