Jak zrobić spadające liście w photoshopie?

Chodzi ci o animacje spadającego liscia, czy o coś innego ?

Mogę dać Ci tylko wskazówkę, bo nie mogę nic takiego znaleść, zobacz to

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … ighlight=0

Tutaj masz troche o efekcie przemieszczenia jeśli znasz sie na ps’ie to podejrzewam, że przy użyciu tego dasz sobie radę.

Ale jeśli ma być to animacja to musi być zapisana w formacie *.gif

Więc na początek będziesz potrzebował trochę liści :slight_smile:

Następnie musisz określić to w jaki sposób liście będą opadać tak aby animacja zamykała swój krąg i aby przez to nie było widać gdzie się animacja zaczyna a gdzie koczy…

Możesz pójść na łatwiznę i zrobić animację typu liścia który spada w pionie albo wachadłowo w dół i ewentualnie dodać opcję obrotu liścia w osi…X/Y :slight_smile:

listekeo1.gif

benio nie wiem czy wiesz ale flash bynajmniej 8 ma opcje eksportu do gif-ów :slight_smile:

file->export->export movie

benio

Ogólnie całą animację robiłem w programie Jasc Paint Shop Pro 9 a klarki montowałem w Animation Shop 3

jak znajde czas to opisze jak to zrobiłem :slight_smile: Ale ogólnie nie jest to trudne robi się tło a potem obraca liść o pewien kont i obniże o kilka pikseli i tak w kółko…za każdym razem kopiując i zapisując klatkę w Animation Shop 3 :slight_smile:

Tak więc najpierw tworzymy nowy obraz o wysokości i szerokości jaka nam odpowiada.

1cd2.gif

Następnie wybieramy narzędzie (picture tube tool) czyli tubka obrazów

2wq8.gif

z której w tym przypadku wybieramy gotowe liście

3zc1.gif

i układamy tak jak nam pasuje…

4pi2.gif

Tak więc tło jest gotowe jak widać tło jest przezroczyste widać tylko liście…następnie robimy nową warstwę… podpisałem ją L 1.

Na tej warstwie umieszczamy liść który wprowadzimy w ruch.

Po umieszczeniu liścia klikamy na narzędzie (rester deform tool)

5vf1.gif

i przesuwamy liścia częściowo poza tło…

6lz1.gif

i od tego miejsca rozpoczniemy animować ruch liścia.

Ale zanim zaczniemy uruchamiamy program (Animation Shop 3) a następnie przechodzimy na warstwę TLO i naciskamy kombinację klawiszy Ctrl+A zaznaczymy tym cały obszar tła i teraz naciskamy Ctrl+C czyli kopiujemy warstwę z tłem a następnie przechodzimy do programu Animation Shop 3 i wciskając Ctrl+V wklejamy skopiowany obraz tła.

7rw3.gif

Teraz wracamy do naszego liścia na warstwie L 1 i obieramy sobie kierunek obrotu liścia i o ile pikseli liść obniżymy.

Przytrzymując wciśnięty lewy klawisz Shift obracamy liścia o 15 stopni w prawo a następnie znowu przytrzymując Shift strzałką na klawiaturze w dół naciskamy tyle o ile chcemy obniżyć liścia ja obniżyłem go o 10 pikseli czyli 10 kliknięć w dół…Następnie zaznaczamy cały obiekt Ctrl+A i kopiujemy Ctrl+C i wklejamy Ctrl+V skopiowaną warstwę jako nową klatkę animacji do Animation Shop 3. Następnie wracamy do L 1 i wciskamy Ctrl+z czyli cofamy zaznaczenie i operację z obrotem liścia i przesunięciem go w dół powtarzamy tyle razy aż liść dojdzie do samego końca no i oczywiście nie zapominając o ciągłym kopiowaniu i wklejaniu poruszonego liścia do Animation Shop 3 ale już jako dodatkową klatkę poprzez wciśnięcie klawisza Ctrl+L. Następnie zaznaczamy całą animację liścia sprawdzamy ile nam to klatek zajęło i wklejamy na tło które uprzednio kopiujemy Crtl+C i Ctrl+L i robimy tyle kopi tła ile jest klatek ruchomego liścia…po tym jak ilość klatek liścia i tła jest taka sama skopiowane liście uprzednio zaznaczone wszystkie klatki Ctrl+A wklejamy na tło poprzez Ctrl+E i układamy liścia tak jak nam pasuje … całą animację można puszczać od początku do końca lub na odwrót oraz obracać w pionie i poziomie i wiele innych możliwości jakie nam daje Animation Shop 3…potem całą animację zapisujemy jako gif i animacja gotowa… Animację można później edytować w programie Adobe ImageReady CS i dobrać odpowiednią kompresję lub jakieś dodatki typu zaokrąglenia rami lub jakiś napis :slight_smile:

Ogólnie zasada tworzenia takiej animacji w Adobe Photoshop CS jest taka sama tylko że kombinacja klawiszy i nazwa narzędzi może się częściowo różnić ale zastosowanie jest takie samo…a zamiast Animation Shop 3 można wykorzystać Adobe ImageReady CS :slight_smile: