Jak zwiększyć rozmiar partycji systemowej kosztem innej?

Albo mi się miesza, albo wszystko się komplikuje przez te DYSKI LOGICZNE. W momencie podawania danych przy zmniejszaniu woluminu w miejscu :Wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia w (MB) : trzeba podać 90000(ok 90GB), ale w takim układzie wisi w powietrzu utrata danych. Nie wiem czemu EASEUS nie rozpoznaje tych partycji, nie widzi wolnego miejsca…

W takim układzie, na logikę da się to zrobić tak: wydzielić znowu z D trochę miejsca > połączyć wolne miejsce i stworzyć kolejny dysk logiczny , przenieść dane z D na ten nowy Dysk , potem znowu wydzielić z D dołączyć do tego nowego…w efekcie dysk D będzie pusty i będzie się znajdował za C…ten “nasz” D trzeba będzie usunąć albo zrobić z niego wolumin Prosty, wolumin Prosty powinien być widoczny w EASEUS a wtedy to już z górki.

Przeczytaj dobrze czy czasem nie pokręciło mi się za bardzo…

A gdyby tak zrobić wolumin prosty z tego już wyodrębnionego miejsca (19 GB) z D?

Dało by to coś?

Spróbuj tak zrobić i pokaż screen z EASEUS, jest jedno ale , bo jakby zaskoczyło to przesuwanie wszystkich partycji może trwać bardzo długo…i chyba jest mniej bezpieczne…

Hmm…jutro się tym pobawię bo dzisiaj już nie mam czasu za bardzo.

Tylko pytanko na koniec: co jak się nie uda? Będzie dodatkowa zbędna 19. gigowa partycja. Easeus jej nie będzie widział i będzie dopiero zabawa ;/

Te 19 GB możesz dołączyć do D w zarządzaniu dyskami , prawym na D > Rozszerz (po uprzednim usunięciu 19 GB partycji)

jeżeli to jest wolne miejsce…a jak utworzę ten wolumin prosty to też będzie można przydzielić do D?

Po uprzednim usunięciu Woluminu Prostego będzie dostępna opcja Rozszerzenia (w menu kontekstowym D).

Kolejnym razem jak będziesz instalował system, a dane z pozostałych partycji będą mogły zostać usunięte , to przy instalacji systemu i formatowaniu usuń wszystkie partycje i stwórz nowe Partycje Podstawowe - takie można mieć max 4.

Problem może wynikać z tego, że “C”,jest partycją Primary, zaś reszta leży na Extended.

P.S.

Do operacji na partycjach polecam GParted, moim zdaniem nie ma lepszego programu. Na 100%.

Ok. Zrobiłem ten wolumin z wolnego miejsca ale nie mogłem go przyłączyć do C. Zobaczyłem do easeusa i jak się okazało zeskoczył. Były widoczne wszystkie partycje więc zapoznałem się z tamtejszym interfejsem i operacjami na partycjach. Usunąłem powstały wolumin i rozszerzyłem wielkość partycji C. Po zaakceptowaniu komputer się zrestartował i rozpoczął działanie na partycjach.

Operacja przebiegła pomyślnie. D uszczuplony a C zwiększony.

Teraz EASEUS wykrywa normalnie wszystkie 5. partycji.

Dzięki za pomoc.

Temat można zamknąć. Pozdrawiam