Jaką darmową pocztę wybrać?

Temat może wydawać się błahy, ale nie mogę znaleźć odpowiadającej mi usługi. Jestem minimalistą, lubię mieć jedną pocztę do wszystkiego. Chciałbym by moje konto pocztowe nie było usuwane po określonym czasie bez logowania lub usuwane co najmniej po roku bez logowania. Chciałbym by interfejs był chociaż częściowo spolszczony. Przeglądałem następujące usługi:

  1. GMail - Najbardziej odpowiadająca mi poczta, której do tej pory używałem. Konto chyba nie jest usuwane nigdy w przypadku braku logowania. Poczta działa “out of the box” na telefonie i dostęp do aplikacji ze sklepu Google. Wszystko było by dobrze gdyby nie polityka prywatności. Nie mam nic przeciwko skanowaniu treści wiadomość przez boty pod kątem wyświetlania reklam czy przechodzeniu załączników przez filtry, ale obawiam się czy poczta nie jest czytana bezpośrednio przez pracowników firmy lub ewentualnie inne firmy. Ponad to nie wiem czy usunięte maile nie są archiwizowane w celu późniejszego przeczytania. Dajmy na to chciałbym wysłać skan dowodu do bukmachera i nie pokoi mnie fakt, że tak poufny załącznik może być przez kogoś oglądany i pobrany. Ktoś analizował dokładnie regulamin GMaila? Czy jest wzmianka o tym czy maila są analizowane przez boty czy przez pracowników.

  2. ProtonMail - Darmowe konto usuwane po trzech miesiącach bez logowania. To skreśla już na starcie tą usługę. Loguję się raz na miesiąc, ale nie lubię czuć presji. Odpada

  3. TutaNota - Darmowe konto usuwane po sześciu miesiącach bez logowania. W regulaminie wzmianka o tym, że konto może być wykorzystywane wyłącznie w celach prywatnych - niebizsnesowych. Czyli jeśli znajomy z pracy coś będzie chciał wysłać mi na maila to za każdym razem mam się zastanawiać czy nie łamię regulaminy. Odpada.

  4. INT - Usuwana chyba po roku lub dłużej bez logowania, nie zrozumiałem regulaminu. Podobny zapis jak w przypadku TutaNota, odpada.

  5. Poczta WP - Usuwa konto po sześciu miesiącach, trochę kiepsko. Opcja przywracania hasła przez pytanie pomocnicze - wielki plus bo nie lubię mieć dodatkowego maila. Spam. Odpada.

  6. Disroot - Poczta nieusuwana nigdy, spora zaleta, ale Disroot zarządzany jest przez społeczność, nie przez profesjonalistów. Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić bym miał go używać do usług bankowych. Piszą, że prywatność jest priorytetem, ale mogę im tylko zaufać skąd mam wiedzieć.

Najchętniej wybrałbym GMaila, ale czy orientuje się ktoś jaki jest zakres czytania wiadomości. Czy czytają tylko boty czy może ludzie lub inne firmy nawet. Czy usunięte wiadomości są przez nich archiwizowane. Ponad to prosiłbym o opinie na temat outlook. Kto używa jak długo można się nielogować itd. Dziękuję.

1 polubienie

Co do gmaila, to stare konta, gdzie się nie wchodziło 5 lat, to nie usuwają, tylko do nich nie można wejść, ani się zalogować, trzeba w sposób odzyskania odpowiadać na zawarte pytanie podczas zakładania i tam takie, ale nie udało się, a chciałem skorzystać z konta żony po jej śmierci na jej laptopie - to wyczyściłem stary login i hasło i cześć pieśni… a sam zakładałem żonie 12 lat temu. Pewnie mają od początku uruchomienia usługi gmail wszystko w archiwach, ale po latach odzyskanie jest bardzo trudne.

Mnie jeszcze przez te 12 lat na 4 kontach nie usunęli nic, dopóki sam nie wysprzątałem, bo gmail zajmuje miejsce na dysku google i u mnie było, że przez gmail było dostępnego tylko 10GB na dysku google. Gmail ma zastrzeżone miejsce na dysku google 2 GB, a dysk dostępny 15 GB, razem jest 17 GB

2 - zdecydowanie tylko boty.
Usunięte wiadomości są nie odzyskania.

Outlook.com

GMail jest najbezpieczniejszą pocztą, a jeśli obawiasz się o swoją prywatność, to po prostu szyfruj załączniki. Chociaż i tak nie masz pewności, że adresat nie prześle tegoż załącznika dalej - już w wersji odszyfrowanej. Podobnie możesz też szyfrować treść wiadomości (GPG), są odpowiednie wtyczki do popularnych klientów pocztowych (np. Thunderbird).

Ja do poufnej korespondencji wybrałem Protona, do całej reszty GMail. Należy założyć, że Google archiwizuje całą pocztę, w końcu żyją z profilowania użytkowników.

Co do Protona i ich trzech miesięcy, to zastrzegają, że mogą zawiesić konto, jeśli nie jest używane od trzech miesięcy. Pytanie co to znaczy nieużywane. Ale załóżmy, że faktycznie chodzi o logowanie. Mimo wszystko to dość długi okres.

Biznesowe wykorzystanie Tutanoty - nie chodzi o to, że ktoś wyśle Ci służbowe zapytanie z firmowej domeny, tylko twórca usługi nie chce, aby darmowy adres w ich domenie był wykorzystywany do np. obsługi BOK w sklepie internetowym. Tu wg mnie nie masz się czego obawiać.

Odpada. To bardzo zły pomysł pod względem bezpieczeństwa.
Jedno konto miej do banków, urzędów, rejestracji w NFZ a drugie do forum DP, zakupów w Morelach czy rejestracj na podejrzanych portalach typu FB. Wycieki się zdarzaja i na 100% wolałbyś nie dzielić się danymi kontrahentów biznesowych i informacjami o przelewach ze spółką Saszka & Xiangpoing.

1 polubienie

Wyciek danych z Moreli to jeszcze nie powód, że złodzieje dostaną się na moje konto. Najczęściej w ich ręce wpadają podstawowe dane oraz hash hasła.

Ja korzystam z 33mail.com - usługa pozwala na założenie dowolnie wielu aliasów pocztowych, które potem przekazują pocztę na zdeklarowaną skrzynkę. Daje mi to możliwość podania osobnego adresu e-mail do każdego loginu, który zakładam w sieci. W razie wycieku od razu wiem skąd skradziono moje dane. I w prostu sposób mogę zablokować komunikację z danego aliasu, klikając odpowiednią opcję w panelu sterowania. Najważniejsze, że nikt nie zna prawdziwego adresu, zna tylko i wyłącznie alias.

Panie Bogdanie skąd Pan wie, że treść wiadomości analizowana jest przez boty nie pracowników oraz że usunięte wiadomości są nie do do odzyskania (rozumiem przez nie archiwizowane przez G00gle).

Szukałem kiedyś tematów na ich Feedbacku i z komentarzy wnioskuję, że usuwają. Na szybko: Temat1, Temat2. Trzy miesiące bez logowania jest długim czasem jeśli używa się poczty do korespondencji, a krótkim jeśli do komunikacji raz na jakiś czas z bankiem.

Staram się ograniczać z zakładaniem kont w internecie i korzystam z nielicznych usług.

GMail odpowiada mi pod każdym kątem jest idealny. Tylko właśnie boję się jednej rzeczy. Archiwizacji wiadomości. Część bukmacherów przy zmianie danych osobowych wymaga przesłania zdjęcia dowodu drogą mailową. Nie chciałbym żeby takie coś zostało zarchiwizowane i wykorzystane kiedyś przez jakiegoś pracownika G00gle.

Załóż, że każdy wysłany mail jest archiwizowany, a wszystko co raz wyślesz do internetu w nim pozostaje. Także załączniki.

Ja używam przez iMAP w telefonie i na macOS, mama na Windowsie 10 i co chwila w ten sposób mają logowanie, cięzko przez rok sie nie logowac, no chyba, że chcesz maila, aby raz na rok sprawdzać pocztę tylko.

Więcej SPAMu niż poczty. W życiu, a iMAP działa tragicznie, gorzej od POP3.