Jaka anteny do rutera i a jaka do odbioru?

Witam szanownych forumowiczów!

Mam takie pytanko: Chciałbym podzielić internet dla mnie i kumpla z łącza stałego poprzez mój ruter ADSL-owy, kolega mieszka jakieś 100 metrów ode mnie. Nie jest to duża odległość ale niestety między nami jest jeszcze jeden dość duży dom (nie ma widoczności optycznej). Nie wiem jaka antena była by najlepsza jeżeli chodzi o typ (panelowa, yagi, paraboliczna, panelowa) i o jakiej wartości dBi. I jaka najlepsza by była do odbioru a jaka do nadania syg. z rutera, takie same czy może różne?

Znajomy ma akurat na zbyciu bardzo tanio antenę paraboliczną (24dBi 2,4GHz) czy taka była by dobra do nadawania lub odbioru sygnału?Chcę żeby sygnał był bardzo mocny aby nikt nie był poszkodowany…

Za pomoc serdecznie dziękuje! ![-o<

spokojnie powinien łapa neta twoj kolega .wystarczy ze ty bys dokupił antenke do routera

http://www.allegro.pl/item461037372_ant … ak115.html

ja taką posiadam :] a koledze antenke bezprzewodową i do tej antenki jakąś dookolna :slight_smile:

NAJLEPIEJ JAK MASZ MOZlIWOSC POŻYCZYĆ TAKI SPRZET i sprawdzić .

ja testowałem tak

laptop antenka z podłączeniem yagi niby 19 dbi

2 router pentagram i antenka dookolna 12 dbi , odległość 2 km po drodze 2 wierzby i o dziwo internet łapie :slight_smile:

a ty masz tylko 100 m wiec musi działać :smiley: pozdro

A może przy braku widoczności optycznej lepsza jest antena Yagi ? czy ją lepiej stosować przy dużych odległościach i dobrej widoczności ? Chodzi mi o to żeby sygnał był maksymalny, też w różnych warunkach pogodowych.Bo właśnie nie mam możliwości pożyczenia i sprawdzenia. :?

pozdrawiam!

Przy braku widoczności lepsza jest antena panelowa, która potrafi siać po większym obszarze. Na 100m to 8-12dB maksymalnie. Inaczej zbierzesz kupę syfu i sieć będzie dość słabo chodziła. Wszystko zależ jeszcze od długości kabla. Popatrz się czy nie możesz w jakiś sposób odbić sygnału, nawet od zwykłej ściany, anteny satelitarnej (u kogoś, zakłóceń nie będzie miał, ten sygnał i tak się od niego odbija) itp.