Jaką architekturę systemu wybrać na swój komputer? 32 czy 64-bitową?

Witam. Już wcześniej zadałem pytanie o dystrybucję Linuxa, na które mi odpowiedziano, lecz wciąż nie wiem, jaką wybrać wersję: 32, czy 64 bit? Dodam, że najbardziej interesują mnie dystrybucje: Kubuntu 13.10, Mint 16 Cinnamon, Netrunner 13.12. Grafika zintegrowana GeForce 6100 nForce 405, procesor Athlon 64, 1 GB RAM DDR2, dysk 80 GB.

Tylko i wyłącznie 32bit. 

Jeśli nie będzie kożystał z multiarch’a dlaczego nie x64?

x64 oprócz zapewnienia obsługi >3 GB RAM mają także wiele innych plusów min systemy 64 bitowe potrafią być po prostu szybsze :wink:

No nie wiem, 64-bit na 1GB RAM nie wygląda za dobrze, zwłaszcza, że podobno KDE lekki nie jest, a bardzo mi się spodobał. Na lapku nikt by mnie na x64 nie musiał namawiać, ale nie jestem pewien, czy na starym kompie będzie OK.

Nie uprawiajcie herezji. System 64bit i programy 64bit będą szybciej działać niż system 32bit i programy 32bit nie zależnie czy ktoś ma 1 czy 2 czy 8GB Ram. Skoro jego CPU obsługuje 64bit instrukcje to po co ma się dusić na 32bit?

Oczywiście. Przecież x64 flash oraz java są tak dopracowane że na pewno nie będzie ich wyklinał. Na desktop ZAWSZE daje x86 z pae tak coby się nie irytować. Yt i kilka pomniejszych serwisów nie przeszło jeszcze w pełni natywnie na html5. 

Flash to wymierający gatunek. Zresztą i po sprawie. Ja natomiast od czasów Socket 754 i mojego pierwszego CPU z 64bit instrukcjami zawsze OS 64bit.

Posty wydzielono z tematu :arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/temat/155827-jaki-linux-wyb%C3%B3r-dystrybucji/

Linux 64 bitowy zjada nieco więcej pamięci RAM niż wersja 32 bit. Przy takiej ilości pamięci RAM lepiej pozostać na 32 bitach.

 

Nie wiem, co masz do Javy. Codziennie spędzam parę godzin przy 64-bitowym JDK na 64-bitowym Linuksie i braków nie dostrzegam.

Może i są szybsze, ale zużywają więcej RAMu. O ile w przypadku 4GB nie robi to różnicy, to przy 1 GB zrobi sporą.

Z ta większością to ja bym polemizował.

PAE (a nie żadne POE) to tylko proteza. System rozpozna więcej pamięci, ale żaden proces nie będzie w stanie z niej w całości skorzystać.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension

@up literówka. Dzięki za poprawienie. 

 

@Frankfurterium GlassFish bardzo często się krzaczy na 64bit. Wiadomo, jest JBoss, ale wszystkie appki w robocie są na GlassFishu więc ja też muszę go używać. 

 

@spindelnspi poprawili cokolwiek z wydajnością? 

Bzdura.

Mam 1,5 GB RAM i na 64bit nie dało się pracować.

System był wyrażnie wolniejszy niż 32bit.

Jak nie ma minimum 3-4 GB RAM to szkoda sobie zawracać 64bit.

Witam. Sory, że odgrzewam temat, ale zastanawiam się nad Elementary OS, jednak nie wiem, czy moim starym kompie ruszy mi 32-bit (zdecydowałem, że to wystarczy). Konfiguracja w pierwszym poście.