Jak zwiększyć rozdzielczość? PCLinuxOS

Witam zaonstalowałęm obok windoesa wyżej wymienony system ale se troszkę rozczarowałem bo jedyna maksymalna rozdzilczość jaką mogę ustawić to 800 x 600 pikseli :? nie wiem co mam zrobić żeby ustawić jak należy lapek taki jak w podpisie widać. Myślę że chodzi o sterowniki do kart graficznej które nigdzie nie moge znaleść… dodam ze na innym lapku “hp510” jak zainstalowałem rozdzilczośc maksymalna była już 1024 x 768 pikseli…

Zaczynasz przygodę z Linuksem? Chyba tak :wink: Napiszę ci, że trzeba zainteresować się plikami /etc/X11/xorg.conf oraz /var/log/Xorg.0.log. Jak dalej nie wiesz co i jak, to zapraszam na oficjalne fora dystrybucji linuksowych (np. www.forum.suse.pl www.forum.ubuntu.pl itp itd). Tam ten problem jest na pewno wielokrotnie opisywany.

Masz wędkę - rybkę złap sam :wink:

dzięki wielkie biore się za czytanie.

Dodane 07.03.2009 (So) 11:41

aha a tu podałeś mi co do suse i ubuntu jestem mocno ciemny jeżeli chodzi o linuks dopiero będę zaczynał… najpierw był kubuntu z kde4 po logowaniu zamiast pulpitu miałem czarne tło i białe okno i nic więcej się nie działo pożniej jak wyżej PClinuxOS i problem z rozdzielczością teraz sciągam ubuntu 8.10 jak i tu bedzię jakiś problem to chyba się poddam… #-o

Większość użytkowników linkuksa poleca początkującym Ubuntu. Dla mnie to jest dość niezrozumiałe, bo dystrybucja ta nie ma klasycznego konta roota (admina) ani nie ma żadnego graficznego konfiguratora. Osobiście wszystkim początkującym polecam openSuSE, bo jego YaST (taki panel sterowania) to po prostu coś pięknego. Ewentualnie Manrdiva i drakconfig też daje radę.

Możesz sobie ściągnąć obrazy płyt LiveCD tych dystrybucji i samemu sprawdzić.

Co do czarnego tła z białym oknem, to nie wiem, czemu tak się dzieje. Co do rozdzielczości to tak jak napisałem rozwiązanie kryje się w w/w plikach. Dodam, że trzeba dodać tylko 1 linijkę tekstu i nawet nie trzeba samemu tego wymyślać, jak ona ma wygladać, bo są na internecie dostepne automatyczne konfiguratory, które wygenerują ci zawartość tego pliku. (wszelkich zmian trzeba dokonywać jako root lub pod ubuntu poleceniem sudo)

Jeśli chodzi o dystrybucje, kożystające z paczek .deb to wolę debiana od ubuntu.

kolejny problem zainstalowałem ubuntu 8.10 pojawia sie tylko tapeta na pulpicie i małe szare okienko nic więcej się nie dzieje chyba będe płakał ile można się z tym męczyć???

a liveCD działał poprawnie?