Jak "zrobić" serwer w małej sieci lan

może to wydać się dla kogoś banalne ale mam pytanie: jak ustawić serwer w sieci lan 6 komputerów 1 ma być serwerem i udostępniać dane pozostałym lub ograniczać dostęp niestety system windows xp he - czy potrzebny jest jakiś program do postawienia serwera no i jaki jeśli już - generalnie to słabo znam się na tym i wielu rzeczy mogę nie jarzyć więc proszę odpowiadać jak dziecku :wink:

dzięki z góry za odpowiedzi/podpowiedzi

Po pierwsze co ten serwer ma robić?

Ma udostępniać pliki, autoryzować userów, być serwerem FTP lub WWW, czy udostępniać połączenie Internetowe (PROXY)?

Generalnie jakie usługi mają działaś na tym serwerze? Trochę mało napisałeś.

no to proste ustawiasz tą samą grupę roboczą na wszystkich komputerach w sieci a następnie udostępniasz pliki.

potem je znajdziesz w otoczeniu sieciowym.

generalnie serwer ma udostępniać pliki i będzie partycja na którą pozostali użytkownicy będą zapisywać swoje pliki - dokumenty, prace itp., udostępnianie internetu, na swerwer mogą mieć dostęp tylko upoważnione osoby… dziękuję za pomoc

Ustawiasz wszystkim komputerom tą samą grupę roboczą. Udostępniasz jedną partycję za pomocą okna właściwości, ustawiasz tam możliwość zapisywania.

Zakładasz hasła na wszystkie konta i aktywujesz konto gościa (nie zawsze jest konieczne).

Udostępnienie i kontrole dostępu do Internetu możesz zrobić na serwerze Proxy (na przykład). Zaletą jest możliwość uwierzytelniania usera (login, pass, adres IP, MAC, integracja z Domeną itp). Dodatkowo serwer Proxy może logować wszelkie połączenia i/lub blokować określone strony - tak więc będziesz miał pełną kontrole nad dostępem do internetu.

Polecam www.handcraftedsoftware.org i produkt freeproxy (darmowy serwer PROXY)

serdeczne dzięki :slight_smile: