Jak zwiększyć partycje systemową

Tak jak w temacie tz. mam jeden dysk 250 Gb i mam podzielony na trzy partycje C, D, E i problem polega na tym, że na system (jest na C) przydzieliłem trochę mało miejsca. Partycja na różne dokumenty zdjęcia itp. (E) jest troszkę za duża i jak teraz zmniejszyć ją aby przydzielić ją do partycji “C”. Na partycji D tez mam trochę wolnego miejsca. Przeglądałem kilka tematów, ale nic konkretnego nie trafiłem. Próbowałem też GPartedem ale bez skutecznie (chyba, że z bardziej zaawansowanymi opcjami których nie próbowałem)

Partition Wizard Home Edition 5.0 znajdziesz w częsci -programy-kategoria narzędzie dyskowe i plikowe , jezeli posiadasz windows-7 to sam system ma takie narzędzie

Windows zawiera narzędzie o nazwie diskpart , moze ono okaże się przydatne…

rumot59 tych tez próbowałem takich i podobnych narzędzi i bez skutecznie chyba że jestem kompletnym lamerem. Gdy zmniejszę partycje E to tylko mogę ją zwiększyć i żadnej innej :frowning: A jak się obsługuje diskpart z tego co wiem to jest w wierszu poleceń

tego typu programy z graficznym interfejsem mają na ogół dysk przedstawiony w formie paska - zapisywanego od lewej do prawej.

żeby zwiększyć pierwszą partycję kosztem zmniejszenia ostatniej, powinieneś:

  • zmniejszyć z lewej strony partycję E (free space before)

  • w analogiczny sposób “przemieścić” partycję D,

  • zmniejszyć dysk logiczny (partycję rozszerzoną) z lewej strony (free space before) - jak zwrócisz uwagę na ten pasek z dyskiem to zobaczysz że dyski D i E mają wspólną ramkę z innym kolorem,

  • i teraz zwiększasz partycję C (tym razem z prawej strony)

przy wszystkich czynnościach używasz opcji “resize” czyli zmień rozmiar.

wspomniany Gparted nada się idealnie.

Polecałbym bardziej EPM - prościej i łatwiej 8)

A tu instrukcja jak krok po kroku zmienić rozmiary partycji

easeus-partition-master-jak-zmieniac-rozmiary-partycji-t390172.html

P.s “Przeglądałem kilka tematów, ale nic konkretnego nie trafiłem.” - niemożliwe :o

Nie wiem jak wy to robicie ale ja wciąż nie mogę u mnie to wygląda tak

d41d8f4569f3c13f6e1dbd80f1e5a3d3.jpg

Dla przykładu zmniejszyłem partycje C ale wolne miejsca na dysku się jakoś nie złączyły. Po prawej stronie wolne miejsce czyli te ponad 19 Gb mogę przydzielić tylko do partycji E i do żadnej innej i to samo z wolnym miejscem z dysku C. Po prostu zwiększanie jakiejkolwiek partycji jest tylko możliwe o te miejsce o które się zmniejszyło wcześniej. Zwiększanie np. partycji E w każdej sytuacji jest zablokowane tak jak by nie było już wolnego miejsca na przydzielenie.

blackcross swym tutorialu do którego podałeś link jest opis jak podzielić partycję na mniejsze i jest wyraźnie napisane jak zmniejszyć partycje systemową a nie jak zwiększyć.

kolego nie czytasz ze zrozumieniem… opisałem Ci krok po kroku - a załączony screen przedstawia idealnie opisaną sytuację.

zawuważ że termin partycja rozszerzona to co innego niż partycja podstawowa, a zmiana rozmiaru metodą “suwaków”, czyli strony zmiany rozmiaru partycji mają duże znaczenie.

Diskpart jest narzędziem raczej dla zaawansowanych, bo trzeba ręcznie wpisywać komendy, ale warto poeksperymentować na jakimś nowym pustym dysku.

Natomiast łatwym narzedziem sa tez programy firmy Paragon Software dołączane do róznych magazynów komputerowych. Te nowe działaja bardzo dobrze. Natomaist kiedyś zdarzyły mi się problemy ze strasza wersją, kiedy to zginęły dane z Visty.

Zresztą to co opisał skrzek mozna też wykorzystać przy innych programach do partycjonowania.

miejsce możesz zwiększyć przez zwolnienie miejsca na innych partycjach jeśli takowe masz Partition Magic ,albo Arconis Disc director ,a jesli masz win7 to w systemie panel sterowania narzedzia adm zarządzanie komputerem magazyn

Panowie mogę liczyć na waszą pomoc??

Mam taką samą sytuację jak kolega który założył post, z jedna istotną różnicą… Win 7 64x.

Nie umiem się połapać z niczym podobnym do Diskpart- ktoś już to opisywał ale dla mnie trochę za bardzo skomplikowane.

Pomocy bo mnie tu trafi :((

użyj bootowalnej Live CD np

Partition Wizard Bootable

lub

Gparted

Gparted odpalasz za pomocą sterownika Vesy i przerabiasz sobie partycje jak chcesz.

Start->Uruchom: diskmgmt - tam jest zarządzanie dyskami - jest dostępna też pomoc —>na woluminie, który chcesz zmniejszyć PPM i wybierasz zmniejsz wolumin - musi być obok tego, który chcesz zwiekszyć. Na tym do zwiększenia po PPM wybierasz zwieksz wolumin. W razie problemów systemowa pomoc w zarządzaniu dyskami.