Jaka Antena Kierunkowa czy Dokólna?

Cześć

Mieszkam w terenie górzystym do nadajnika mam może 7-8km ino teraz pojawia się problem mój dom znajduje się tak jakby w dolinie wszędzie gdzie się obrócę jest góra . I teraz pytanie która z anten by była lepsza ?

Kierunkowa antena będzie najlepsza i wcale nie musi być skierowana w kierunku nadajnika. Jeśli masz krotki dystans do nadajnika możesz szukać sygnału nawet w przeciwnym kierunku ponieważ sygnał będzie odbijał się od obiektów stałych ( góry ) . Czasami powstaje nawet efekt echa czyli ten sam sygnał dochodzi do anteny z rożnych kierunków i różnica czasowa spowodowana odległością jaka pokonuje sygnał do obiektu ( góry ) i wraca z powrotem. Musisz uwzglednic ze sygnał odbity od gór będzie słabszy bo będzie rozproszony. Wiec antena kierunkowa z dobrym zyskiem sygnału i dopasowana do częstotliwości . Pozdrawiam :lol:

Tak jak kol. wyżej napisał. Zajrzyj również tu: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna … rowa-dvb-t Wejdź na forum(http://forum.emitel.pl/), poszukaj swoją lokalizację, napewno znajdziesz wiele przydatnych wskazówek.

A czy antena 17dBi starczy na ten dystans 7-8km?

W Twoich warunkach, z jak największym zyskiem energetycznym! Niestety, najdroższa. Nie wykluczone zastosowanie jeszcze wzmacniacza antenowego. Szkoda, że nie podałeś lokalizacji i mocy nadajnika.

7-8 km od nadajnika… Najpierw spróbowałbym z anteną siatkową. W takich sytuacjach potrafią się najlepiej sprawdzać.

Tylko na początek z symetryzatorem, i najlepiej nie “z bazaru” (albo marketu), tylko ze specjalistycznego sklepu.

Powiem tak z tego co mowi mapa to mam GSM900 I UMTS900 wiec 3g nie chyci raczej

O czym ty mówisz ??

Bo odpowiedzi kolegów powyżej dotyczą raczej odbioru TV cyfrowej a nie telefonii komórkowej.

No to oni raczej mnie nie zrozumieli chodzi mi o internet mobilny

Nie oni nie zrozumieli, tylko tego nie sprecyzowałeś …

Widząc wpis na shoutboksie miałem o to zapytać, ale moderator mnie powstrzymał, twierdząc że shoutbox nie jest od zadawania pytań (w sumie dlaczego?), a tutaj już wszyscy wyszli z założenia że chodzi o telewizję. W sumie nic dziwnego, wskazuje na to dział.

No to kierunkowa, bo siatek na pasmo komórkowe raczej nie robią, a dookólna to raczej nie jest dobry pomysł.

Rozumiem że stacja bazowa jest za górką. Jeśli tak, to może nie być łatwo z sygnałem. Podstawa to wysoki maszt antenowy i antena na samej górze.