Jaka jest prawidłowa temperatura twardego dysku?

Witam!

Zauważyłem, że mój twardy dysk (931GB SAMSUNG HD103SJ ATA Device (SATA)) podczas pracy zaczyna osiągać temperatury na poziomie ok. 55 stopni. Czy jest to dopuszczalna temperatura? Jaka powinna być temperatura twardego dysku? I czy taką temperaturę może wywoływać granie na najwyższych detalach po zmianie karty graficznej (wcześniej miałem słabszą i nie grałem na maksymalnych i temperatury tak nie skakały)?

Dziękuję z góry za każdą pomoc.

PS.

Moim zdaniem masz bardzo źle wentylowaną obudowę - 55oC dla dysku to sporo. Nie masz możliwości wsadzić dodatkowych wentylatorów i zrobić porządku w kablach w celu poprawienia obiegu powietrza?

Faktycznie, przydałoby się trochę porządku w obudowie, chociaż z drugiej strony do niedawna mi się tak nie grzał, a było w środku tak samo. Co do dodatkowych wentylatorów, to musiałbym sprawdzić, czy mam na nie wejścia w płycie głównej.

To zależy:

Nowe Segate pracują normalnie przy temperaturze 60 st. C. Samsung nie produkuje dysków - sprzedaje dyski Segate z własną nalepką.

http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/223631en

Tak jak pisze - spokojnie do 60 st.C Mam Podobny w lapku Lenowo i 2 lata chodzi 50-60 st.C. Paza tym on ma 7200 obr/min to się musi grzać.

Od. 2. Nie możliwe - zmniejszyłeś wentylacje tylko - załóż dodatkowy wentylator, albo kup sobie wentylator specjany na niego, albo przyklej sobie do niego jakiś wentylatorek i podłącz pod +5V żeby się szybko nie kręcił i nie chałasował.

Hej,

Może dysk ma problemy z mechaniką - uszkodzone łożyska zwiększają temperaturę dysku podczas pracy. Pokaż zatem screena z programu CrystalDiskInfo.

Pozdrawiam,

Jeśli temperatura wzrasta to jak już nadmienił Dimatheus może się zużywać mechanicznie.

Myślę że tak max 45 stopni powinien mieć i nie przekraczać specjalnie tej wartości. Oczywiście im niższa, tym lepsza, byle nie schodziła poniżej pokojowej :wink:

Dział dysków HDD Samsunga przejął Seagate w 2011 roku. Samsung niczego już nie sprzedaje. 

 

@Ahmed10006

Pokaż screeny SMART z HD Tune Pro i CrystalDiskInfo

Pokażę je, jak tylko wrócę do domu, bo aktualnie jestem w szkole :slight_smile: I mój dysk jest z końca 2010 roku, więc jest to jeszcze Samsung.

Oto screeny z tych dwóch programów, wykonane zaraz po starcie systemu:

Hej,

Generalnie dysk jest w dobrej kondycji. Wystąpił tylko jeden błąd odczytu, 20 błędów zapisu i 5 błędów CRC. Wspomniane błędy nie powinny mieć wpływu na temperaturę dysku. Ostatni z błędów może sugerować, że warto wymienić kabel sygnałowy łączący dysk i płytę główną.

Pozdrawiam,

Nie zostały jednak wspomniane wszystkie błędy smart. Chodzi o parametr od wstrząsów  “BF”  Razem z pozostałymi błędami, daje jakąś podstawę do możliwego wzrostu temperatury. Jeśli rzeczywiście nastąpił tak znaczny wzrost od 25- 28 stopni do ponad 50. Czy autor przypomina sobie, żeby wystąpiło przesunięcie komputera w czasie pracy. Autor wspomniał o przekładaniu dysku, ale chyba nie robił tego podczas pracy komputera. Oraz czy nie zmienił jego ułożenia, odwrotnie do góry nogami z poprzednim położeniem. Nie mniej jednak, smart tak czy siak zanotował błędy wstrząsu. Czy pozostałe błędy wystąpiły w tym samym czasie, nie wiemy, nie mając podglądu smart przed wystąpieniem problemów temperatury. Czy ten znaczny wzrost temperatury, występuje regularnie pod większym obciążeniem, jak np. z uruchomionymi grami.

Hej,

Zgadza się. Warto tylko pamiętać, że w niektórych dyskach czujnik G-Sensor potrafi zarejestrować zdarzenie, gdy delikatnie przesunie się dysk.

Pozdrawiam,

Hmm… Co do wstrząsu, to kiedyś zahaczyłem o kabel od słuchawek, jak wychodziłem z pokoju i komputer przewrócił mi się na bok w czasie pracy. Ale to było bardzo dawno temu. Serdecznie dziękuję wszystkim za odpowiedzi, sądzę, że wyjaśnienie jest coraz bliżej. Mianowicie, tak wysokie temperatury występują (z tego, co zauważyłem) podczas grania.W międzyczasie postanowiłem sprawdzić, jaka będzie temperatura, gdy zdejmę pokrywę obudowy. Po zdjęciu temperatura dysku nie przekroczyła 45 stopni, ale też wszystkie inne podzespoły były chłodniejsze. Wniosek jest prosty… Muszę zrobić porządek w obudowie :slight_smile: Mimo to, o ile dobrze pamiętam, wcześniej temperatury były jeszcze niższe, ale nieznacznie, może o jakieś 8 stopni.

Hej,

W takim razie gruntowne sprzątanie w obudowie, ułożenie kabli i może też zmiana pasty na procesorze?

Pozdrawiam,