Jak zwiększyć pojemność partycji?


(angelika19975) #1

Więc tak partycja C (tam mam system) ma pojemność 39 GB i mam mało wolnego miejsca . Chciałabym ją powiększyć . Wiem że zapewne musi to być kosztem innej partycji Najwięcej miejsca mam na E ogólnie 115GB wolnych 65GB Więc najlepiej by było kosztem tej .. Więc jak powiększyć C żeby mi się nic nie usunęło ?? mam win xp jak by coś


(system) #2

Najpierw "oddaj" część partycji E na rzecz partycji D. Tak powiększoną partycję D zmniejsz następnie na rzecz powiększenia partycji C. Czyli praca na dwa etapy. Wszystko to najlepiej robić programem Easeus: http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part ... 12861.html

Na intefejsie graficznym rozpoczniesz od odpowiedniego zmniejszenia partycji E od strony partycji D i OK. Potem powiększysz partycję D o ten uzyskany obszar i OK. Tu warto to potwierdzić (OK) i Apply, a potem restart komputera.

Po restarcie zmniejszasz partycję D od strony partycji C o odpowiedni obszar i następnie powiększasz o niego partycję C. Znowu potwierdzasz, Apply i restart komputera.

Najłatwiejsze i proste rozwiązanie.


(angelika19975) #3

tak, opisałeś to bardzo skomplikowanie . Po co mam oddawać z E do D i później z D do C ?? Nie można od razu z E do C ??

-- Dodane 16.01.2012 (Pn) 17:46 --

A i jeszcze jedno jak juz bym powiększyła to bd mieć to na zawsze nawet jak bym instalowała system od nowa czy zmieniła na inny ??


(dziadek Jur) #4

Jeżeli masz tylko dwie partycje C i E to to jest taka możliwość.Ale jeśli są partycje C,D,E to niestety musisz się zastosować do porad Poraja,to jedyna słuszna droga. Czasami system przydaje literkę D napędowi i wtedy oczywiście tego D nie należy brać pod uwagę.

-- Dodane 16.01.2012 (Pn) 17:54 --

Jeżeli przy reinstalacji systemu,bądź przy stawianiu innego systemu,nie zmienisz tego w czasie instalacji to taki podział pozostanie.


(Cedar) #5

Jeżeli masz tylko dwie partycje C i E to to jest taka możliwość.Ale jeśli są partycje C' date='D,E to niestety musisz się zastosować do porad Poraja,to jedyna słuszna droga. Czasami system przydaje literkę D napędowi i wtedy oczywiście tego D nie należy brać pod uwagę.

Przestańcie pisać te bzdury! Kto, jak kto ale Poraj , który aktywnie udziela się na forum takie bzdety wypisuje?

angelika19975 , używasz tego programu, który podał Poraj , zmniejszasz partycję E o tyle o ile chcesz powiększyć później C. Powstanie obszar nieprzydzielony do żadnej partycji.

Następnie "łapiesz" myszką za pasek odwzorowujący daną partycję (dolna część okna tego programu) i przesuwasz ten pasek w prawo lub lewo tak aby ten obszar znalazł się obok partycji C.

Jak już to zrobisz, to powiększasz C o ten nieprzydzielony obszar.

Czyli nie musisz wcale zmieniać nawet na chwile rozmiaru partycji D.

PS. W ten sposób zmieniałem rozmiary partycji kilkadziesiąt razy na wielu komputerach - działa.

PS. Oczywiście pod warunkiem, że D to partycja tego samego dysku twardego a nie jakiś inny napęd lub inny dysk fizyczny oraz nie masz namieszane z rodzajami partycji.


(dziadek Jur) #6

Cedar,a w sposób podany przez Poraja tego się nie zrobi? Może ten sposób dla ciebie prymitywny ale skuteczny.


(Cedar) #7

Może jest skuteczny ale to jest kombinowanie "pod górkę, nawet zielona w temacie angelika19975 , złapała, że to jest przekombinowane.


(angelika19975) #8

Nie chcę tu nikogo urazić ale twierdzę, że porady Cedar są najlepsze i najmniej skomplikowane

Wszystkie partycje ( C,D,E ) są tego samego dysku twardego. Rodzaje partycji są te same (jeśli chodzi o system plików)

Ps. czy NA PEWNO nic mi się usunie??


(Cedar) #9

"Mieszanie" w partycjach zawsze stwarza ryzyku utraty danych.

Najważniejsze zasady - przed tą "zabawą" wyczyść partycje ze śmieci, np. za pomocą programu CCleaner i dokładnie je zdefragmentuj.

W czasie dokonywania zmian na partycjach (może to trwać od kilku do kilkudziesięciu minut (czasami nawet dłużej) - czas zależny od ilości etapów, rozmiaru dysku, stopnia zajętości dysku) módl się aby nie nastąpiła awaria prądu co skończy się utratą tabeli partycji (najczęściej do naprawienia ale nie zawsze) i utratą danych (ich części) - najczęściej większość (ale prawie nigdy nie wszystkie) do odzyskania jeśli odzyskasz tabelę partycji :wink:

Jak pisałem wcześniej - zmianę rozmiaru partycji przeprowadzałem kilkadziesiąt razy jednak nigdy nie miałem z tego powodu problemów.

System plików partycji jest małym problemem, większym jest jej rodzaj - partycja logiczna, rozszerzona, podstawowa - to też jest do obejścia ale wymaga trochę więcej wiedzy i lekkiego główkowania :wink:


(Jasiek.w) #10

Zamiast lektury wykładów o partycjach, proponuję zrobienie porządkowania dysku systemowego. Jak na XP 39 GB to jest bardzo dużo.

Instrukcja czego się pozbyć jest pod adresem: http://www.forum.tweaks.pl/FAQ-Zwieksze ... t8747.html


(angelika19975) #11

Jasiek.w no dobra ale ja mam w na C też prawie wszystkie programy sterowniki itp.

Cedar jak sprawdzić ten rodzaj??

zdefragmentuj. czyli co??


(Jasiek.w) #12

Mam na drugim laptopie Windows XP Sp3 - Program Files i Windows zajmują w sumie 8GB - a tam są właśnie sterowniki i programy. Przeczytaj tamten tekst i sprawdź jak to wygląda u Ciebie. Kiedyś na XP były dyski 40-60 GB na dane i na system.

A do defragmentacji to tu: http://wydajnykomputer.pl/najlepszy-pro ... windows-xp


(Cedar) #13

Uruchom ten program do zmiany rozmiaru partycji, zrób zrzut ekranu i pokaż nam ten zrzut na forum.

Czyli użyj programu do defragmentacji. Możesz użyć systemowego defragmentatora lub któregoś z programów zewnętrznych, np. Defraggler http://www.dobreprogramy.pl/Defraggler, ... 13314.html


(angelika19975) #14

o to chodziło??

gdzie mam ten systemowy??


(Cedar) #15

Użyj programu Easeus - on też ma defragmentacje - kliknij na daną partycją i "Defragment" - po kolei C, D, E

Następnie po kolei "Check Partition" na tych samych partycjach - sprawdzisz czy nie ma na nich błędów - to też jest ważne przy zmianie rozmiaru.

Pamiętaj - przed defragmentacją wyczyść dysk ze śmieci np. programem CCleaner.


(angelika19975) #16

to teraz jak byś mógł to mi powiedz co oznacza to

defragmentacja

i co rozumiesz przez śmieci??


(Cedar) #17

Wiesz co to Google? http://www.google.pl/search?q=defragmen ... =firefox-a

Pliki tymczasowe, pozostałosci po odinstalowanych programach i inne zbyteczne pliki, które tylko niepotrzebnie zajmują miejsce na dysku i często powodują wolniejszą pracę systemu.


(adam9870) #18

Załóżmy, że dysk to takie coś jak alfabet. Załóżmy, że masz na dysku (partycji) plik i jest on umieszczany w częściach w miejscach A, B, O, G, W. Gdyby części pliku byłyby obok siebie, czyli część pierwsza w A, część druga w B, część trzeba w C itd. to dostęp do tego pliku byłby szybszy. Jeżeli się mylę, proszę o poprawę.

Dlaczego jest taki rozrzut? Bo na przykład pliki z miejsc B i C sobie skasowałaś. Te "miejsca" przyjmujemy oczywiście umownie, żeby zrozumieć całość.

Co do "śmieci" - np. pliki, których nie używasz albo pliki, które niepotrzebnie zajmują miejsce na dysku (np. jakiś zagraniczny język do jakiegoś programu, z czego nie korzystasz) albo zawartość kosza. Masz wtedy więcej miejsca na dysku.Ten program:

http://www.dobreprogramy.pl/CCleaner,Pr ... 13061.html

poszuka takich plików i zaproponuje ich usunięcie. Instrukcja: http://komputery.spryciarze.pl/zobacz/j ... -cleaner-a

Pozdrawiam. :slight_smile:


(Jasiek.w) #19

Gdyby jeszcze autorka postu chciała czytać teksty z odnośników!

Defragmentacja - kawa na ławę: http://www.eglob.pl/teoria-informatyki/ ... acja-dysku


(angelika19975) #20

narazie postanowiłam zastosowac sie do tego : http://www.forum.tweaks.pl/FAQ-Zwieksze%20...%20t8747.html