Jak zwiększyć zasięg WiFi bez repeaterów?

Witam. Mam dość spory dom i mój obecny router TP-LINK TL-MR3420 nie pokrywa go zasięgiem (łapie ledwo trzy pomieszczenia, a w niektórych zasięg jest, ale nie idzie nawiązać stabilnego połączenia). Wiem, że najprościej jest zamontować repeatery, ale mam z nimi złe doświadczenia (komórka co chwile musi zmieniać sieć, drukować można tylko będą podłączonym pod ten sam repeater co drukarka). Czy można to inaczej rozwiązać? Lepszy router, może jakaś antena?

Nie bardzo, ścian i fizyki nie oszukasz.

Czyli zostaje męczyć się z repeaterami. A czy da się ustawić by 2 repeatery tworzyły tą samą podsieć?

Ten routerek to taki tani szajs, ale możesz zawsze spróbować wymienić anteny na takie z większym zyskiem. Nie wiem z jakimi repeaterami miałeś do czynienia, ale co do zasady powinny udostępniać zmostkowaną sieć o tej samej nazwie z tą różnicą, że będzie ona działać na innej częstotliwości więc zmiana repeatera powinna odbywać się w locie.

Jest oprogramowanie do rooterów które pozwala zwiekszyć moc ponad dopuszczalne normy. Spróbuj je wgrać i pokombinować OpenWRT. Dla twojego zdrowia to jest nieszkodliwe.

http://www.dobreprogramy.pl/Jak-zaczac-przygode-z-OpenWrt-i-Gargoyle,Blog,63381.html

Niekiedy fabryczne oprogramowanie ma podobno możliwość wybrania norm. Amerykańskie normy pozwalają na większą emisję. “W wielu ruterach wystarczy zainstalować amerykańską wersję firmware (w USA obowiązują inne normy dotyczące mocy urządzeń bezprzewodowych), pamiętajmy jednak, że tak spreparowane urządzenie może przekraczać ustawową granicę mocy 100 mW dozwolonej w Unii Europejskiej.”

http://tech.wp.pl/kat,1009785,page,3,title,Masz-wolny-internet-w-domu-Wiemy-jak-go-przyspieszyc,wid,13301645,wiadomosc.html?ticaid=116347

Tak jak pisał @GioWDS, repeatery powinieneś zmostkować,wtedy nie będzie problemu z drukowaniem. Szukaj urządzeń z 802.11f, komórka będzie się automatycznie przełączała między punktami dostępowymi,

Jeśli masz możliwość wpięcia drugiego routera w miejscu, gdzie nie masz zasięgu, to będzie najlepsze rozwiązanie. Skonfigurujesz na drugim routerze taki sam ssid i hasło do sieci i wtedy po jednokrotnym sparowaniu urządzeń na nowym routerze będą Ci się urządzenia przepinać pomiędzy routerami. Z samymi repeterami też mam złe doświadczenie (kwestia transferów na zwiększonym obszarze). Możesz jeszcze dla testów przenieść router w inne miejsce i zobaczyć na jakimś wifi analizerze jak „daleko” sieje Twój router. Być może miejsce, w którym stoi za bardzo tłumi sygnał.

 

Możesz też zastosować ciut droższe rozwiązanie z firmy ubiquiti. Std są to co prawda std access pointy, ale z doświadczenia wiem, że bardzo dobrze pokrywają obszar.

 

[Przemek]

@kchteam: tyle, że router rozdzieli sieci, trzeba wtedy ustawiać routing, kombinować. Po co domową sieć dzielić, ustawiać drugi DHCP, etc.?