Jak zwolnic jeszcze troche RAMu

Witam wszystkich!

Mam Acera Aspire 3003WLMi z 512 RAM, z czego 128MB dałem na grafe.

Ostatnio namiętnie gram w Civ IV.

Lapek ciągnie grę, ale pod koniec grania zwalnia strasznie!

Na początku grania zwalniam RAM, wyłączając z paska narzędzi niepotrzebne akurat programy t.j. Skype, drukarkę itd. Czasami da się grac aż do samego końca bez tego cholernego zwalniania.

Mam program Kalendarz, który pokazuje ile mam wolnej pamięci RAM.

Przy włączaniu kompa Kalendarz pokazuje,ze z 386MB dostepnego RAMu mam gdzieś około 70-90 MB wolnego. Po wyłączeniu przed grą kilku programów mam już 115-140 MB.

Nie wiem skąd biorą się te różnice??

Proszę mi podpowiedzieć, – co mogę jeszcze zrobić, aby zwolnić jeszcze ciut RAMu.

Na razie nie mam zamiaru kupować dodatkowych kości RAMu, bo komp mi śluzy do pracy i w zasadzie ja nie gram na nim.

Dziękuję.

Może jakiś programik.

Ze swojej strony polecam Ram Cleaner

uuu te programy robią więcej szkody, aniżeli pożytku, zamiast przyśpieszyć one zwalniają system :x

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … topic=7723

Powyłączaj zbędne usługi :slight_smile: trochę ramu zejdzie

wigrus , a tutaj to bym się klucił. No ale…

W CHIP’ie z lipca masz świetny program CacheBoots PRO, którego sam uzywam no i zeczywiście zwalnia sporo pamięci, co wyraźnie delikatnie przyśpiesza system ;]

:stuck_out_tongue: na moim przykładzie takie programy nie robiły wrażenia, zamiast przyśpieszyć system zwolnił, zamiast program czy gra miała szybciej się uruchamiać, uruchamiała się wolniej, a to wiadomo z jakiego powodu, dane przerzucane są do pliku wymiany. No ale jeżeli takie programy Ci pomagają to będę mówił za siebie :wink:

Klakier możesz antywirusa i firewalla wyłączyć na czas grania, co oczywiście wiąże się też z wyłączeniem neta, bo jakbyś tego nie zrobił to … :x

Możesz użyć programu SpeedXP tam jest opcja Usuń RAM z niepotrzebnych obiektów :wink:

:arrow: http://www.softpedia.com/get/Tweak/Syst … edXP.shtml

Screen

92f4225425cd0220m.jpg

Poczytaj o wymaganiach i instalnij patcha, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś:

http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=4767

Ewentualnie Programik , chociaż jestem podobnego zdania co wigrus. Tego typu programy za wiele nie pomagają. Niektóre w czasie zwalniania pamięci powodują totalne zawiechy innych programów czy nawet systemu. Same zabierają jakąś część pamięci, żeby móc funkcjonować.

Grunt to odpowiedni sprzęt i konfiguracja softu od systemu zaczynając.

W przypadku tego lapka wyłączyłbym doszczętnie wszystkie “upiększacze” windy.

Mój Komputer->Właściwości->Zaawansowane->Efekty wizualne->Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności. Z tym, że to jest dopiero “wierzchołek góry lodowej”.

To się zdecyduj. Nie chcesz inwestować w RAM ale chcesz, żeby gra płynnie chodziła. Albo, albo. Albo pykaj w Civ III. Chyba, że ten patch coś pomoże.

Czasami, jeżeli jest kiepsko zoptymalizowany kod gry, nie pomoże nic za wyjątkiem dokupienia pamiątek.

Przykład - mod do BF Forgotten Hope 0.7. Bez 1GB RAM-u lepiej do tego się nie zabierać. Jeśli się tyle nie ma a jednak koniecznie chce się w to pykać, to trzeba się przyzwyczaić, że czasami gra dostaje “czkawki”. Sie wie, bo ma sie tylko 512MB :lol: .

A widzisz tutaj tez sie nie zgodze, poniewaz jeśli komuter jest z SP2 to wtedy zaręczam, ze może być wyłączony FV i AV i nie powinno nic wpaść. Wiem bo kiedy miałem 128 RAM’u to nie miałem żadnej ochrony a wirusy nie wpadały ;]

Na ale to juz OT

kosior6 no wiesz tak napisałem profilaktycznie, żeby nie było niedomówień, że puszcza czysty system na neta :slight_smile:

użyj dRAMatic. Wyłącz antywirusa na czas grania

A może zmniejsz do 64 MB powinno wystarczyć.

I jak tam pamięć wirtualna wyłączona(swap) - lap nie powinien mieć problemu z brakiem pamięci,może być wolniejszy,ale powinno wszystko chodzić.