Jak zwiększyć taktowanie RAM? Gdzie znaleźć dzielnik CPU:RAM

Sprawa przedstawia się tak. Taktowanie mojego RAMu (vide: stopka) jest równe:

częstotliwość HTT * mnożnik procesora / dzielnik przypisany do jednego z 4 div * 2

Mogę wybrać div 400, 533, 667 bądź 800 (dzielniki wynoszą odpowiednio, 11, 9, 7, 6). Warto zaznaczyć, że na div 800 komp nie wstaje (chyba ze po zmniejszeniu mnoznika procesora, ale to tez zmniejsza taktowanie i jednego i drugiego).

Czyli w moim przypadku:

275 (HTT)* 10,5 (Mnożnik proca) / 7 (przy div 667 ustawionym w BIOSie) * 2 = 825 mhz.

Pytanie:

Jak zwiększyć to taktowanie 825 mhz. Przez zwiększenie div (czyli zmniejszenie dzielnika do 6) - nie, bo komp nie wstaje. Przez zwiększenie HTT, ani mnożnika też nie - zostały ustawione na maxa przy podkręcaniu proca. Więc jak?

Słyszałem o podkręcaniu Intelów przez zmianę dzielnika CPU:DRAM - np. 1:2, 4:5 itp. Czy w AMD też coś pełni taką rolę? Gdzie to znaleźć w Award BIOSie?

HELP!

To co ustawiasz to właśnie ten dzielnik. Próbuj z tym wyższym ale ramy muszą wtedy pociągnąć 1060mhz, czyli ze 2,3V przynajmniej byłoby wskazane na nie dać i podnieść timingi do np 5-5-5-15.

Na te ramy przy 1060MHz to możesz dać nawet 2,1V. Przy 2,3V to zrobią 1200+ jeśli masz dobre sztuki.

z tego co słszałem to ramy na micronach nie pójdą na 2.3V… ale nie wiem czy to prawda…

Tzn jak nie pójdą? nie rozumiem?

Pójść pójdą, ale na dłuższą metę takie napięcie je dosłownie niszczy od środka. Napisałem to poprostu aby sprawdzić czy pójdą z takim wysokim taktowaniem, nie muszą być wcale na micronach z resztą te ramy…

Na 2,2V chyba nic się im nie stanie.

No, ale przy wyzszym dzielniku (800) dzielnik jest 6, czyli 275 * 10,5 / 6 * 2 = 962,5 mhz :frowning: - i tylko tyle da się wyciagnąć? Na 2,1 V i timingach 5-5-5-15 nie rusza div 800. Zaraz sprawdzę na 2,2.

A może da się odblokować wyższe div?

EDIT:

Na 800 zanim się system zacznie bootować, pokazuje się komunikat, że nie można uruchomić systemu bo brakuje pliku \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM itd. Po powrocie do div 667 sytuacja wraca do normy. Może to z Windą coś nie tak? Kurcze, albo tak myślę, że te cztery giga Vitesta EE mają inne parametry niż 2x1 GB i nie są wcale dobre… ale to nieprawda, co? :stuck_out_tongue:

To wszystko zależy od tego, na jakich kostkach zostały zbudowane ramy. Jeśli nie masz ramów na mikronach, to się nie dziw, że ci nie idzie :stuck_out_tongue: . Wyższego dzielnika nie możesz odblokować, ale miałbyś jeszcze dzielnik 1066, gdyby płyta była nowsza, tzn na AMD7xx lub czymś konkurencyjnym…

Ale ten błąd, o którym pisałem nie jest do wyeliminowania bez zmniejszania dzielnika do 677? I czy da się sprawdzić na jakich kostkach są RAMy? Jak?

A w ogóle to co daje wyższa częstotliwość pracy? “Tylko” lepiej działający proc? Jeśli tak, to do obecnego chyba wystarczy 800 mhz, a jesli bede wymieniał to na coś z Intela, za czym idzie zmiana mo/bo. Gdzies czytałem, że na AMD wazniejsze są timingi, więc może lepiej zostawić 820 mhz i ustawić timingi na 4-4-4-12?

ściągasz radiator z ramu i co pisze na kostce :wink: jeśli jest logo micron to dobrze ale jak innych (elpida, promos, hynix bo chyba innych nie dają w a-data vitesta) to już gorzej… nie tragicznie, ale gorzej :wink:

ale po ściągnięciu radiatora tracisz gwarancję…

Nie ma znaczenia na jakich są kościach, poprostu przetaktuj i zobacz czy chodzą.

A co do taktowania to jeśli to max stabilne htt to tyle będzie max i trzeba się pogodzić, na tych 960mhz można też przecież zacieśniać timingi :slight_smile:

Radiatory są chyba klejone, wolałbym nie sciagać :confused:

Tia, tyle że te 960 mhz nie wchodzi - nawet przy pamieci voltowanej 2,2. Pisałem przecież co się dzieje gdy dam div 800 - Windows sie nie bootuje tylko wyrzuca, że nie można uruchomić systemu bo brakuje pliku \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM itd

W dniu 18.04.2008 , o godzinie 20:50 został dopisany post przez kremuwa

div 800 uruchamia się na niższym mnożniku, ale obniża to taktowanie i procka i RAMu… :expressionless:

bez sensu…

zwiększ napięcie ramów do 2.3V skoro to nie microny i sprawdź czy przy div 800 chodzi stabilnie…

O ile sobie przypominam, to ramy A-data Vitesta mają różne oznaczenia literowe zależnie od tego, na jakich kostkach zostały zbudowane. Więcej informacji na http://www.google.pl :stuck_out_tongue:

Poza tym kremuwa, źle mówisz. Od dzielnika ramu zależy tylko jego taktowanie. taktowanie procesora jest takie samo, czy masz div 400, czy div 1066. Im wyższy div, tym wyżej taktowany ram.

Tak, tylko ze u mnie jest max 800 div, a i tak na nim nie pojdzie - nawet na 2,3 V - ale zapraszam do tego tematu, gdzie w ostatnim poście opisałem problem:

viewtopic.php?f=19&t=237731&start=15

…podłącze się do tematu. Własnie wczoraj podkręcałem swój sprzęt (w tym pamięci): Patriot 2x1GB 800 MHz Dual LLK CL4.

  • Ich ustawienie (przed O/C): 383,33 MHz (766,6 MHz efektywne); napięcie 1,9V; timingi 5-5-5-16.

  • Po O/C ustawienie RAM wynosi: 433 MHz (866 MHz efektywne); napięcie 2.0V; timingi 5-5-5-16.

A teraz pytanie: do ilu MHz mogę pokręcać te kości? Do ilu max mogę podnosić napięcie? Może ma ktoś takie pamięci i coś mi poradzi. A może zostawić tak jak jest a spróbować obniżyć timingi? :smiley:

Instaluję VIste - może tam wejdzie na memclock 800. Jesli tak, sprawdzę na jakim napięciu.