Jak zwiększyć obroty wentylatora procesora?

Mój procek się bardzo grzeje więc chciałem zwiększyć obroty wentylatora tylko nie wiem jakim programem to zrobić i o ile mam podkręcić. Aha i głośność wentylatora mi nie przeszkadza. procek: AMD Phenom II 955 Be, Płyta Gł: Gigabyte 770T-D3L

maciek2109 , może tak na dobry początek zacznij od przeczyszczenia wentylatora i radiatora procesora.

Bo nie da się bez końca zwiększać obrotów (są one zależne od konstrukcji wentylatora) a kurz znacznie pogarsza wydajność chłodzenia, w pewnym momencie dojdziesz do sytuacji że wentylator już nie jest w stanie szybciej się kręcić a ilość kurzu będzie taka że wszystko będzie się gotować.

A jak już będziesz czyścił radiator zalecam zmienić pastę na procesorze na świeżą (najlepiej jakąś dobrą, trochę one kosztują ale warto) i upewnić się że radiator jest dobrze zamontowany.

Jeśli to nie pomoże to możesz spróbować ustawić maksymalne obroty w biosie wyłączając automatyczne sterowanie obrotami (o ile już ci on nie chodzi na maksymalnych), programowo raczej się tego zrobić nie da.

Ale jeśli po wyczyszczeniu radiatora i nałożeniu dobrej pasty nadal będą zbyt wysokie temperatury to radze pomyśleć nad zmianą chłodzenia na skuteczniejsze.

programowo da sie to zrobic i to bez problemu SpeedFan

lukasz fm , może i faktycznie da się programowo ale nie zmienia to faktu ze że nie da się zbytnio zwiększyć obrotów.

Gdy sterowanie obrotami jest ustawione na Auto to płyta główna sama zwiększa obroty a w takim przypadku zbytnie nagrzewanie się procesora oznacza że już bardziej podkręcić obrotów się nie da.

A gdy automatyczne sterowanie obrotami jest wyłączone wentylator i tak kręci się na max i w takiej sytuacji przegrzewanie się procka znów świadczy że trzeba podjąć jakieś działania (czyszczenie; zmiana pasty; zmiana chłodzenia).

oczywiscie podstawa jest wyczyszczenie wiatraka ,to priorytet

Wyczyściłem ale niewiele to dało.