Jak zrobić w domu instalację telewizji satelitarnej

Mam w domu okablowanie, dokładnie 7 koncentryków, które idą do każdego pomieszczenia. Aby na TV oglądać niezależnie różne programy jaki mam konwerter zastosować? octo? Czy single też by się nadał i dekoder do każdego tv?

Aby mieć multiroom, dekodery powinny być do routera podłączone?
Internet w TV podłączać na WiFi czy lepiej po kablu?

Masz 2 opcje:
Prostsza - konwerter octo (z 8 niezależnymi wyjściami)
Trudniejsza - z multiswitchem. (konwerter 4 wyjściowy podłączony do ośmiowyjściowego multiswitcha)
http://www.dipol.com.pl/uniwersalne_schematy_instalacji_antenowej_dla_naziemnej_telewizji_cyfrowej_dvb-t_bib213.htm#05 (tyle, że zamiast multiswitcha czterowyjściowego używasz ośmiowyjściowego) ale to bym sobie darował.
Co do multiroom to chyba jest różnie, zależy od oferty, ale często dekodery wymagają podłączenia do sieci lokalnej czy Internetu.
Jeśli jesteś w stanie zapewnić dość mocny sygnał wifi dochodzący do każdego TV to wystarczy wifi, a jak nie, to kabel.

Czyli ta prostsza metoda będzie też tańsza i bardziej uniwersalna?
Np. mam 7 koncentryków, lecz mogę zastosować konwerter octo i tam gdzie mam TV dołożyć dekoder.

Do opcji drugiej, mam zastosować konwerter QUATRO czy quad? QUATRO jest z tymi różnymi polaryzacjami? Jak taki konwerter ustawić? Zamontować konwerter single i na nim ustawić i podmienić na quatro?
Jaki multiswitch zastosować?

Jeżeli mam w każdym pomieszczeniu po jednym koncentryku to o nagrywaniu mogę tylko pomarzyć?

Trapi mnie jeszcze jeden problem, na strychu z chodzą się te 7 koncentryków i jedna kabel internetowy, który idzie do pokoju pod strychem. Na samym dole jest salon.
Światłowód doprowadzić na strych czy do salonu za TV i postawić tam ruter i stamtąd kabel pociągnąć na strych aby do tego drugiego pokoju było?

Opcja z konwerterem octo jest tańsza.Dołączasz tylko 8 kabli na 8 tunerów,bądż 4 z nagrywaniem.W pojedynczych instalacjach domowych nie stosuje się multiswitchy.Musisz mieć miejsce na antenę tak,żeby jakość sygnału była z 50-60% - muszą być oba zielone paski siły i jakości.Zależy jeszcze jaki to tuner.Cyfrowy Polsat pokazuje kolorowe paski.Jak już wyżej napisane multiswitch jest trudniejszy,jest trochę kombinowania.

“8 kabli bądź 4 z nagrywaniem”, jeżeli mam 7 kabli do każdego z pomieszczeń to nagrywać już chyba nie będę mógł? Nie musiałbym mieć w każdym pomieszczeniu po jeszcze jednym koncentryku i jednym kablu do neta?

Czyli multiswitch opłaciłby się jakby jeszcze miała być antena naziemna?

Większość multiswitchy jest z wejściem na tv naziemną, a konwertery z taką opcją to rzadkość, ale może gdzieś OCTO znajdziesz. Na szybko znalazłem tylko Quad https://www.eltrox.pl/konwerter-inverto-quad-naziemna.html Co do nagrywania, to nagrywanie działa na 1 kablu, tylko nie działa jak chcesz jednocześnie oglądać i nagrywać (z różnych transponderów), zawsze możesz nagrać w innym pokoju, gdzie aktualnie nikt nie ogląda :wink:

edit: jeszcze jest coś takiego jak unicable, http://www.dipol.com.pl/multiswitche_jednokablowe_terra_dscr_-_technika_unicable_bib339.htm może w Twoim przypadku to się sprawdzi, ale trzeba być pewnym, że dekodery obsługują. Nie miałem z tym styczności, nie wiem jak to chodzi.
http://unicable.pl/images/zast1.jpg

Z jednej strony wykonanie takiej instalacji nie jest trudne. Z drugiej strony zastanawiam się po co? Mając internet, w zasadzie można oglądać wszystko co się chce.
Instalacje jest dobrze zaprojektować dużo wcześniej. Proponuję tutaj jeszcze sprawdzić: http://elektrykawdomu.com/

Czyli mając dostęp do światłowodu nie bawić się w satelitę czy naziemną? W takim razie gdzie wprowadzić włókno na poddasze czy na parter za TV i tam router postawić i skrętką na poddasze pojechać?

W jaki sposób będzie doprowadzany sygnał TV przez ten światłowód? Kabel koncentryczny czy może IPTV po skrętce?

Wydaje mi się, że po skrętce.

Warto się tego dowiedzieć przed instalacją, chyba, że dysponujesz w każdym pokoju również skrętką.
Wg mnie lepiej skorzystać z oferty operatora światłowodu, niż satelitarnego. Znika wtedy potrzeba instalacji anteny satelitarnej, która moim zdaniem szpeci budynek.
Przede wszystkim jednak warto przejrzeć ofertę dostawcy światłowodu i porównać ją ze satelitarnymi konkurentami.
Gdzie wyprowadzić kable? Tam gdzie najlepiej nam pasuje :slight_smile:
Zazwyczaj robi się to w pomieszczeniu gospodarczym czy garażu jeżeli skorzystasz z telewizji kablowej.

Właśnie skrętkę mam tylko w jednym pokoju, na środkowym piętrze. Czyli jeżeli chciałbym IPTV to musiałbym przy każdym TV mieć skrętkę? A po Wi-Fi nie dałoby rady?

Mogę jeszcze jedną skrętkę do salonu doprowadzić. Wtedy będę miał dwie skrętki.

Bez informacji od ISP można tylko gdybać jak usługa będzie realizowana. Swoją drogą co to za operator?

Operator lokalny, jeżeli chciałbym mieć od niego TV to przy każdym odbiorniku TV musiałbym mieć skrętkę. Abonament 55zł w tym 20Mb/s Internetu, do tego 17zł za każdy dekoder(ja musiałbym mieć 7, 7x17=119).
Miesięczny koszt 174zł

Do tego jakieś opłaty aktywacyjne w wysokości 60 zł za każdy dekoder (60 x 7 = 420 zł)
Umowa na dwa lata, dekodery w dzierżawie, 80 kanałów HD i 40 zwykłych

Chyba już lepiej satelite zamontować. Za dodatkowe dekodery płaci się w nc+ czy polsacie?

Żeby w Internecie móc oglądać filmy i transmisje sportowe LEGALNIE, to trzeba też zapłacić i to często naprawdę dużo. Poza tym na ekranie komputera to mało wygodne oglądanie, a nie każdy ma Smart TV.

Jesteś pewien, że za 55 zł jest Internet tylko o prędkości 20 Mbps? Brzmi jak nienajlepsza oferta, chociaż oczywiście takie łącze będzie lepiej funkcjonowało niż na innych technologiach.

Z tego co wiem to multiroom kosztuje w polsacie 10 zł i max dekoderów to 4, w nc+ max. 6, więc w żadnej z tych opcji nie uzyskasz 7 dekoderów.

Abonament 55zł za Internet i TV + 17zł za każdy dekoder.

W cyfrowym polsacie jest tak jak piszesz… 4 dekodery i za każdy 10zł miesięcznie plus abonament 60zł za 171 kanałów. Jeżeli chciałbym oglądać kanały z HBO dodatkowo 30zł. Umowa na 24 miesiące.

Z satelit to tylko cyfrowy polsat jest i nc+?

Tak

To jak ktoś ma jakieś duże biuro ewentualnie dom i 10 odbiorników to jak to rozwiązują? Rozumiem, że mogą mieć kablówkę a jeszcze inaczej można to rozwiązać? W blokach rozumiem albo kablówka albo każdy satelitę kupuje i sam montuje na balkonie.

Przy IPTV technicznie nie jest problemem uruchomić 10 dekoderów u jednego klienta, ale szczerze mówiąc nigdy nie słyszałem o takiej ofercie. Tyle dekoderów praktycznie nikomu nie jest potrzebne, chyba, że jest to hotel, ale tam już wchodzą inne umowy i wyposażenie niż dla klientów indywidualnych.