Jak zrobić WIFI?

Witam, mam nietypowy problem. Nigdy nie miałem internetu z dostępem do Wi-fi. Teraz nadeszła ta chwila, z kupnem laptopa. 

Tak więc do rzeczy, mam stacjonarny komputer, gdzie jest internet z zwykłego modemu. Zarazem chciałbym się dowiedzieć jak zrobić WIFI, jaki mam kupić router czy coś w tym stylu :slight_smile:

 

Więcej informacji o internecie, internet jest z moich miejscowości - czyli internet telefoniczny. Dane usługodawcy to wist.com.pl, do tego mam pakiet telewizji.

 

Sytuacja wygląda tak mam modem marki PTI, są 4 porty, jakiś kabel zasilający sygnał, zasilacz itd.

 

1 port jest od internetu, gdzie kabel idzie z modemu do zwykłego komputera

4 port jest od telewizji, idzie do dekoderu telewizyjnego przeznaczonego do tego\

 

Koledzy doradzali mi abym kupił router, jakiś np z TP-LINK i podłączył do tego niebieskiego routera, w taki sposób ze port nr. 1 z routera podłącze do tego zwykłego modemu, a potem z routera ten kabel do komputera? Nie wiem czy dobrze jest to napisane. :>

Zresztą wyśle zdjęcia jak to wygląda.

PS. Dzięki za pomoc, jeśli temat jest niezgodny z tym działem proszę o przeniesienie.

 

Nie lepiej kupić router ADSL z WI-FI ?

http://www.tp-link.com.pl/products/list-15.html

A jak kupię taki router, to będę musiał go jakoś konfigurować? Bo powiem że nie wiem jak to robić, bo ten modem co mam ten niebieski to jest chyba przydzielony.

Bo np. nie mam możliwości przepięcia z gniazda nr 1 do gniazda nr 2 bo internetu nie czyta. I własnie boję się z tym nowym routerem. :>

Konfiguracja routera to nie jest coś super trudnego .

Zasadniczo koledzy dobrze ci radzą. Do portu 1 w modemie podłączysz router który będzie rozsiewał sygnał WiFi. Kabel z portu 1 w modemie podłączysz do gniazda WAN w routerze. Po takiej operacji zresetuj modem.

Może być tak, że dostawca tak skonfigurował modem, że internet będzie tylko działał z twoim komputerem. Chodzi o możliwość rozpoznawania urządzenia podpiętego do modemu po MAC adresie urządzenia. Kiedyś dostawcy takie rzeczy robili. Najlepiej będzie jak skonstatujesz się z działem technicznym twojego dostawcy i dopytasz się o szczegóły techniczne. Czy to urządzenie które masz możesz zastąpić innym? Jeśli tak to jakie musi spełnić parametry? Jeśli nie to czy możesz do modemu podłączyć inny router WiFi? Jakie musi spełniać wymogi techniczne.

Zanim wydasz forsę warto takie rzeczy wiedzieć.

Konfiguracja nowego routera w tym wszystkim to najłatwiejsza rzecz.

Na blokadę po MAC-u w routerach jest opcja klonowania (przynajmniej w większości), na problem z przepisaniem między portami pewnie jest na VCMUX.

To jaki ten router polecacie kupić?

Bo koledzy mówili mi też że jest takie coś ze mogę odrazu kupić modem z routerem w jednym. Tylko nie wiem jak z konfiguracja, czy bedzie działał internet na zwykłym PC, tak samo z telewizją. Czy tylko kupić zwykly router, i dopiąć do tego zwykłego niebieskiego modemu.?

Chciałbym to zakupić w jakiś sklepach mediaexpert, mediamarkt, euro rtvagd czy coś w tym stylu :slight_smile:

Jeśli łącze nasz do 24/1Mbps (takie obstawiam) to poszukaj w sklepach, które Cię interesują routerów ADSL2+, cena nie zabija w granicach 300 zł można wyrwać coś co można nazwać już routerem.

Zasadniczo polecałbym podobnie jak jeden z przedmówców kontakt z operatorem w celu ustalenia jaki jest standard linii, ustawienia mux-ów, a dopiero wtedy wybrać się na zakupy.

Jeśli dobierzesz zły router albo bez możliwości ustawionych wcześniej wspomnianych mux-ów (VC/LLC) to może się okazać, że masz trochę droższy Access Point, ale to też bez większej tragedii o ile to niebieskie coś ma gadżet w postaci DHCP to wyłączysz go na AP i dostęp do sieci globalnej będzie działał.

Witam, zakupiłem router z TP-LINK, ale mam problem z podłączeniem telewizji, nie wiem jak to zrobić :>

Wszystko jest dobrze podłączone, ładuje się do połowy internetowa telewizja i nagle wyskakuje biały obraz i tak stoi.

Dodam że internet i WIFI działają jak należy, i teraz szukam problemu czego telewizja nie działa :>

Podaj jaki dostawca, prawdopodobnie trzeba zrobić taki myk, że na tym porcie będzie inne ustawienia multipleksu.

Podaj też jaki dokładnie jest model tego nowego routera.

Przy okazji zaciśnij na nowo kabelek łączący dekoder z routerem bo długo to nie przetrwa :stuck_out_tongue:

Model routera to TP-LINK TD-W8951ND

Dostawca internetowy: wist

Adres WWW: wist.com.pl

 

A jak zmienić ten port? :smiley:

W Interface setup masz kartę Internet i tam masz selektor podpisany Virtual circuit  - 0 zostaw tak jak jest, 1 ustaw tak jak to jest konieczne dla Twojego IPTV - czyli zapewne: status:activated, VPI: 0 lub 8 (zobacz co masz na VC0 i ustaw przeciwne ), VCI:35, ATMQoS:UBR, ISP:Bridge mode. Zapisz zmiany.

— W RAZIE JAKBY PODANE VPI BYŁO BŁĘDNE —

Potem w karcie LAN ustaw zbindowanie dla pierwszych trzech portów (1,2,3), a ostatni (4) musi być odznaczony.

Teraz przejdź na zakładkę Adv. setup, a następnie na kartę VLAN.

VC0 - PVID = 1

To jeszcze nie koniec, bo teraz musisz zrobić bind do fizycznych portów w routerze, więc port 1,2,3 ustawiasz na PVID = 1, a port 4 ustawiasz na PVID = 2. Teraz to już prawie koniec.

Teraz musisz przejść do definicji grup VLAN-u:

A gdzie ten interface setup?:smiley:

PS. Wybacz ze takie debilne pytania :smiley: Ale nie ogarniam tego :wink:

Zapewne http://192.168.1.1 - login i hasło jest na naklejce pod routerem.

Nie da sie zalogować, jak to kurde zrobic ;D

“Komunikat o błędzie - 403 Zabronione”

A do instrukcji zajrzałeś?

Areh, tak czytałem instrukcję, internet i wifi wszystko zrobiłem i działa porządnie, tylko mam problem z ta telewizją :d

GioWDS, no teraz sie zalogowałem cos tam zmieniłem ale chyba cos pokręciłem bo nadal nic nie działa. Zrobiłem parę SScrenów jak to wygląda w tym panelu.

Co do VPI, VCI itd to wiem jakie mam mieć liczby, MTU itd, połączenie PPPoE/ multiplex LLC itd. Ja mam VPI:0 a VCI:67 (mam to napisane na informacji z karty całego internetu. Ogólnie w tym panelu jest tyle funkcji ze nie wiem za co mam się złapać ;3

Zamieszczam Ci pare SSów

Nie przeczytałeś mojego postu.

 //ciach

Wykonaj instrukcję którą dla Ciebie przygotowałem, skontaktuj się ze swoim ISP aby podał Ci informacje konfiguracyjne dla TVIP.