Jaka gwarancja na telefon u operatora

Zakupiłem telefon w Erze. Mam zamiar go sprzedać na allegro i mam pytanie jaką powinienem wybrać gwarancje? Serwisowa czy producenta? Dokumenty z telefonu są na mnie. Jak wygląda z gwarancją gdy ktoś inny zakupi telefon?

Przeczytaj warunki gwarancji, w większości przypadków nie można przenosić gwarancji na inne osoby niż tą, na którą kupiono urządzenie. W skrócie, po sprzedaży telefonu gwarancja jest nie ważna dla osoby kupującej. Możesz dać rachunek z twoim nazwiskiem i tak nikt nie legitymuje osoby niosącej telefon do serwisu, jeśli nie masz zamiaru spisywać umowy kupna/sprzedaży. Umowę kupna/sprzedaży powinno się sporządzać, chociażby po to aby było poświadczeniem własności dla nowego właściciela w razie utraty/kradzieży telefonu, bez tego taka osoba nie ma nawet po co iść na policję zgłaszać kradzieży urządzenia, chyba że to mało wartościowy telefon :slight_smile:

Pozdrawiam!

To mi teraz dałeś domyślenia czy się w to bawić. Jeśli telefon był zakupiony w salonie Ery, to gwarancja pewnie tylko tam podlega. Przeczytam jutro warunki gwarancji.

szymon189 , Gwarancję udziela producent/importer urządzenia a nie ERA/Plus/Orange itp. Salon np. Ery jest tylko pośrednikiem w dostarczeniu sprzętu do autoryzowanego punktu serwisowego.

roobal , Gwarancja prawie nigdy nie jest związana z daną osobą a za sprzętem. W większości przypadków wymagany jest dowód zakupu a nim może być np. paragon fiskalny, na którym nie ma danych kupującego.

@cedar tak masz rację ale w takim wypadku musi on sprzedać telefon z dowodem zakupu tylko musiałby dać ze swoim nazwiskiem, bo zapewne w Erze na umowie i na fakturze podane jest nazwisko. Tylko jak sporządzi umowę to wydaje mi się, że kupujący traci prawo do gwarancji. Ja na przykład kupowałem swój telefon bez abonamentu w sklepie internetowym producenta telefonu i dostałem fakturę na moje nazwisko i na gwarancji również wydrukowali moje nazwisko :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dzięki cedar, trochę mnie uspokoiłeś :slight_smile: Ale nadal nurtuje mnie jedno, jaką powinienem wybrać gwarancje? Serwisowa czy producenta?

No i co z tego? Ja też mam telefon kupiony na allegro i faktura jest na kogoś innego - uważasz, że gwarancja jest nieważna? W Polsce nie ma potrzeby jakiejkolwiek rejestracji przeróżnych sprzętów elektronicznych, to nie np. samochód (chociaż i w przypadku samochodu gwarancja przechodzi na nowego właściciela, no ale jest umowa sprzedaży i dokumenty rejestracyjne na nowego właściciela) co ma serwis sprzęu do umowy zawartej z operatorem - podpowiem - NIC i nie ma prawa ich to obchodzić.

Zwróć uwagę - to nie ERA (Plus/Orange/Play itp) jest gwarantem i operatorowi nic do tego na kogo jest wystawiony dowód zakupu. Małe problemy zaczynają się w przypadku wymiany sprzętu bo niemożliwa jest naprawa - często musi być to zrealizowane przez sprzedawcę sprzętu - ale nie zawsze, często serwisy autoryzowane producenta/importera też wymieniają sprzęt.

Mógłbyś uściślić? Kto udziela jednej a kto drugiej? Czym się różnią ich warunki?

Producenta

serwisowa to taka np. jak komis udziela ich gwarancja

a nie np. firmy nokia

producenta to taka że idziesz do salonu np. nokia i oni tam robią…

@cedar ja wiem, że to producent jest gwarantem i pisałem, że przecież nikt nikogo nie legitymuje :slight_smile:

Pozdrawiam!