Jaką architekturę systemu wybrać na swój komputer? 32 czy 64-bitową?

(Krystian1551) #1

Witam. Już wcześniej zadałem pytanie o dystrybucję Linuxa, na które mi odpowiedziano, lecz wciąż nie wiem, jaką wybrać wersję: 32, czy 64 bit? Dodam, że najbardziej interesują mnie dystrybucje: Kubuntu 13.10, Mint 16 Cinnamon, Netrunner 13.12. Grafika zintegrowana GeForce 6100 nForce 405, procesor Athlon 64, 1 GB RAM DDR2, dysk 80 GB.

(Kamatori) #2

Tylko i wyłącznie 32bit. 

(Marcineez) #3

Jeśli nie będzie kożystał z multiarch'a dlaczego nie x64?

(Greywolf) #4

x64 oprócz zapewnienia obsługi >3 GB RAM mają także wiele innych plusów min systemy 64 bitowe potrafią być po prostu szybsze :wink:

(Krystian1551) #5

No nie wiem, 64-bit na 1GB RAM nie wygląda za dobrze, zwłaszcza, że podobno KDE lekki nie jest, a bardzo mi się spodobał. Na lapku nikt by mnie na x64 nie musiał namawiać, ale nie jestem pewien, czy na starym kompie będzie OK.

(Spindelnspi) #6

Nie uprawiajcie herezji. System 64bit i programy 64bit będą szybciej działać niż system 32bit i programy 32bit nie zależnie czy ktoś ma 1 czy 2 czy 8GB Ram. Skoro jego CPU obsługuje 64bit instrukcje to po co ma się dusić na 32bit?

(Kamatori) #7

Oczywiście. Przecież x64 flash oraz java są tak dopracowane że na pewno nie będzie ich wyklinał. Na desktop ZAWSZE daje x86 z pae tak coby się nie irytować. Yt i kilka pomniejszych serwisów nie przeszło jeszcze w pełni natywnie na html5. 

(Spindelnspi) #8

Flash to wymierający gatunek. Zresztą i po sprawie. Ja natomiast od czasów Socket 754 i mojego pierwszego CPU z 64bit instrukcjami zawsze OS 64bit.

(roobal) #9

Posty wydzielono z tematu :arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/temat/155827-jaki-linux-wyb%C3%B3r-dystrybucji/

(Martin8731) #10

Linux 64 bitowy zjada nieco więcej pamięci RAM niż wersja 32 bit. Przy takiej ilości pamięci RAM lepiej pozostać na 32 bitach.

(Frankfurterium) #11

Nie wiem, co masz do Javy. Codziennie spędzam parę godzin przy 64-bitowym JDK na 64-bitowym Linuksie i braków nie dostrzegam.

(enedil) #12

Może i są szybsze, ale zużywają więcej RAMu. O ile w przypadku 4GB nie robi to różnicy, to przy 1 GB zrobi sporą.

(saitoh) #13

Z ta większością to ja bym polemizował.

PAE (a nie żadne POE) to tylko proteza. System rozpozna więcej pamięci, ale żaden proces nie będzie w stanie z niej w całości skorzystać.

(Kamatori) #14

@up literówka. Dzięki za poprawienie. 

@Frankfurterium GlassFish bardzo często się krzaczy na 64bit. Wiadomo, jest JBoss, ale wszystkie appki w robocie są na GlassFishu więc ja też muszę go używać. 

@spindelnspi poprawili cokolwiek z wydajnością? 

(saturno) #15

Bzdura.

Mam 1,5 GB RAM i na 64bit nie dało się pracować.

System był wyrażnie wolniejszy niż 32bit.

Jak nie ma minimum 3-4 GB RAM to szkoda sobie zawracać 64bit.

(Krystian1551) #16

Witam. Sory, że odgrzewam temat, ale zastanawiam się nad Elementary OS, jednak nie wiem, czy moim starym kompie ruszy mi 32-bit (zdecydowałem, że to wystarczy). Konfiguracja w pierwszym poście.