Jak zwiększyć wykorzystanie pamięci współdzielonej w komputerze?

Witam,
mam taki problem.
Posiadam kartę graficzną gigabyte radeon hd 7870 taką jak w linku poniżej


ma ona 2 gb pamięci dedykowanej. Teoretycznie powinna spokojnie łyknąć Zwifta, jego wymagania w linku niżej
https://support.zwift.com/en_us/supported-devices-to-run-zwift-H1Cj9QbeB
ale już po chwili od uruchomienia Zwift korzysta z całości 2gb VRAM. Po zmniejszeniu ustawień Zwifta na minimalne gra działa dosłownie kilka minut i albo się zawiesza komputer albo samoczynnie restartuje. Rozumiem tutaj kończy się wydajność VRAM karty graficznej, użycie GPU karty sięga max 30%, temp GPU 50 stopni. Mając 32gb ramu system podaje ze ma 18gb pamięci współdzielonej ale podczas uruchomionego zwifta nie widzę, poprzez menadżera zadań, żeby z niego korzystał. Da się coś przestawić by zaczął z niego korzystać? VRAM dochodzi do 2gb i koniec gry. Na necie są jedynie zapytania jak wyłączyć współdzielenie a jak sprawić by to działało brak zapytań.
Komputer składa się:
Asrock 370 Pro 3
AMD FX 8320
32 gb ram (4x8)
gigabyte radeon hd 7870
512gb ssd
750W zasilacz
65 calowy Philips 4k jako monitor

Testowane i wymieniane na inne: pamięć, zasilacz, listwa zasilająca i one były ok
Karta graficzna testowana również OCTT i przechodzi bez problemu.

Nie gram w gry więc nie mam porównania z innymi grami.
Sterowniki do karty graficznej to przeróżne stosowałem.

Ewidentnie karta nie wyrabia w Zwift mimo zmiany ustawień na minimalne. Wcześniej monitorem był 43 calowy tv teraz 65, sprzętowo nic się więcej nie zmieniło. Zmiana rozdzielczości monitora też nie daje efektu, może jedynie kilka minut dłużej działa, ale to tylko może.

Powrócę do zapytania do się jakoś zmusić by komputer korzystał z dostępnej pamięci współdzielonej?

Pozdrawiam

Grafika współdzielona nic nie daje, ten sprzęt na luzie ma sobie radzić z tym programem. Wczoraj też się bujałem z 30% użycia GPU i pomógł mi punkt 2.
Low GPU usage issue. - Microsoft Community

właśnie sprawdziłem. niestety żaden z 3 punktów nie przyniósł poprawy.
Pożyczyłem kartę nvidia quadro k5000 4gb i może ona przyniesie jakąś zmianę

Zainstaluj ponownie DX9 często w takim sofcie który opiera się o starsze biblioteki występują problemy gdy coś podmieni którąś z bibliotek na nowszą. Zdaje się, że wersja dodawana do 10 nie jest taka sama jak DX9, mimo, że w wielu przypadkach działa poprawnie.

mając zainstalowany dx12 nie pozwala mi zainstalować dx9. biblioteki sprawdzałem już wcześniej. Zwift to nowy program i na bieżąco aktualizowany. Support Zwifta w oparciu o logi programu nie widzi problemu po stronie Zwifta.

Pozwala. Dx9 c pobierasz ręcznie z np. DP.

pobrać tak ale nie pozwala zainstalować bo daje komunikat ze już nowszy d12 jest w systemie zainstalowany

Ręcznie tutaj masz. Wypakowujesz do jakiegoś folderu i setup, i pojedzie. Nie pobiera automatu ze strony.

Odpal jakieś OCCT test, test grafiki na100% i zobaczysz czy coś w komputerze nie klęka


Karta i procek są fajne, ale 5 lat temu.

Od czego by tu zacząć, to co pisał jajecpl na poczatek - sprawdź kartę. I to nie na kilka minut, ale zapuść na godzinę np. Ona już teoretycznie jest trupem, i wywalanie z gry może wynikać z uszkodzeń karty (popękane lutowania np).

Natomiast względem „zwiększenia pamięci współdzielonej”, Ty tak na serio? Wiesz jaka jest różnica pomiędzy Vram i Ram, poza literą V? :slight_smile: Pzrepaśc wydajnosciowa, szczególnie przy muzealnym RAM jaki masz na tej platformie. Jeżeli karta zacznie korzystać z RAM, to będziesz miał grę w stylu płynnie-przyciety obraz-płynnie-przycięty i tak cały czas…

Wniosek jest jeden: czas na wymianę kart, jak ceny spadną kup coś nowszego, lub dolutuj sobie VRAM. . :wink:

Mnie zastanawia jedna rzecz. Ponoć logi tego programu ktoś sprawdzał i jeśli byłyby to błędy krytyczne uszkodzonej kości vram, albo inne to zostałyby tam odnotowane :thinking:
Można by po awarii zerknąć na nowe błędy krytyczne w systemowych logach jeszcze…

OCCT przerabiałem 3 razy test 1h i wszystko ok było. nie potrzebny mi super hiper komputer gejmingowy, a ten do pracy DTP jest wystarczający.

Wasabi1084 to wieczorem doinstaluje te directy.

Taką konfigurację komputera mam już pewnie z 8 lat a od 6 lat korzystam z zwifta i działało to bezproblemowo. Problem występuję od około 4 miesięcy. Przeinstalowywanie windowsa nie pomogło, zmiany dysku ssd też nie, zainstalowanie Zwifta na świeżutkim windowsie taki sam efekt. Albo zmrozi komputer albo restart. Przy pracy w Ai, Id czy Ps ani żadnym innym programie nie ma takiego mrożenia i restartu.

mam możliwość podmiany karty na nvidia quadro k5000 4gb czy może to coś poprawić? wiem, ze to nie jest karta do gier, ale z gier nie korzystam poza platforma treningowa Zwift, jwięc gejmingowa karta mi nie potrzebna

Pewnie, testuj. Jeśli nie poniesiesz z tego powodu kosztów, to wykluczysz jedno podejrzeń kolegów.

Ale używaj DDU po deinstalacji jaką oferuje AMD i Nvidia.

DDU używałem

A jeszcze jedno „głupie pytanie”, czy problemy masz na sterownikach zainstalowanych przez Windowsa 10 automatycznie, czy może na tych z całym softem do OC ? Pobaw się tymi od W10, bez dodatków.

sprawdzałem takie i takie

direct 9 początkowo wydawało mi się, że naprawił problem, jednak okazało się to złudne. czy jest możliwość, że to płyta główna szwankuje? da się to jakoś sprawdzić?

Użyć innej płyty.

Jeżeli nadal z HD7870 2048MB problemy, to równa szansie na dożycie setki pijąc i paląc do upadłego. :wink: