Jak zwiększyć rozmiar partycji systemowej kosztem innej?

Witam

Jako nie pomyślałem przy instalacji systemu i przydzieliłem n C: tylko 40 GB na system to teraz muszę zwiększyć ten rozmiar bez utraty danych.

Czytałem o tym dużo w sieci ale to budzi moje zaniepokojenie, że będę musiał od nowa instalować system, usunąć jakąś partycję i przydzielić wolne miejsce do C:.

Zabawę zacząłem od: http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html.

Po zainstalowaniu i odpaleniu, program wykrył tylko partycję C: i żadnej innej. Stwierdziłem, że nie będę tam grzebał bo coś w kompie spiernicze.

Szukałem dalej i wyszukałem GParted. Zbootowałem płytkę i biorę się za robotę. W linuxie live część partycji wykryło jako czyste więc zabrałem trochę miejsca z innej co chciałem, było wolne miejsce i chciałem je dołączyć do C i nie dało rady.

Przypomniałem sobie, że na XP-ku robiłem coś takiego programem partition magic ale jak wyczytałem na Win7 robi dużo problemów.

Proszę Was o pomoc czym i jak mam to zrobić. Najlepiej aby program zainstalować, w nim wszystko poustawiać żeby było git.

Windows 7 64-bitowy.

W Win7 niekoniecznie trzeba używać dodatkowych programów, możesz zrobić to z apletu “zarządzanie dyskami”. bez problemu wykonałem to na swoim x64

Skoro już zainstalowałeś Easeus Partition Master, to można go było z powodzeniem wykorzystać. Jeśli jednak ten program nie wykrywał Ci innych partycji, poza partycją C ( a powinien! ), to pokaż obrazek systemowego Zarządzania dyskami , bo to wygląda coś podejrzanie.

Jeżeli chodzi o ten systemowy to wolałbym go unikać. Kiedyś komuś nieźle narozrabiał podczas takiego przydzielania miejsca na dysku.

A tu screen z zarządzania dyskami:

dyskipng_nhxpanq.png

Wg mnie jest wszystko w porządku z dyskami.

Możliwe, że EASUES nie wykrył dysków ponieważ syst 64 bitowy a program jest na 32?

W tak skonfigurowanym dysku spokojnie można “zdjąć” nieco obszaru z lewej strony partycji D i następnie dodać go do partycji C. Można to jednak zrobić jedynie programem zewnętrznym. W Zarządzaniu dyskami nie da się tego zrobić!!

Niemożliwe-w ciągu ostatnich 2 tygodni 2razy zwiększałem i zmniejszałem C, na potrzebę nadpisania windowsa.Mam 3dyski fizyczne,2 pendraki i widział wszystko [na pendraku robiłem usuwanie partycji i ponowne formatowanie].

A robiłem to wszystko EaseUS Partition Master 9.2- a mój system to WINDOWS 64 BIT.Zrobił co chciałem ,jak chciałem i bez żadnych problemów czy kłopotów z systemem.

No nie wiem… Nie za dużo tych dysków logicznych ? Kto Ci zakładał te partycje ? Ile masz fizycznych dysków i jak wygląda przydział : Litera > Dysk. Na jednym dysku mogą być przecież 4 partycje podstawowe, a jest potrzeba czwartą robi się dyskiem logicznym (3 podstawowe + 1…)…

Jeszcze raz zainstalowałem easusa i zrobiłem screena. Jak widać program wykrywa tylko C ;/

easepng_nhxhhwh.png

Partycje już miałem tak zrobione lecz w późniejszym czasie uszczupliłem trochę C bo XP nie potrzebował więcej niż 40. Przy robieniu Win7 zapomniałem zmienić rozmiar.

Według mnie partycje mogą być źle założone, na pewno jest to jeden dysk fizyczny ?..Odpowiedz :

Wystarczy screen z “Mój Komputer”?

komppng_nhxhhqq.png

Czy coś innego trzeba?

Ogólnie wystarczył screen z zarządzania dyskami…Chodzi o to czy masz pewność że wszystkie te partycje są na jednym dysku ?

Prawdopodobnie problem jest to że partycja D - ta z której możesz zabrać miejsce i przydzielić do C jest dyskiem logicznym…EASEUS jak widać u Ciebie nie rozpoznaje tego typu partycji/dysków.

W Zarządzaniu dyskami musiałbyś kliknąć prawym na D > zmniejsz wolumin > wprowadzić np 10000 - teraz ta mniejsza część znajdzie się za dyskiem C > tylko tą część można dołączyć do C, ewentualnie jak wydzielona część stanie się kolejnym dyskiem logicznym(zielonym) to musisz Usunąć tą partycję - tak żeby powstało nie przydzielone miejsce, i to nie przydzielone dołączyć w EASEUS.

Pozostaje tylko pytanie czy dane zostaną właściwie zorganizowane przy podziale D - nie wykonywałem czegoś podobnego w sytuacji podobnej do Twojej…

Dane mają właśnie zostać.

Wszystkie partycje są na jednym dysku twardym. Nie mam innego.

No to pozostaje :

Dodane sobota, 20 kwi 2013, 17:41

Poprawka - jak wydzielisz miejsce z D to daj zrzut z Zarządzania dyskami.

dyskipng_nhxhxwe.png

Źle (mój błąd) …Musisz z powrotem dołączyć to wolne miejsce do D , a następnie przy wydzielaniu podać rozmiar jaki ma zostać z D = 90000. Jak to wykonasz to podasz kolejny screen z Zarządzania dyskami z : Prawy myszki na Wolnym miejscu i fotka z tego co jest w menu kontekstowym.

dyskipng_nhxhnhq.png

Znowu nie tak…ponownie dołącz. W momencie podawania danych przy zmniejszaniu woluminu w miejscu :Wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia w (MB) : podałeś 90000 ?

Żeby móc coś ruszyć wolne miejsce musi się znaleźć za dyskiem C…tam gdzie teraz jest D…

Ja tylko mogę zmienić ilość miejsca jakie odłączam od dysku. Tylko w tej opcji mam możliwość manewru.

Tutaj dodaję screen z tym PPM bo gdy wcisnąłem alt to się menu wyłączyło.

dyskipng_nhxhnxp.png

Dobra , żeby nie przedobrzyć…pokaż teraz screen z EASEUS.

Jest identyczny jak wklejony kilka postów wyżej.