Jak zwiększyć CPU Speed?

Witam , złożyłem 2 tygodnie temu nowy komputer :

Procesor : Intel Core i5 - 750 , 2.67 GHz , 8mb cache

Płyta głowna : Gigabyte P55-UD3

Karta Graficzna : GAINWARD GF GTX260 , 896 mb , 448 bit GS

Zasilacz : Chieftec 600W

O to mój problem , Tnie Mi się gra Crysis :? SPrawdziłem w programie “Can you run it” i wyszło na to że procesor za wolny …

http://img24.imageshack.us/img24/6660/sacsar.png

Można jakoś zwiększyć szybkośc procka ? :slight_smile: Wszystko było by ok , gdyby nie fakt że złożyłem nowego kompa podobno dobry bo i Procek dobry itp. z tego co czytałem na forach a tnie się gra z 2007 roku :slight_smile:

Podobno ogólnie tego procka można podkrecić nawet na 100% , jak to jest ?

Bardzo proszę o odpowiedz , pozdrawiam :slight_smile:

Na boxsie o 100 % nie podkręcisz go:). Przejrzyj tematy o OC procka i5 i podkręć go np do 3,3 ghz.

Cryssis to generalnie gra niezoptymalizowana prawie w ogóle.

Procesor ma wolniejszy zegar, ale jest w nowszej architekturze co wcale nie sprawia, że jest wolniejszy.

Aby podkręcić procesor, musisz wejść do BIOSu i w zakładce Advence Frequence Settings zmień wartość BCLK.

aha , aha a powiedz Mi kolego , do ilu moge tak bezpiecznie podkręcić :slight_smile: ? Pytam ponieważ nigdy nie bawiłem sie w tego typu sprawy z podkręcaniem :slight_smile: I jak podkręce to wtedy szybkość też wzrośnie i problem zniknie czy jak to jest ? I nie będzie się grzało ? Procesor był w wersji BOX czyli z oryginalnym chłodzeniem intela

Właśnie Crysis jest świetnie zoptymalizowaną grą, bo działa przecież na jednordzeniowych prockach i kartach pokroju Radeon 9600, a że jakość grafiki przy dużych rozdzielczościach i detalach jest świetna to nie dziwne że karta pokroju GTX 260 nie wyrabia, więc problem nie leży w procu, który jest odpowiednio mocny, tylko raczej w karcie. Dlatego też w erze wielordzeniowych procesorów testy typu: “Can you run it” itp. dość mocno tracą znaczenie, bo szybkość CPU leży bardziej w architekturze niż w zegarze. Kiedyś zresztą było podobnie (AMD Athlon vs Pentium 4).

Co do podkręcania Core i5 czytałem w necie że boxowe chłodzenie jest słabe, więc to nie Phenom II który niesamowicie się kręci. Inna sprawa że i bez podkręcania to strasznie szybka bestia. Poza tym w i5 masz tryb turbo, (procesor sam może się “podkręcać”)

To mam sie nie sugerować Tymi wynikami z “Can you run it” że szybkośc za mała procka ? bo to po prostu jakby zle program sprawdza ?

A co do karty to zalecana jest 512 mb a gra jak wyszła to rekomendowany do niej był GTS :slight_smile: Więc GTX260 powinien spokojnie starczyć tym bardziej że to wersja GAINWARD GS czyli juz tez podkręcona a nie ze standardowym taktowaniem :slight_smile:

To co mam zrobić ?

Dodane 05.02.2010 (Pt) 15:44

P.S co do tego Turbo w procku to wiem właśnie że ma on w sobie “Turbo Bost że do 3.2 GHz może sie podkręcić” czyli podkreca sie sam jak Mu brakuje mocy , tak ?

A w jakiej rozdziałce chcesz grać? i detalach

I to jest Twoim zdaniem odpowiednia optymalizacja, że w czasach gdzie dwurdzeniowe procki są już standardem gra chodzi na jednym

rdzeniu?

Co do grafiki, wiem, że jest naprawdę świetna, ale są gry, które mają mniejsze wymagania i lepsza grafikę. Tuż po premierze wszyscy narzekali na wymagania i płynność rozgrywki nawet na komputerach, które spełniały wymagania maksymalne… A 260-tka to nie jest zła karta.

Po krótkim googlowaniu widzę że zdania na temat gry się znacząco nie zmieniły - wciąż gra uchodzi za nieoptymalizowaną (na moim sprzecie gra niepowalała płynnością, a Ty mówisz o 9600 i płynnym graniu…??).

Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi ;), Chodziło mi o to że słabe kompy pociągną ją ale na niskich detalach, a w erze gdzie twórcy nie przykładają się do optymalizacji( vide GTA IV i horrendialne wymagania) gra chodząca na takim sprzęcie jest zoptymalizowana. Sprzętożerność Crysisa była spowodowana tym że graficznie ta gra mocno wyprzedała swoje czasy, ba nawet dziś trudno o ładniejszą grę (Crysis, premiera konec 2007). 260 to dobra karta i w innych grach można sobie pozwolić na max detale i taką też rozdzielczość. Ale porównaj liczbę wielokątów z których zostały “zbudowane” postacie i modele i szerokie plenery tej gry, a zrozumiesz czemu jest tak sprzętożerna.

Przykład niezoptymalizowanej gry to np. Cryostasis ( miejsce to pokład łodzi podwodnej, graficznie dużo brzydsza, a na sprzęcie takim na jakim ruszy Crysis na min. nie ma jej co instalować, czy też Sains Row 2, GTA IV

Jeśli chodzi o optymaliazację to gracze de facto stawiają Cryssisa i GTA IV stawiają na jednej półce.

Dzwoniłem do serwisu i poczytałem troche na forach i wychodzi na to że ta gra jest masakrycznie zle zoptymalizowana i były przypadki np. w serwisie że koleś kupił karte za 1300 zł i Sie Crysis ciał :? Więc dam sobie z nią spokój ponieważ wszystkie inne gry chodzą z dużym zapasem … Po ptostu ten Crysis podczas gry uruchama za duzo funkcji zbędnych i niezbednych i przez to sie tnie …

Ciekawych rzeczy się można dowiedzieć w tym temacie.

Dziwne, że ja bardzo komfortowo grałem i w Crysisa i w Cryostasis mając Atlhona X2 4200+ (3,1 ghz) i 8800GTX.

Padłem :x

Trudno się sugerować programem który zczytuje informacje z systemu i porównuje z jakimiś wyznaczonymi wymaganiami. To po prostu nie ma sensu, lepiej zagrać.

Jak masz wymagania na pudełku z grą, też jak są wysokie myślisz “O bede miał 10 klatek”? Chyba nie :slight_smile:

Say whaaaaat? Dzwoniłeś do serwisu i w serwisie Ci powiedzieli, że Crysis jest źle zoptymalizowany?

Koleś mógł sobie kupić i Radka 5870 ale co z tego jak leciał na Pentium III.

Crysis chodzi dobrze na kartach NV, na ATI trochę drożej, ale mimo wszystko w dzisiejszych czasach wymagania tej gry to po prostu pryszcz. Nie mówić już, że ja np odpaliłem go kiedyś na Integrówce i na low grało się płynnie :]

Jakbyś pokręcił procka tak na 3,5 to byś różnicę zobaczył, bo daje sobie rękę obciąć, że Twój GTX 260 ze 40% mocy nie wykorzystuje przez procka. Jasne, że w grach które wykorzystują 4 jaja, będzie lepiej, ale w grach które wykorzystują 1/2 brakuje mu mocy obliczeniowej, nie ma jak się rozchulać.

aha , aha rozumiem , a do ilu moge podkrecic procka maxymalnie ? Pytam ponieważ kompletnie się na tym nie znam :slight_smile:

To może Mi sie crysis dlatego tnie że procek za słaby w sensie że na 4 rdzenie jak gra wymaga bedzie dobry ale na 2 za mało mocy i moze jakby podkręcił to by było ok

Bo watpie żeby karta była za słaba :slight_smile:

Wydaje mi się, że im wyższa rozdzielczość, tym mniej procesor może ograniczać grafę (bo tu de facto więcej grafa ma do powiedzenia). Więc 40% ale w jakiej rozdziałce? :wink:

Obecnie gram na 1280x1024 ale to już kwestia dni bo przesiadam sie z LCD 17 obecnej na Philipsa 23 prawdopodobnie więc na maxa z Full Hd będe grał :slight_smile:

Gamer0071 każde procesory “kręcą” się inaczej. Jednego możesz “kręcić” do 3.5GHZ a inny podkręci się do 2.0GHZ. Najpierw zmień chłodzenie procesora i potem bież się za podkręcanie. Pamiętaj podnoszenie szyny FSB kręci nie tylko proca ale również ram i grafike a kary graficze nie lubią zmieniać swojej częstotliwości (chyba że masz ustawienie w BIOSie że możesz zablokować zmienianie częstotliwości grafiki.

Powodzenia :slight_smile:

Panowie, zacznijmy od początku, bo pominęliście kilka ważnych szczegółów…

Obrazek, który podałeś ze strony Can You Run It pokazuje, że masz procesor Core 2 Duo 2,2GHZ, co nie jest prawdą. Twój procesor jest o 2 technologie dalej i jest jedną z najnowszych produkcji. Jedyne z sensownych wytłumaczeń jest takie, że panowie z Can You Run It nie dodali do swojej bazy jeszcze Twojego procka, przez co strona rozpoznaje go jako leciwego Core 2 Duo…

GTX260 jest niezłą kartą, ale procesor Core i5 750 nie będzie jej ograniczał więcej niż w 10%, o ile w ogóle będzie. Podkręcać go nie polecam, ponieważ to zależy jeszcze od reszty Twojego sprzętu (m. in. pamięci) i niedoświadczone osoby nie powinny tego robić, ponieważ łatwo jest uszkodzić sprzęt. Różnica i tak nie będzie tak duża, i tak.

Twoja karta graficzna powinna dać sobie radę w rozdzielczości w jakiej grasz, ale powiedz jeszcze jakie masz ustawione detale i Wygładzanie Krawędzi (Antialiasing)?

BTW: Kolego womperm , jakie podnoszenie szyny FSB? Czytałeś o architekturze najnowszych procesorów?

loltoFFik - aha , aha no właśnie czytając na necie i forach każdy mowił że komputer złozyłem bardzo dobry , wiadomo że można lepszy ale niestety pieniądze na ulicy nie leżą , a szkoda :slight_smile:

Jak ustawiłem wszystko na Maxa czyli Detale " Bardzo Wysokie " , AA x16 czyli też na maxa i rozdzielczość też na Maxa czyli 1280x1024 bo taką obsługuje maxymalni emój obecny monitor :slight_smile: To tak jak mowie spowalniał obraz , potem skorzystałem z funkcji w grze która sama ustawia parametry do Komputera i ustawiło detala na “Wysoki” rozdzielczośc pozostawiło bez zmian i AA też i chodziło bardzo płynnie jakiś czas lecz teraz zaczeło spowalniać tak jak przedtem gry gra szła na ustawieniach “bardzo Wysoki” :o I nie wiem o co chodzi …

A mi się wydaje, że tam jest przedstawiony na screenie Core i5, a jako rekomendowany Core 2 Duo. Więc wykrywa chyba dobrze :wink:

Jesteś pewien, że nie będzie ograniczał? Uwierz, że nic nie stoi na przeszkodzie. Ustaw sobie rozdzielczość 640x480 i zobaczysz jak będą zachowywać się wyniki. (Wiem, rozdzielczość strasznie słaba, ale to tylko przykład).

Podkręcanie nie jest złe (i nie jest trudne!), już nawet producenci sprzętu to zauważyli i oficjalnie wspierają overclocking (zaczęto wprowadzać nawet podkręcanie na przycisk). Mały skok wydajności… hm, zależy jak na to patrzeć… ale wydaje mi się, że to gra warta świeczki.

No tak, masz rację. Muszę nauczyć się czytać :wink: Ale zwróćcie uwagę, że napisane jest, że jego procesor pracuje z szybkością 2,0GHZ, więc i tak coś nie gra :wink:

No tutaj masz rację, zawsze w jakimś stopniu procesor będzie ograniczał przy najniższej grafice, ale prawda jest taka, że do grania w 1280x1024, czy tym bardziej 1680x1050 nie trzeba podkręcać procesora. Takie jest moje zdanie, oczywiście jak ktoś chce może poczytać sporo o podkręcaniu platformy P55. Z tym, że popularność OC rośnie i staje się powszechne się zgodzę, ale wystarczy jeden nieskontrolowany parametr (chociażby napięcie) i może dojść do awarii, chociaż dzisiejsze podzespoły są wytrzymałe.

Ustaw detale na “Bardzo Wysoki”, Wygładzanie Krawędzi x4, rozdzielczość najwyższą jaką możesz. Sprawdź jak się zachowa GTX260, jak będzie dało się normalnie grać, znaczy, że wszystko OK, jak będzie trochę zamulać to zejdź z Wygładzaniem na x2.

BTW: Żeby mieć jeszcze pewność, że to “Can You Run It” daje przekłamania, ściągnij CPU-Z i pokaż nam screena.