Jak zrobić symulator ciężarówki z prawdziwą szoferką

Witam wszystkich. Parę miesięcy temu, wpadłem na szalony pomysł. Chcę zrobić sobie z gotowej szoferki, albo stolarnie zrobić szoferkę ciężarówki Kenworth W900.

Mam zamiar się w przyszłym roku wyprowadzić poza miasto, więc problemu z miejscem nie będzie. Marzy mi się, żeby to podłączyć pod komputer, lub pod laptop,

i mieć obraz na szybie tej szoferki, a obraz z lusterek w lusterkach bocznych. - Widziałem na YT, że koleś zrobił sobie w pokoju kabinę auta osobowego, miał skrzynię biegów,

to podłączył pod laptop, czy komputer, i obraz miał, i wszystko mu śmigało. Nie pamiętam, czy to była szyba, czy monitor. Mam parę pytań z tym związanych:

:arrow: Po pierwsze. Jak koleś podłączył ( zrobił skrzynię ) do laptopa, czy innego komputera, że mógł normalnie jeździć, czy dałoby radę tak ze skrzynią od ciężarówki zrobić.

:arrow: Po drugie. Jak droga by była taka zabawa, i jak rozdzielić widok z lusterek bocznych w grze, na prawdziwe lusterka boczne :?:

:arrow: Po trzecie. Jak obraz będzie wyświetlany :?: poprzez rzutnik :?:

Silnik od ciężarówki nie musiałby się uruchamiać, ale po przekręceniu kluczyka fajnie by było, jak by w grze silnik startował.

Robił może ktoś coś już takiego, albo wie, jak to zrobić, i czy to będzie droga , zabawa " :?:

Będę wdzięczny za każdą pomoc. Bardzo lubię symulatory ciężarówek, a nie ma w produkcji zestawów dedykowanych pod symulatory ciężarówek,

tzn., kierownic, wszystkich pedałów, oraz skrzyń biegów, gdzie np., jest 18 do przodu i 2 wsteczne.

Fajnie by było, jak w grze bym jechał 60, albo 100 km/h, to żeby się wskazówki wychylały na zegarach.

Jestem pewien, że da się to zrobić. Pytanie tylko, jak droga zabawa to jest.

Będę wdzięczy za każdą pomoc, oraz za każde wskazówki, co, jak robić :smiley:

Dodane 15.10.2013 (Wt) 17:51

Na prawdę nikt nie wie ? Tylu informatyków tutaj jest, i nikt nie wie ?? Aż nie chce mi się wierzyć, że ten temat kogoś przerasta :smiley:

Witam.

Co do monitoró i wyświetlania nie pomogę. Ale sam robię mini symulator ciężarówki czyli kierownica + pedały + h-shifter+ deska rozdzielcza. Narazię męczę się z kierownicą. Nie wiem ile chciałbyś przeznaczyć na ten caly projekt ale na pewno wyjdzie dość drogo. Nie wiem jak zbudowane są droższe kierownice typu DFGT czy G25/G27 ale jako że kierownica to najważniejsza część w symulatorze to warto było by się pokusić o coś lepszego. Jak już masz takie ambitne plany to trzeba by się postarać o dużą kierownicę, więc najlepiej jak byś kupił jakąś kierownicę która już ma 900* obrotu aby nie bawić się w przekładnie jak ja i wyciągasz całą elektronikę z kierownicy, budujesz stelaż i szukasz jakiejś kierownicy która Tobie odpowiada. Jeżeli chcesz zbudować całą szoferkę to nie będziesz miał problemów aby ładnie poprowadzić kabelki i elektronikę bo będziesz miał dużo miejsca.

Jest program PPJOY dzięki któremu możesz grać używając kilku kontrolerów więc jeżeli nie starczy Ci przycisków w kierownicy to kupujesz najtańszego pada analogowego i prowadzisz kabelki od przycisków i dajesz np. do deski rozdzielczej. Stacyjka to nie problem bo kupujesz jakiś zamek na klucz i montujesz przycisk tak aby po przekręceniu naciskał przycisk. Można by się pobawić tak aby po najpierw stacyjka odpalała elektronikę a dopiero poten rozruch ale i tak chyba nie ma gry która by miała taką opcję.

Zwykła skrzynia biegów np. 5 biegowa + wsteczny to nie problem bo jest bardzo dużo tematów jak zrobić h-shifter ale ciężarówka ma biegi dolne/górne, półbiegi więc może być problem.

Licznik prędkośći też da się zrobić bo widziałem już takie projekty w LFS.

Jak byś miał już taką szoferkę to mógłbyś zrobić odpowiadnie wycięcia w oknach aby wstawić np. 3-4 monitory ( 2 na przód i 2 po bokach ) ale nigdy nie miałem z czymś takiem styczności. Będziesz mógł np. wymontować monitory z ramek aby nie było przedziałek.

Sam na giełdzie znalazłem ciekawą kierownicę za 8zł która ma 42 cm średnicy więc do symulatora ciężarówek fajna.

http://imageshack.us/a/img812/6348/ctge.jpg

Jeżeli masz stolarnię to pewnie masz gdzie tanio kupić materiały takie jak płyty, śruby, kątowniki itp. więc sporo wydatków by odeszło.

Pewnie szybciej i taniej ciężarówkę zbudujesz :wink:

Napisał że może wykonać z gotowej szoferki lub zrobić z drewna czyli z czegoś musi tą szoferkę wyjąć - pewnie z ciężąrówki. :lol:

Do autora - dodaj chociaż jedno zdjęcie tej szoferki lub czegoś co już masz.

Stolarnie chodziło mi o to, że z drewna :smiley: Nie mam stolarni, ani nic takiego, bo na razie w bloku mieszkam, ale mam zamiar moje mieszkanie sprzedać,

i wyprowadzić się na wieś, albo do małego miasta, gdzie czas wolniej upływa :smiley: :arrow: Chętną na mieszkanie już mam, więc wiem, że nie problemem będzie sprzedać,

ale wracając do wypowiedzi lith, to nie mam aż tylu pieniędzy, żeby prawdziwą ciężarówkę budować, a kupować Kenworth W900 też nie będę, bo nie mam 198 tysięcy złotych :smiley:

:arrow: Akurat te Europejskie takich , problemów " z biegami Low, albo High nie mają. Amerykańskie mają Low, High, i na przykład dwa wsteczne.

:arrow: A pod co to podczepić ?? Pod laptopa, czy na przykład złożyć tani komputer tylko pod symulator ciężarówek, i go wstawić/podłączyć do szoferki.

Myślę, żeby to wyposażyć w prawdziwe koła, ale oczywiście to będzie stało na jakimś małym podwyższeniu, żeby zbyt dużego oporu nie było w kręceniu kierownicą :smiley:

A jeśli już budować, to robić tak, jak prawdziwa firma na kratownicy ?? Kratownica z drewna, ciekawie by to musiało wyglądać :smiley:

Pozostaje kwestia zegarów, oraz przycisków. Legolass97, jak radzisz, kupić jakąś deskę rozdzielczą z zegarami na allegro ??

A przy okazji, co to LFS ??, bo ja laik jestem w tej kwestii :slight_smile: Będę wdzięczny za każdą pomoc :slight_smile:

LFS to Life for Speed. Taka gra ( symulator wyścigów samochodowych ). Jak dla mnie to kombinowanie z kołami jest bez sensu i lepiej zamiast wydawać kasę na koła to dołożyć do lepszego sprzętu. Musisz się zastanowić czy chcesz model ciężarówki w skali 1:1 :smiley: czy porządną kabinę. Jeżeli chcesz tylko dobry symulator to nie warto bawić się w detale których nie widać z kabiny.

Ostatnio oglądałem na YouTube symulator ciężarówki z kabiną i tam było tak że : Przed i po bokach kabiny ( Gdzieś 1-2m obok niej ) były ściany i na kabinie były chyba 3 projektory które rzucały obraz na ściany.

Co do komputera to jeżeli budujesz całą szoferkę to oczywiście że lepiej stacjonarny komputer niż laptop. Mniej wydasz ( bo na wydajny laptop wydasz dużo więcej niż stacjonarny o tych samych parametrach ) a jak będziesz miał całą kabinę do dyspozycji to znajdziesz chyba miejsce na PC?

Co do deski rozdzielczej to mógłbyś ją wykonać sam z drewna. Z tymi licznikami też pewnie trochę problemów będzie ale widziałem że się da. A przecież jak kupisz deskę rozdzielczą to i tak jej nie podłączysz tak po prostu pod komputer tylko będziesz musiał zamieniać przyciski na te z kierownicy czy pada ale to akurat nie problem przy odrobinie chęci i wolnego czasu.

Ogóle projekt bardzo poważny więc chyba nie warto teraz bawić się w takie rzeczy jak koła tylko zrobić porządną kabinę i elektronikę i potem detale.

Akurat laptop mam dobry, parę miesięcy temu kupiłem okazyjnie na allegro :smiley: Procesor AMD E-350 ( dwa rdzenie, jak dobrze pamiętam po 1.7 GHZ, czy jakoś tak ),

HDD 600 GB, Grafika Radeon 6300, oraz druga (dedykowana ) Radeon HD 7400, przekątna 15.6, Asus X53B, klawiatura norweska, ale też myślę, że tani komputer będzie dobrym rozwiązaniem,

bo na szczęście symulatory ciężarówek nie mają wymagań dużych. :arrow: Tutaj podsyłam linki do Kenworth - a W900 http://www.myhobby.fora.pl/american-tru … 63-15.html

:arrow: http://www.carsbase.com/photo/photo_full.php?id=39084 Według mnie dużo ładniejsze są Kenworth - y, niż Europejskie :smiley: Ten drugi chyba lekko przegiął z , tunning" - iem,

Chociaż widziałem takiego szaleńca, że najpierw szoferka mu skręca, a dopiero po chwili naczepa wchodzi w zakręt :smiley: To był Kenworth T2000

Pod laptopa podepniesz raczej tylko 1 monitor, ten komputer tez nie taki byle jaki musi być

Ździwił byś się ile taki ETS 2 na modach graficznych potrafi wycisnąć z komputera. Nie znam się na laptopach ale myślę że nie ma szans na nich pograć a jeszcze zostaje podłączenie monitorów tak jak napisał lith.

A sprzęt też musi być wydajny bo przecież nie podłączysz np. 3x 17’ tylko coś większego.

Napisz w tematach typowo związanych z komputerami i monitorami i dowiedz się ile by Cię sam sprzęt wyniusł i dopiero potem zadecyduj co dalej.

Najczęściej będzie grane 18 W.O.S. Pedal To The Metal, Euro Truck Simulator . ETS 2 ( wcale nie będzie grane ), bo nie wiele, wręcz wcale się nie zmienił pod względem graficznym od ETS1,

dodali parkowanie na czas, możliwość wychylania się przez okna ( ponoć ), i coś jeszcze.Inne gry z serii 18 W.O.S. tej samej firmy mają lepszą grafikę niż

ten ETS, ale to szczegół. Wiem, bo grałem ze dwie, albo trzy części. Poza tym ETS przejdę do końca, i pewnie odinstaluję, bo mały wybór towarów jest do przewożenia,

a w PTTM były Hummer - y do przewiezienia dla Armii, Dinozaur na wystawę, podwójne ładunki, auta, oraz inne rzeczy. Możliwość rozmowy przez CB z botami,

możliwość słuchania własnych piosenek po kownersji na OGG, UFO latało :smiley: Dużo lepsze są tamte gry, niż ETS - y :smiley:

  • A jeśli chodzi o ustawienia, to PTTM na najwyższych z procesorem 3.2 GHZ Pentium D ( jak dobrze pamiętam ) z grafiką Nvidia 7600GT śmigał aż miło.

Skupiasz się na jakichś szczegółach. Chcesz zrobić symulator, przerobić całą szoferkę, a żałujesz na jeden komputer w tą czy w tamtą. Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale taka zabawka to pewnie sporo kasy i sporo wysiłku by kosztowała. Jak rzeczywiście będziesz budował to o czym piszesz (w co coraz bardziej wątpię) to tysiąc w tą czy w tamtą raczej nie będzie miał większego znaczenia.

Nie powiedział bym że gry z serii 18 W.O.S mają lepszą grafikę od ETS 2 ale to moje zdanie. Sory ale argument że w 18 W.O.S były do przewiezienia “dinozaury” czy podwójne ładunki a w ETS nie jest trochę śmieszny bo jak już ZBUDUJESZ ten symulator to chyba pomodujesz sobie trochę te gry… Rozumiem że po prostu wolisz klimaty amerykańskie.

Zauważ że jest różnica w graniu na najwyższych ustawieniach na monitorze np. 20-24’ a na 3 monitorach 42’ +. Ale ja się na tym nie znam więc na początek dowiedz się jaki sprzęt byś musiał mieć i jakie monitory.

A zrobiłeś już jakieś plany chociaż? Jakiś zarys? Cokolwiek…?

Witam. Nie miałem ostatnio czasu, a przez ostatni tydzień w Anglii byłem. - Jeśli chodzi o serię 18 W.O.S., to jest któraś część, gdzie jest dużo lepsza grafika niż w ETS.

  • Jak sobie przypomnę, to napiszę. - Tam wszystko jest dopracowane. Są zachody słońca, naczepy, oraz przyczepy są bardzo ładnie zrobione, ma dużo lepszą grafikę, niż pozostałe części.

Poza tym ETS nie powala graficznie. Plany ?? Jak na razie wszystko mam w głowie, bo szkicownikiem nie jestem, i wiem, jak to będzie wyglądać. Tylko jak to połączyć ??

Pewnie najprościej będzie na nity ?? - Zakładam, że trzeba będzie wykonać szkielet najlepiej z jakiś płyt wiórowych, czy innych, pewnie odkształcić na tej bazie aluminium.

  • Podejrzewam, że nie to będzie najtrudniejsze, a poprowadzenie filtra powietrza, oraz filtra oleju na zewnątrz kabiny.

A może po prostu zrobić szkielet z drzewa, i malować farbami w spreju, które będą odpowiadać mi kolorystycznie ?? - Macie jakieś pomysły ??

Drzewo to rośnie w lesie, materiał nazywa się drewno.

Oj ta wybujała wyobraźnia :wink: