Jaką grafike możecie polecić do starszego kompa?

Witam mój komputer to compaq evo d310. Płyta główna to compaq 0804h. Ogólnie mój sprzęt to celeron 1.7Ghz, dysk 160Gb, Ram 640, Grafika zintegrowana 64 mb, windows xp he.

Chodzi mi o to że mam wolny port AGP x4 (brązowy z wycięciem po prawej stronie) i chciałbym wsadzić do niego jakąś grafikę po to aby tylko trochę zwiększyć wydajność komputera. I tu jest problem bo czy jak kupie kartę która niby obsługuje AGP x4 i x8 lub tylko x8 to czy pójdzie na moim kompie i poprawi jego wydajność? Myślałem o radeonie 9550 jest dość stary ale dobry. Mi by wystarczył lecz nie wiem czy mi zadziała.

Z góry dziękuje wszystkim chętnym do pomocy i pozdrawiam

Wiele bym się nie spodziewał, możesz spróbować np z gf6200 na pewno lepszy od 9550 (jakieś 2x szybszy) ale jak będzie działać na AGP x4 to nie wiem. Ta grafika się jakoś nazywa?

Phenom , to grafika zintegrowana z płytą…

Teraz wrzucają na płyty GF6100 np, kiedyś różnie bywało na pewno parametry takiej integry nie będą najlepsze ale warto by sprawdzić co to właściwie jest.

Właściwości karty wideo

Opis urządzenia Intel® 82845G/GL Graphics Controller

Napis z karty Intel® 82845G/GL Graphics Controller

Napis z BIOS’u Intel Video BIOS

Typ mikroukładu Intel® 82845G/GL Chip

Typ konwertera DAC Wewnętrzna

Zainstalowane sterowniki ialmrnt5 (6.13.01.3119)

Rozmiar pamięci 64 MB

Karta graficzna AGPx8 automatycznie ograniczy swoją przepustowość do AGPx4, czyli dostosuje się do przepustowości portu AGP płyty głównej.

Oczywiście odczujesz sporą różnicę w grach w porównaniu z Twoją dotychczasową zintegrowaną kartą graficzną.

Jeżeli gdzieś dorwiesz, to polecam GeForce 7300GT Palit Sonic 256MB DDR3 AGPx8.

seba86mu już mi kiedyś ktoś tą kartę doradzał. Dzięki za podpowiedź

seba86mu , dorwać dorwie coś na allegro lub na ceneo.

Na AGP x4 za wiele bym się nie spodziewał, ten GF to chyba najszybsza karta na AGP, chyba, ze jest jeszcze jakies 7600.

Czyli ogólnie rzecz biorąc AGP x8 pójdzie na moim AGP x4 ale nie będzie pracować z pełną mocą??

Nie będzie dużego spadku wydajności w porównaniu z AGPx8.

EDIT:

Tak, karta AGPx8 będzie działać. Tak jak napisałem dużego spadku wydajności nie będzie.

Zawsze jeszcze mogę rozbudować procesor do Pentium 4 3Ghz i ramy ddr1 do 2GB + lepsza grafa i nie miałbym wtedy złego sprzętu. A z tego co się orientuje to procki takie nie są drogie.

A czy może być tak że BIOS nie będzie obsługiwał (odczytywał) karty z AGP x8 ?

Marcin4211 , Nie ma takiej opcji. Może być czasem problem ( nie mówię, że u Ciebie, ale czasem tak się zdarza ) , że płyta nie chce czytacz procków lub ramków. I wtedy zazwyczaj aktualizuje się płytę. Ale z kartami nie ma problemów…

Aha więc wielkie dzięki za podpowiedzi. Byliście wszyscy jak zwykle bardzo pomocni