Jaka antena do telewizji naziemnej?


(promnica) #1

Hey, mam pytanie do forumowiczów zorientowanych w kwestii odbioru telewizji naziemnej. A mianowicie, czy antena dvb-t poprawia odbiór cyfrowej telewizji? Na stronie http://www.eltrox.pl/tv-i-multimedia/telewizja-naziemna/anteny.html jest sporo tego sprzętu, o różnych parametrach na których się kompletnie nie znam. I pytanie, czym różnią się anteny pasywne od aktywnych? Pomóżcie mi coś wybrać


(_BACA_) #2
  1. Nie do końca rozumiem pytanie. Dvb-t to standard związany ze sposobem nadawania cyfrowego sygnału telewizji. Są dwa do pięciu rodzajów anten. Podstawowy podział to naziemne i satelitarne.
    1.5. Prawdopodobnie chodzi Ci o antenę kierunkową i siatkową (obie naziemne). Kierunkowe są lepsze jeśli chodzi o jakość sygnału, a siatkowe jeśli chodzi o szerokość pasma odbioru tj. jeśli chcesz podłączyć też radio to siatkowa jest lepsza.
  2. Antena aktywna to taka którą podłącza się za pomocą zasilacza (12 V, ok. 80 mA), co poprawia sygnał i rekompensuje pogorszenie się sygnału już w momencie gdy “idzie po kablu”. Pasywna to ta bez zasilacza.
  3. Jeżeli mieszkasz w tym samym powiecie w którym znajduje się nadajnik to powinna ci wystarczyć pasywna antena siatkowa. W przypadku gdy znajduje się w miejscu niewidocznym (zasloniety przez inne budynki) aktywną. Gdy w powiecie osciennym, lub dalej - aktywną kierunkową. Kieruj się również poprawą sygnału podawaną przy antenach w -dBm (kierunkowe mają lepsze osiagi, zresztą aktywne jeszcze lepsze).
  4. Kable - w zależności od tego gdzie będą pociagniete (przy instalacji trojfazowej, wielu kablach instalacji jednofazowej, czy też “samotnie”) powinno się wybierać kable ekranowane - im więcej mozliwych zakłóceń tym bardziej ekranowane), stosuje się kable koncentryczne.
  5. Wtyki - do telewizji naziemnej stosuje się rtv, przy czym mi zawsze było wygodniej stosować wtyki F (obowiazkowo zakrecane, do zaciskanych jest potrzebna zaciskarka), a na zakonczeniu (przy tv) przejsciowka na wtyk rtv. (2 wtyki to koszt 1,50, przejściówka podobnie).

(Longhorn2009) #4

Na stronie http://www.dvbtmap.eu/ możesz sprawdzić pokrycie zasięgiem w swojej okolicy i odległości do wybranych nadajników. Najmniejszy problem jest z mux 3, ma największe pokrycie doświetleniami. Z mux 1, 2 też jest nieźle. Mux 8 nadaje w innym paśmie vhf i często w pionowej polaryzacji i przy większych odległościach od nadajnika niezbędna jest dedykowana antena pod vhf lub przynajmniej combo uhf/vhf.


(qbpm) #5

Nie napisałeś nic o tym z którego nadajnika chcesz odbierać sygnał, ani gdzie go zamierzasz odbierać. Generalnie najlepiej jest wziąć najlepszą antenę pasywną (bez wzmacniacza). Wzmacniacz potrzebny jest tylko gdy mamy bardzo długi kabel antenowy, lub naprawdę bardzo złe warunki odbioru, lub instalacja jest rozdzielana na wiele odbiorników (każdy rozdzielacz tłumi sygnał). Jeśli z miejsca zamontowania anteny widzisz nadajnik, to do odbioru wystarczy byle co, jednak gdy nie widzisz, to albo zaproś instalatora, albo kup od razu najmocniejszą antenę. Najmocniejsza sprawdzi się w złych jak i dobrych warunkach, więc jest uniwersalna. Od jakiegoś czasu z powrotem do odbioru tv potrzebny jest zazwyczaj zestaw dwóch anten, jedna na pasmo vhf i druga na uhf. Bardzo ważne jest sprawdzenie w jakiej polaryzacji nadawany jest program w paśmie vhf (MUX8), ponieważ jest to różnie z różnych nadajników. Tu jest wykaz:
http://www.dipol.com.pl/dane_nadajnikow_tv_naziemnej_w_polsce_bib07.htm
Upraszczając, proponuje:
Antena na pasmo uhf: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_44-21-60_tri_digit_dvb-t_uhf_A2670.htm
Antena na pasmo vhf: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjno-radiowa_dipol_7-5-12_dvb-t_dab_A0710.htm
zwróć uwagę na sposób montażu anteny vhf w zależności od polaryzacji sygnału.
Zwrotnica do zsumowania sygnałów z tych anten: http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_zwr-210dc_fm-vhf-uhf_telmor_C0325.htm
lub jakaś inna, jeśli chcesz również odbierać stacje radiowe FM, to musisz użyć takiej co ma wejście na antenę FM, i oczywiście użyć jeszcze anteny FM.
Do tego kabel:
http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_triset-113_pe_zelowany_klasa_a_75_om_1m__E1017_1.htm
do tego wtyki F wg potrzeb. Uwaga, wtyki F kupuje się na konkretną średnicę kabla, jak kupisz za małe, to nie założysz takiego złącza na kabel bo nie wejdzie.


(czarnylas) #6

Pobież sobie apke EmiMaps która wyświetli jakie stacje masz w zasięgu i w jakiej odległości a dopiero wtedy szukaj anteny.


(kubamakati) #7

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.


(zbigg47) #8

Komu twój post w tym temacie potrzebny po roku czasu? Sprzedawcą anten jesteś?


(kubamakati) #9

Nie porostu znalazłem to wiedz się z tym podzieliłem