Jaka dystrybucja Linux na bardzo stary laptop

myślę że najmniej problemowy może być lubuntu.

Napakowanych?
Nie wiem, YT, TVN24, Trójmiasto.pl i kilka drobniejszych przy połowie zajętego ramu na 64bitowym systemie.
Chyba dokładać nie ma sensu.

W Edgu mam otwartych 8 kart, w Googlu tylko jedną, ale WP i ram ucieka jak szalony. Sporo więc zależy co i czym przeglądamy. :wink:

Mówimy o Linuksie, lekkim na dodatek a ty z Windowsem wyskakujesz?

1 polubienie

Nie słyszałem żeby strona WP w wersji na LInuksa miała wagę dzielona przez 3 lub 4 :wink:

A tak na poważnie: mam punkt odniesienia, w okolicach świąt, na zdemolowanym netbooku odpalałem linuksa, specyfikacja była podobna do tej w temacie - przewijanie WP przypominało pokaz slajdów. Netbook wylądował w koszu (wymiana matrycy i gniazdka zasilania przekroczyłaby wartość).

Tylko co ma do tego W10 i edge, tak jak napisał @daras28-82.
Co ma piernik do wiatraka.

Chodzi ci o netbooka na jednordzeniowym atomie?
Porównuj dalej…
Odpalałeś na nim YT?
W 240p klatkuje.
Na Centrino duo 1,6Ghz i 2GB ramu spokojnie ciągnie 720p 60fps z YT.

Nope, nie mam już drania, ale to był 2 rdzeniowiec AMD z 2 GB Ram i około 800 w passmarku :slight_smile:
Pomiędzy nim i Atomem, z połową tego wyniku i 1 GB, różnicy praktycznie nie było. Sprawdzałem kilka wersji linuks, problemy ze sterownikami, i sam system działał ok, ale internet…

Ostatecznie Atom też trafił do ekoportu (w jednym transporcie z amd), był “pozalaniowy” i dostałem go gratis bo stracił dźwięk i touchpad padał “co jakieś czas”.

Też mam 2 rdzeniowy AMD i 2GB ram i archlinux działa dość płynnie, ale zbyt wiele nie można
od niego wymagać, youtube i WP jak i Portal DP działa płynnie nawet uruchomione razem

Ja od siebie mogę polecić Bodhi Linux. Całkiem lekki i przyjemny.

AMD c60 zapewne…
Niewiele mocniejsze od starych Atomów.
Waskie gardło tych netbooków.

Zainstalowałem to Xubuntu. Działa dużo żwawiej od Windowsa XP. Ale chyba błędem była instalacja wersji 32-bit, bo widzę że wiele programów jest tylko na 64-bity. Ale raczej nic poza Firefoxem i LibreOffice nie będzie potrzebne na tym laptopie, więc to nie powinien być problem.

Za jakiś czas wsparcie dla 32-bitów wygaśnie, będzie jak z Chrome na Windows XP - do wyboru: “stara” wersja albo upgrade systemu. Jak masz możliwość, zainstaluj raz jeszcze w wersji 64-bitowej…

… ale jak Ci się nie chce, to zostaw. Też będzie OK :slight_smile:

64bit wbrew pozorom bierze niezauważalnie więcej zasobów, śmiało możesz instalować.