Jak zrobić żeby można było korzystać 2 pc w domu z Vectra?

Witam, posiadam 2 komputery 1 stacjonarny z xp i drugi laptop z vista, mam usługodawce internetowego vectra i łacze się za pomocą internetu modemem thompson tcm420 i co mam zrobić lub zakupić żebym miał na tych dwóch komputerach w tym samym czasie internet bo jak mam oba jednocześnie podłączone to tylko na jednym kompie jest internet? Prosze o pomoc i odpowiedzi w tym wątku

Zakupić router najlepiej z wifi wtenczas laptop bedzie miał internet bezprzewodowo a stacjonarny może być po przewodzie , proste/zwykłe routery posiadają wifi i co najmniej 4 gniazda do podłaczenia internetu do kompa kablem.

tak tylko ten modem ma 2 wyjścia jendo usm które jest podłaczone do stacjonarnego pc a po a zwykły internetowy kabel do laptopa, ale wtedy możliwe że usługodawca ma przypisane numery że rozpoznaje podłaczony komputer? bo jak mam podłaczony pod stacjonarny to nie ma neta na laptopie i na odwrót, to mowisz że jak kupie te wifi to bedzie działać a po ile taki wifi? i jakiej firmy i z czym to wi fi ma być bo sie nie znam?

Vectra raczej nie identyfikuje komputerów po adresie MAC karty sieciowej. Każdy modem ma adres sprzętowy i po tym są rozpoznawane, przydzielana przepustowość.

Prawdopodobnie problem polega na przypisaniu tylko jednego adresu IP do modemu, więc jednocześnie do internetu może być połączony tylko jeden komputer.

Można zastosować router z wejściem kablowym WAN (inna odmiana routerów ma modem ADSL, np. Neostrady, nie nadają się), poprzez nie połączony kablem router z modemem.

Routery mają z reguły 4 wyjścia ethernet do połączenia komputerów, niektóre jeszcze bezprzewodowe wi-fi. Router przydziela adresy IP lokalne komputerom i przekazuje dane pomiędzy komputerami a IP zewnętrznym, używanym w internecie.

czyli co w takim wypadku najlepiej zrobić? bo sie kompletnie na tym nie znam a i dziekuje za wyjaśnienia z tą vectrą :slight_smile:

Iść do najbliższego sklepu komputerowego i powiedzieć że chcesz kupić router z wifi do “vectry” a sprzedawcy zapewne doradzą jakiś model.

aha ok dzięki za info. i powinno śmigać?