Jak zrobić takilayout, template (?)?

Witam,

temat pokrewny z grafiki komputerowe, ale raczej dotyczy tworzenia stron internetowych - nie wiedziałem gdzie go wsadzić, więc daję tutaj :smiley:

Do rzeczy.

Chciałem spytać w jakim progsie i w jaki sposób (może są jakieś tutoriale) stworzyć taki layout:

http://www.dreamtemplate.com/templates/ … /3334.html

w tym przypadku chodzi mi o tą “floraturę” na około, te dziwne kółeczka itp :confused:

A przy okazji, może wie ktoś jak się robi coś takiego?

http://www.templatemonster.com/flash-te … 27040.html

Wiem tylko, że ten ostatni we flashu - na pewno koope zachodu, ale chciałbym się nauczyć robić takie rzeczy, wie ktoś gdzie szukać? :smiley:

Z góry dziękuję za pomoc :wink:

Hej,

Jeżeli chodzi o tworzenie layoutów jak ten pierwszy, to zazwyczaj wykorzystuje się Photoshopa lub Gimpa.

Otoczka szablonu to zwykłe pędzle(brushe np. grunge, cirlces) w odpowiednich kolorach.

Co do tutoriali polecam deviantart.com i good-tutorials.com, tam praktycznie można znaleźć wszystko.

Pozdrawiam,

Wielkie dzięki za odpowiedź :slight_smile:

Cały dzień szukałem informacji na ten temat i dowiedziałem się, że rzeczywiście istnieje coś takiego jak brushery i na dodatek vectory. Znalazłem jakiś tutorial na tej stronie http://www.talk-mania.com/web-layouts/4 … ayout.html ale niestety nie wiem jak się z tego korzysta :smiley: Na początku myślałem, że jest jakiś program, który nazywa się Web 2.0 - teraz już wiem, że to nie to nie program :? Teraz już wiem, że te kółka z pierwszego linku, w moim pierwszym poście robi się w gimpie albo Adobe Ps, ale chyba trzeba coś najpierw ściągnąć - tzn te brushery (czy tak?) - no ale dalej to kompletnie nie wiem jak w gimpie albo Ps otworzyć je i działaś, żeby powstały takie bąbelki, albo inne esy floresy - o te ostatnie mi najbardziej chodzi :smiley:

Byłem na ytbe i znalazłem jakiś tutorial, (strasznie szybko tam się wszystko dzieje - to jeszcze można przeżyć :smiley: bo właśnie chodzi mi o takie, że będę widział co nacisnąć i kliknąć, żeby coś móc zrobić).Na deviantart też byłem i tam nawet są darmowe brushery do ściągnięcia (nawet do użytku komercyjnego), tylko, że nie wiem jeszcze jak z nich korzystać.

Tutaj znalazłem te kółka (darmowe :D) http://all-silhouettes.com/page/9/

Jakby ktoś znał bezpośredni link do tutoriala takiego prostego dla początkujących, ze wstępem w ogóle do brusherów to by było fajnie :smiley:

A, i jeszcze w ogóle to o co chodzi z tymi vectorami? to też jest powiązane jakoś z brusherami? :smiley:

PS: mam polską wersję Gimpa :confused:

PS: (jakiś czas później)

Udało mi się w końcu zrobić to, co pokazują na tej stronie,

http://www.talk-mania.com/web-layouts/4 … ayout.html

ale trzeba było posiedzieć jak dla mnie, (bo się kompletnie nie znam na Ps), żeby dojść do tego, które przyciski uruchamiają te brushes i vectory - fajne to, ale muszę chyba spróbować teraz zrobić własne brushes, bo ponoć można :smiley:

Najpierw zainteresuj się tutorialami z gimpa, bo rozumiem, że tego programu używasz np. http://www.gimpuj.info/index.php?action=tutoriale

Gdy już opanujesz Gimpa w stopniu wystarczającym możesz pokombinować z wektorami. Szczerze mówiąc nie sprawdzałem jak działają wektory w Gimpie, tzn jak są np traktowane eps’y, ale podejrzewam, że jako zwykła bitmapa.

Użytkownicy Photoshopa i Illustratora mają o tyle lepiej, że można sobie przerzucać coś z jednego programu do drugiego, a wektor jest traktowany jak wektor tzn można go skalować bez straty jakości.

Ale Gimp ma też swoje zalety, np opcję “wyciągnij ze ścieżki”, której nawet Photoshop Extended CS4 nie ma (do uzyskania w Illustratorze, ale efekty 3d są tam dość rozbudowane). Wektory możesz tworzyć i edytować w darmowym Inkskape i używać ich w Gimpie.

Z brushy wbrew pozorom rzadko się korzystam, przynajmniej ja, jeśli mam pod ręką jakieś fajne wektory, a o te nie trudno.

Tutoriali do Gimpa znajdziesz mnóstwo, poczytaj też fora tematyczne.

Natomiast drugi link który pokazałeś był to templatek zrobiony we flashu, a to już zupełnie inna bajka. Z moich uwag, flash nie nadaje się do robienia całych stron, banery jeszcze, ale całe strony? Porażka. Roratory grafiki można zrobić na darmowych skryptach jawy, jak i wiele innych efektów.

polecam szukać natchnienia na http://www.templatemonster.com/ a potem samemu kombinować z różnymi kompozycjami. Jeżeli jesteś świeży polecam zacząć od komponentów zamiast całych layoutów, a dopiero potem robić pełne szablony. Tak jak przedmówcy - polecam photoshopa bo ma fajną funkcję “Save for Web” (zapisz dla weba). wcześniej trzeba pociąć a potem ładnie ci zapisuje do osobnych plików :slight_smile:

Też uważam, że Ps jest fajny - Gimpa też lubię, ale jakoś od razu podszedł mi Ps :smiley: Nie wiem tylko jaką najlepszą rozdzielczość ustawić na nowym dokumencie jeśli chcę później zapisać to jako stronę internetową :confused: - a poza tym jak można sprawdzić jaką rozdzielczość ma dokument który robię, bo jak zrobię za duży, to nie wiem czy można coś z tym potem zrobić :confused: