Jaka bezpieczna przeglądarka, wyszukiwarka, poczta?

Witam

Pytanie takie jak w temacie, ostatnio trochę coraz częściej mówi się o bezpieczeństwie w internecie, więc trochę się tym zainteresowałem - lepiej późno niż wcale - i szukam teraz jakichś alternatyw.

Odnośnie przeglądarki, to mam Firefox’a i z tego co czytałem, to chyba najlepsza opcja, jeśli zainstaluje się odpowiednie wtyczki (póki co mam tylko AdBlocka. Jakie warto by było jeszcze zainstalować?). Słyszałem coś jeszcze o “Tor”, ale póki co za bardzo nie jest w tym zorientowany.

Z kolejnymi tematami jest trochę słabiej. Nie mam pojęcia za bardzo na co można by zmienić wyszukiwarkę google? Czy są jakieś realne alternatywne wyszukiwarki, które są bezpieczniejsze i nie śledzą tak jak google?

Z pocztą również jakoś nie znalazłem w internecie artykułu, który mówił o tym, gdzie najlepiej założyć maila. Aktualnie mam konto na interii, ale nie wiem czy to jest dobry wybór. Gdzieś mi się obiło o uszy coś o szyfrowaniu wiadomości, że powinno się je szyfrować, ale póki co w  temat się nie zagłębiałem. Czy szyfrować można obojętnie od tego gdzie ma się założone konto?

Często polecany jest oczywiście gmail, ale tutaj chyba jak całe google nie jest to zbyt dobry wybór.

Też chyba trudno o jakąś alternatywę dla gg? Tzn. jakiś komunikator obsługujący gg. Tu chętnie przeszedłbym też na coś lżejszego od gg, przez długi czas miałem aqq, ale w pewnym momencie stał się płatny.

To chyba tyle i póki co jeszcze nie wpadłem w paranoję, tylko po prostu chciałbym jakoś rozważniej korzystać z internetu, o ile to możliwe :)

Pozdrawiam

Przeczytaj ten artykuł łącznie z komentarzami, to powinno ci trochę rozjaśnić pewne kwestie. Temat dotyczy telefonów, ale można go też odnieść do komputerów stacjonarnych.

http://www.dobreprogramy.pl/Rozmowy-niekontrolowane-jak-bezpiecznie-i-prywatnie-korzystac-ze-smartfonu,News,69722.html

Troszkę obok tematu, ale ciągle w nurcie bezpieczeństwa - aplikacja KeyScrambler (w wersji darmowej) też jest godna uwagi.