Jaka antena pokojowa do ok. 60 zl :)

Witam. Od razu przepraszam za brak polskich znakow ale pisze z komorki. Mieszkam na 4 pietrze w Czestochowie. Mam zwykla antene pokojowa thomson ze wzmacniaczem antena jest okragla siatkowata czyli taka zwyczajna ant. pokojowa. Mam niestety na niej lipny obraz wiem ze nieuzyskam idealnego ale zeby przynajmniej mogl cos komfortowo poogladac. Myslalem o takiej http://allegro.pl/antena-dvb-t-pokojowa … 27726.html ale nieznam sie na tym i nie wiem czy jak kupie ta antene to obraz sie poprawi… suma ktora moge przeznaczyc to jakies 60 zl.

Zapomnij, na takim gówienku to se możesz oglądać ale jak mieszkasz tuż obok nadajnika.

Już lepszy efekt uzyskasz na zwykłym dipolu zrobionym z kawałka kabla antenowego (zakładam że chodzi ci o naziemną tv cyfrowa DVB-T skoro dałeś link do anteny DVB-T).

Jak chcesz oglądać na antenie pokojowej to musisz kupić dobrą Telmorowską ze wzmacniaczem i dobrym zyskiem (koszt ok 90zł), o tanich pokojówkach zapomnij.

Fachowców w tej dziedzinie znajdziesz tu: http://forum.emitel.pl/

nikt Ci nie da gwarancji , chyba że ktoś ma taką samą tym samym bloku na tym samym piętrze i z tej samej strony do nadajnika. Mieszkasz na 4 piętrze , a ile blok ma pięter ? jest jakaś szansa wystawienia anteny na dach ? czy z okien widzisz jakieś inne anteny ? czy starą antenę Masz ustawioną w tym samym kierunku co inne anteny ? jeśli Jesteś z drugiej strony do nadajnika to masz kilkadziesiąt metrów zapory( ściany beton żelbeton ) przed sygnałem TV , może się okazać że tylko spacer na dach pomoże a jeśli możesz skierować antenę na wprost do sygnału nadajnika to sprawdź czy aby kabel , wtyczka antenowa są sprawne. nie chcę “filozofować” w tym temacie ale chyba w Częstochowie programy telewizyjne są nadawane z dwóch różnych nadajników , czyli może się okazać że Ty do dobrego odbioru programu będziesz potrzebował dwie anteny ( zależy tylko to do twojego ustawienia względem nadajników ) jeden możesz mieć z tyłu a drugi z przodu . Przyjrzyj się się na anteny w twojej okolicy i spróbuj ustawić ją w tym samym kierunku

k038 - opanuj się.

Człowiek chce się coś dowiedzieć o antenach pokojowych, a ty proponujesz mu całą instalację antenową.

Proponuję Ci poczytać: http://www.telewizja-cyfrowa.com/antena_dvb_t.html

czytałem to przed Twoim postem … pozdro…

kupiłem tuner dvb-t

(gdańsk, od chwaszczyna w lini prostej 14km)

na antenie pokojowej w gdańsku nic nie odbierało

na zwykłej antence z zestawu, odbierało wszystko, ale częste problemy i jak odbierało dobrze tvn i polsat to tvp1 i tvp2 źle.

na antecie siatkowej za 60zł odbiera wszystko ok, kupiłem dużą, ale na pewno starczyła by mniejsza ( nie było akurat małych)

Tuner DVB-T na razie ci się nie przyda. Na razie, bo już w przyszłym miesiącu (do 30 kwietnia, ale sygnał powinni włączyć wcześniej ze względu na testy) w rejonie Częstochowy zaczną być nadawane w DVB-T programy Polsatu, TV4, TVN-u i Pulsu, natomiast w październiku programy TVP. W Gdańsku telewizja cyfrowa została już uruchomiona, dlatego dodo.gemini ma odbiór.

To że antena ma napisane DVB-T (tym bardziej pokojowa), to jest tylko chwyt marketingowy, bo do TV analogowej i cyfrowej stosuje się takie same anteny. Anteny mogą różnić się w zależności od pasma częstotliwości do którego są przeznaczone, a naziemna TV cyfrowa nadawana jest w tym samym paśmie, co analogowa.

Możliwe, że kiedy wejdzie DVB-T, będziesz mieć dobry odbiór na tej pokojówce. Możesz więc poczekać ten miesiąc.

Obiekt nadawczy dla rejonu Częstochowy (Wręczyca - programy TVP1 i TVP2) oddalony jest o kilkanaście kilometrów, tak więc na antenie pokojowej odbiór nie powinien być tragiczny. Pozostałe programy nadawane są z obiektu Błeszno w południowej części miasta, ale ze znacznie niższą mocą. Tak więc ich odbiór może być gorszy.

Spróbuj najpierw podłączyć do gniazdka antenowego (środkowy styk) kawałek drutu albo kawał przewodu z cienką izolacją (możesz jeszcze spróbować podłączyć go do jakiegoś metalowego elementu typu karnisz czy balustrada). Jeśli na tym nie będziesz mieć lepszego odbioru niż na tamtej pokojówce, nie ma innego wyjścia jak pomyśleć nad anteną zewnętrzną. Albo poczekać na DVB-T.

Chodzi mi tylko o tv analogowa :slight_smile: niemam mozliwosci zamontowania anteny zew. Antena stala by na parapecie przy oknie.

Tuner do DVB-T i tak będziesz musiał w końcu kupić, kiedy wyłączą w twoim rejonie TV analogową (terminy jeszcze nie są ustalone, a właściwie to są, ale mało prawdopodobne jest ich dotrzymanie). Chyba że planujesz do tego czasu wymienić telewizor. A w DVB-T obraz będziesz mieć żyleta, bo to sygnał cyfrowy. Tak więc warto to rozważyć.

Spróbuj podłączyć do gniazdka antenowego (styk środkowy) drut lub odcinek przewodu z cienką izolacją, próbując kierować je w różne strony.

Możesz jeszcze próbować z tą anteną:

http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_we … _A6030.htm

Ona jest “do DVB-T”, ale z TV analogową też będzie sobie radzić.

Na pewno nie kupiłbym anteny oznaczonej jako “super mocna”, bo jakość odbioru zależy nie tylko od mocy sygnału (która zresztą nie może też być za duża), ale również od jakości sygnału.

To dość kontrowersyjne stwierdzenie bo w DVB-T i tak nadają nam jedynie sygnał w jakości SD 576i a znając życie to nigdy nie dadzą nam jakości HD za free (choć to i tak lepsza jakość niż w analogu).

Poza tym przy słabym zasięgu przewagę ma jednak tv analogowa bo tam pojawiają się szumy i zakłucenia obrazu ale od biedy da się oglądać a w DVB przy słabym zasięgu pojawia się “pikseloza”, szarpanie obrazu i/lub dźwięku, odbiór jest dobry na zmianę z jego brakiem (bardzo to denerwujące) lub sygnał całkiem zanika i nie ma nic.

A wracając do tematu z analogiem to jest trochę prostsza sprawa przy wyborze anteny ale niezmienne pozostaje to że na kiepskiej antenie (nawet ze wzmacniaczem) będziesz mieć gorszy odbiór niż na dobrze ustawionym kawałku druta więc nie opłaca się kupować taniego szajsu (kupiłem jedną taką którą następnego dnia zwróciłem).

Pisząc “obraz żyleta” miałem na myśli brak zakłóceń charakterystycznych dla obrazu analogowego (jak śnieg).

To też zależy od tego, jak słaby jest ten sygnał. O ile w TV analogowej płynnie wraz ze spadkiem siły sygnału i wzrostem zakłóceń, wzrastało śnieżenie i pojawiały się różne “efekty specjalne” (skakanie obrazu, różnego rodzaju pasy i wygięcia, czasem nakładające się inne programy). W TV cyfrowej do pewnej granicy (gdzie przy analogu mielibyśmy prawdopodobnie spory śnieg - ale to zależy, bo tutaj siła tym bardziej nie jest tak ważna jak jakość) - obraz jest czysty, wraz z jej osiągnięciem mamy właśnie pikselozę i stopklatki, czego oglądać się raczej nie da. Poniżej odbioru nie ma w ogóle.

Z dobrym ustawieniem anteny pokojowej mogą być problemy (odbicia sygnału itp). Można próbować stawiać ją przy oknie, ale nie każdy ma okno skierowane na obiekt nadawczy. Nie mówiąc już o antenach dookólnych. Tym bardziej, że w Częstochowie programy odbierane są z dwóch różnych obiektów, kąt między którymi z pewnością przekroczy 45 stopni (może być nawet 180). W przypadku poprawnej instalacji antenowej, powinny tutaj być zastosowane dwie anteny kierunkowe połączone zwrotnicą. Myślę, że dobrej jakości tzw. antena siatkowa, w wielu przypadkach również powinna sobie z tym poradzić.

To, że antena jest ze wzmacniaczem nie znaczy, że będzie lepiej odbierać. Dla przykładu w bezpośrednim sąsiedztwie nadajnika z pewnością lepszy odbiór będzie bez wzmacniacza.

Może napisz, w jakiej części Częstochowy mieszkasz.

racja na DVB-T potrafi być pikseloza. Mieszkam przy ruchliwej głównej ulicy i antena często dostaję wibracji od tramwajów i wtedy najczęściej przycina obraz. Plus jest taki, że jak złapię jeden kanał to złapie wszystkie tj. u mnie 14 z czego ogladac moge 12 (2 czarne).

Tramwaje, trolejbusy, kolej itp. mogą być dodatkowym źródłem zakłóceń bo jako że są zasilane prądem generują ogromne promieniowanie elektromagnetyczne które może znacznie wpływać na pogorszenie zasięgu we wszystkich urządzeniach nadających/odbierających na falach radiowych (tv analogowa/cyfrowa, komórki, WiFi, Bluetooth itp. itd.).

No ale po antenie pokojowej nie można oczekiwać cudów. Nigdy nie da ona takich efektów, jak prawidłowo wykonana instalacja antenowa.

Że antena pokojowa nie dorówna dużej porządnej antenie to się zgodzę ale nie zawsze jest możliwość/sens montować wielką antenę.

Tylko że poprawnie wykonana i poprawnie podłączona antena pokojowa też jest “poprawną instalacją antenową” a kiepska duża antena lub źle zamontowana/podłączona będzie z kolei “niepoprawną instalacją antenową” - to tak w gwoli ścisłości.